moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowy sprawdzian dragonów

Z koszar wyruszyli marszem ubezpieczonym, gotowi do użycia ognia na wypadek zasadzki czy ataku przeciwnika. Do przejechania mieli tylko kilka kilometrów, ale za to w trudnym, błotnistym terenie leśnym. I z przeprawą przez rzekę, której brzegi saperzy połączyli mostem. Tak dragoni ze Świętoszowa rozpoczęli ćwiczenia przygotowujące ich do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO.Żołnierze z 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa dotarli do obozowiska Karliki na żagańskim poligonie. Spędzą tam najbliższych siedem tygodni. A to już drugi poligon dragonów w krótkim czasie. Na początku grudnia zakończyli długie zajęcia w terenie, których finałem było sprawdzenie wszystkich załóg, drużyn i obsług, czyli najmniejszych komórek pododdziałów. Teraz żołnierze rozpoczęli zajęcia, które na przełomie lutego i marca zakończą się certyfikacją plutonów. W ten sposób szykują się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego, który obejmą za rok.

Doskonalenie bojowej perfekcji

W trakcie szkolenia zmechanizowani będą ćwiczyli wszelkie możliwe działania taktyczne. Uwagę będą zwracali na bezpieczne pokonywanie nieznanego terenu, a także zajmowanie, ochronę i obronę rejonu ześrodkowania. Później wezmą się za działania w obronie oraz przechodzenie do natarcia. Każdorazowo uzupełnieniem zajęć będą treningi związane z udzielaniem pomocy rannym i poszkodowanym oraz wzywaniem powietrznego wsparcia medycznego.

– Będziemy doskonalili działania regularne typu obrona–natarcie, wynikające z przeznaczenia batalionu do obrony granic kraju. Przećwiczymy też wszelkie zachowania i procedury związane z działaniami stabilizacyjnymi, czyli z patrolowaniem, konwojowaniem, wykrywaniem improwizowanych ładunków wybuchowych czy przeszukiwaniem obiektów i miejscowości – wyjaśnia ppłk Wojciech Strzelecki, dowódca batalionu. Jak dodaje, w trakcie szkolenia istotne będą również treningi polegające na wzywaniu z pola walki wsparcia ogniowego. Ponieważ podczas misji poza granicami kraju pododdziały działają najczęściej w składach plutonów, umiejętności takie do perfekcji muszą opanować ich dowódcy.


Egzamin dla logistyków

Na poligon wyjechało prawie 700 żołnierzy i ponad 100 sztuk sprzętu różnego rodzaju. Ich transport i utrzymanie jest więc sporym wyzwaniem dla batalionowych logistyków. Wyżywienie tylu ludzi, zapewnienie im odpowiednich warunków socjalnych oraz nieprzerwanych dostaw amunicji i paliwa, na dodatek zimą, nie jest łatwe. Dużo pracy mają również technicy z kompanii logistycznej. Mechanicy, rusznikarze i specjaliści od elektroniki muszą na bieżąco, w dzień i w nocy, a często na mrozie, usuwać ewentualne usterki pojazdów, uzbrojenia czy sprzętu łączności. – W trudnych zimowych warunkach zapewnienie dostaw do miejsca stacjonowania żołnierzy wiąże się często z pokonaniem bardzo trudnego terenu. Bywa, że nasze cysterny, warsztaty techniczne i inne pojazdy muszą brodzić w dzień i w nocy po bezdrożach, w głębokim błocie. Mamy jednak duże doświadczenie i nie zdarzyło się do tej pory, aby potrzebne materiały czy pomoc gdzieś nie dotarła – zapewnia ppor. Damian Skałka, zastępca dowódcy kompanii logistycznej batalionu.

Zimą, zwłaszcza przy dużych temperaturach ujemnych, trudności sprawia również wyżywienie żołnierzy. O ile bowiem w stołówce obozowiska posiłki i napoje wydawane są prosto z kuchni, a więc gorące i smaczne, o tyle dowożenie jedzenia takiej samej jakości w teren jest dużym wyzwaniem. – Ale jest to możliwe – zapewnia ppor. Skałka. – Wystarczy dobre dogadanie pory posiłków z dowódcami pododdziałów, dobra organizacja i odpowiednie termosy, aby żołnierze w terenie mogli zjeść ciepły obiad czy otrzymać gorącą kawę lub herbatę do śniadania i kolacji  – zapewnia dowódca logistyków.

Siła ognia

Na poligonie żołnierze zajmą się zadaniami, których na co dzień nie ćwiczą zbyt często. Będą zatem zajęcia polegające na wspólnym działaniu plutonów zmechanizowanych i elementów wsparcia. Planuje się, by te pododdziały przeprowadziły jednocześnie kierowanie ogniem. Gdyby do tego doszło, ogień do celów imitujących przeciwnika będą prowadziły i armaty, i broń pokładowa bojowych wozów piechoty, i żołnierze plutonów zmechanizowanych z karabinów maszynowych, granatników RPG-7 oraz broni indywidualnej, i wojskowi pododdziałów wsparcia z moździerzy 120 milimetrów oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.


– W czasie tych ćwiczeń ważne będzie nie tylko szybkie wykrywanie celów i meldowanie o nich, lecz przede wszystkim współdziałanie poszczególnych dowódców, by jak najlepiej wykorzystali posiadane uzbrojenie. Istotne też będzie wskazywanie dowódcom, które środki przeciwnika należy zniszczyć w pierwszej kolejności – wyjaśnia ppłk Strzelecki.

Dyżur w Siłach Odpowiedzi

Polski batalion zmechanizowany rozpocznie dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO 1 stycznia 2017 roku. Zostanie włączony w skład 20 Brytyjskiej Brygady Pancerno-Zmechanizowanej zwanej The Iron Fist. Żołnierzy ze Świętoszowa wspierać będą kompania zmotoryzowana na Rosomakach z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz pluton saperów. Całością sił dowodził będzie generał brygady Ian Mortimer. Brytyjski dowódca podczas listopadowej wizyty w Świętoszowie zapowiedział, że przyjedzie do Polski na przełomie lutego i marca, gdy będzie trwała certyfikacja plutonów naszego batalionu. Wiosną egzaminowi poddane zostaną poszczególne kompanie dragonów, a latem zorganizowany zostanie test całego batalionu.

Przygotowując się do dyżuru w międzynarodowych Siłach Odpowiedzi NATO, batalion nie musiał przechodzić większych reorganizacji ani uzupełniać wyposażenia o nowy lub dodatkowy sprzęt. Nie musiał od podstaw szkolić się w żadnych nowych procedurach czy sposobach działania. Żołnierze doskonale poznali bowiem wszystkie, jakie są wymagane na czas dyżuru, podczas normalnych szkoleń i przygotowań do kolejnych zmian misji w Afganistanie. – Jedyne, co uległo zmianie, to że batalion zostanie wyposażony w nowoczesne systemy łączności. Muszą być bowiem kompatybilne z tymi, jakimi dysponują sojusznicy. Aby dobrze je opanować, żołnierze z komórek łączności batalionu wyjadą prawdopodobnie w maju na ćwiczenie, które odbędzie się w Rumunii – mówi ppłk Tomasz Biedziak, szef szkolenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Xaxanek
1453395300
Kupcie z 2 -3 nowoczesne BWP'y- tak dla zdjęć ... .
FF-6C-B3-6A

Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
 
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Emerytura wypłacana w … karmie
Wzmocnione siły na granicy
Advantages of Efficient Organization
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Współpraca i wspólna pamięć
Ogień na alpejskich szczytach
Ostatnie dni kampanii 1939
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Kraby dla podhalańczyków
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Eto, pies na misje
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szef MON-u w Forcie Sill
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Legia Akademicka po raz piąty
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wybierz się na wojskowe studia
Test mobilności 12 Dywizji
JWK to test siły i motywacji
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Course on Diplomacy
Wilk na poligonie
Żołnierze bez testów z WF-u
Ciemne strony Facebooka
Duch Invictus jest, czas na formę
Szef MON odwiedził USA
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
W jedynym słusznym kierunku
Polityka nie znosi próżni
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polsko-tureckie obrady
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Na granicy stratosfery
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Time for Miecznik
Dron z LAW-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Afganistan. Czas wracać do domu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO