moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia pod lodem

Zakładają na lodzie stanowisko bazy nurkowej, a potem schodzą na głębokość sięgającą 15 metrów, by poszukiwać i wydobywać pozostawione tam obiekty. Korzystają przy tym z pojazdu podwodnego typu ROV i sonaru – tak ćwiczą w Mrągowie nurkowie Brzegowej Grupy Ratowniczej z Dywizjonu Okrętów Wsparcia.– Lód i zalegający na nim śnieg sprawiają, że widoczność pod wodą jest gorsza, zwłaszcza w pochmurne dni, ale nie to stanowi największe utrudnienie – przyznaje kmdr ppor. Marek Dawidziuk, dowódca Brzegowej Grupy Ratowniczej. Przede wszystkim nurkowie muszą się liczyć z niską temperaturą. Może ona wywierać niekorzystny wpływ na sprzęt, z którego korzystają. A to niesie ze sobą liczne zagrożenia, choćby ryzyko zamarznięcia aparatów oddechowych. Na tym jednak nie koniec. – Nurek wykonuje zadanie w zamkniętej przestrzeni. Do wody schodzi przez wykonany w wodzie przerębel. Z powrotem na powierzchnię musi się wydostać tą samą drogą – podkreśla kmdr ppor. Dawidziuk. W sytuacjach awaryjnych może skorzystać z dodatkowego otworu, który przygotowywany jest przed nurkowaniem w sąsiedztwie przerębla głównego. Orientację powinien również ułatwić mu fakt, że pokrywa lodowa wokół tych miejsc zostaje odśnieżona. – Mimo że nurkowie marynarki wojennej wykonują zadania pod lodem stosunkowo rzadko, każdego roku doskonalą się w prowadzeniu prac w takich właśnie warunkach – zaznacza kmdr ppor. Dawidziuk.

Szkolenie poligonowe pododdziału specjalistów z BGR potrwa do 29 stycznia. Swoje umiejętności doskonalą oni w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym nad jeziorem Czos w Mrągowie. – W tej chwili grubość pokrywy lodowej wynosi tutaj 20 centymetrów. Zadania wykonujemy na głębokości sięgającej 15 metrów – informuje kmdr ppor. Dawidziuk. Polegają one przede wszystkim na poszukiwaniu i wydobywaniu z wody rozmieszczonych tam uprzednio obiektów. – Pierwszy krok wiąże się z przygotowaniem bazy nurkowej i stanowiska wykonywania prac podwodnych – wyjaśnia kmdr ppor. Dawidziuk. Są one ulokowane na lodzie. Nurek, który schodzi do wody, ma kontakt z kierownikiem nurkowania dzięki lince sygnalizacyjnej oraz bezprzewodowej łączności radiowej. – Podczas wykonywania zadań korzystamy z sonaru dookrężnego Hammerhead oraz pojazdu podwodnego SeaBotix LBV150. Pierwszy pomaga zlokalizować obiekt, drugi ułatwia jego identyfikację – tłumaczy kmdr ppor. Dawidziuk.


Podczas zgrupowania nurkowie BGR zmierzą się również z zadaniem programowym R-2. To test, który sprawdzi poziom wyszkolenia żołnierzy. – Scenariusz zadania poznamy w ostatniej chwili. Można założyć, że będzie się ono wiązało się organizacją akcji ratunkowej w celu wydobycia obiektu spod lodu – zaznacza dowódca BGR. Umiejętności pododdziału sprawdzi komisja złożona z dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia i specjalistów flagowych.

Brzegowa Grupa Ratownicza to blisko 30-osobowy pododdział, który stanowi część wspomnianego Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli w Gdyni. W jej skład wchodzą specjaliści mający uprawnienia nurków ratownictwa, sterników morskich, ratowników medycznych. – BGR ściśle współpracuje z załogami okrętów ratowniczych, może też działać samodzielnie. Nurkowie operują wówczas z pokładu łodzi hybrydowych – informuje kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli. Jednostka przeznaczona jest do prowadzenia zadań poszukiwawczo-ratowniczych, ratowniczo-nurkowych, może też brać udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Służący w niej marynarze działają zarówno na pełnym morzu czy w portach, jak i na akwenach w głębi lądu. Ostatnio wraz z nurkami z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP oraz specjalistami z Grupy Nurków Minerów w Gdyni brali udział w tak zwanej inwentaryzacji dna Jeziora Kamionkowskiego w Warszawie. Istniało zagrożenie, że na dnie akwenu zalegają niewybuchy z czasów II wojny światowej. Podczas akcji nurkowie znaleźli szczątki alianckiego samolotu Liberator. Został on zestrzelony przez Niemców w 1944 roku, kiedy leciał ze zrzutem dla powstania warszawskiego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Przemysław Płonecki

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
 
Dron z LAW-u
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Emerytura wypłacana w … karmie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szef MON-u w Forcie Sill
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Polsko-tureckie obrady
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Course on Diplomacy
Wybierz się na wojskowe studia
Ogień na alpejskich szczytach
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Ciemne strony Facebooka
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Test mobilności 12 Dywizji
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
KFOR: wyższy stopień gotowości
Afganistan. Czas wracać do domu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żołnierze bez testów z WF-u
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Eto, pies na misje
Legia Akademicka po raz piąty
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Na granicy stratosfery
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Ostatnie dni kampanii 1939
Współpraca i wspólna pamięć
Advantages of Efficient Organization
Wzmocnione siły na granicy
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Duch Invictus jest, czas na formę
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
W jedynym słusznym kierunku
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Wyścig zbrojeń nie ustaje
JWK to test siły i motywacji
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Kraby dla podhalańczyków
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szef MON odwiedził USA
Polityka nie znosi próżni
Time for Miecznik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO