moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie wyróżnili polskiego komandosa

W imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy głównodowodzący misją ISAF generał David Petraeus udekorował polskiego oficera Wojsk Specjalnych jednym z najwyższych amerykańskich odznaczeń wojskowych.

Meritorious Service Medal przyznano dowódcy Zadaniowego Zespołu Bojowego Wojsk Specjalnych wydzielonego z 1 Pułku Specjalnego Komandosów (1 PSK). Uroczystość odbyła się 25 marca w Kabulu.

Wręczający odznaczenie generał Petraeus wyraził ogromny szacunek i uznanie dla dokonań żołnierzy z Lublińca. Powiedział, iż dowodzony przez odznaczonego oficera Zadaniowy Zespół Bojowy wniósł bezprecedensowy wkład w sukcesy nie tylko komponentu operacji specjalnych, ale całej operacji ISAF. Wyróżniony dowódca podkreślił, że odznaczenie to szczególny wyraz uznania nie tyle dla niego, ile uhonorowanie dokonań wszystkich jego podwładnych – żołnierzy 1 PSK z Lublińca.

Kończąca obecnie misję VIII zmiana komandosów 1 PSK w trakcie swojej służby w Afganistanie wielokrotnie otrzymywała najwyższe słowa uznania za ofiarną służbę, która wydatnie przyczyniła się do poprawy poziomu bezpieczeństwa tak ważnego dla mieszkańców prowincji. Żołnierze z Lublińca wykonali szereg operacji wspólnie z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, podczas których zatrzymywali osoby podejrzane o działalność rebeliancką, przejmowali nielegalne składy materiałów wybuchowych, amunicji, broni czy też niszczyli miejsca, w których produkowano śmiercionośne improwizowane urządzenia wybuchowe. Warto przypomnieć kilka szczególnie ważnych operacji, które wydatnie osłabiły możliwości bojowe rebeliantów: likwidacja w dystrykcie Giro wytwórni improwizowanych urządzeń wybuchowych wraz gotowymi do użycia ładunkami, gdzie rebelianci stracili ponad 340 kilogramów śmiercionośnych materiałów oraz liczne przejęcia broni i amunicji w operacjach prowadzonych na terenie prowincji. Skutecznie Zadaniowy Zespół Bojowy uderzał również w struktury organizacji terrorystycznych przez aresztowanie ważnych dowódców. Podczas licznych operacji między innymi: zatrzymano groźnych rebeliantów, którzy atakowali bazy i konwoje koalicji  oraz porywali ludzi. W dystrykcie Gelan zatrzymano poszukiwanego przez siły ISAF groźnego rebelianta Mumina, w dystrykcie Moqur ujęto mułłę Ramzana, podczas wymiany ognia poległ inny kluczowy przywódca talibski mułła Maum, komendant lokalnej siatki rebelianckiej.

Jednym z ostatnich sukcesów dowodzonego przez oficera Zadaniowego Zespołu Bojowego  było zatrzymanie 12 marca w dystrykcie Gelan Abdula Haq – terrorysty będącego na liście priorytetowych celów sił ISAF (tzw. JPEL – Joint Prioritized Effects List) w Afganistanie. Był to kolejny terrorysta z listy JPEL, zatrzymany przez komandosów z Lublińca.

Uhonorowanie dowódcy TF-50 medalem Meritorious Service Medal to kolejne wyróżnienie dla żołnierzy z Lublińca od generała Davida Petraeusa. Głównodowodzący siłami ISAF w Afganistanie w specjalnym liście
w styczniu wyraził najwyższe uznanie dla TF-50 za przeprowadzone operacje specjalne realizowane wspólnie ze szkolonymi przez siebie policjantami afgańskimi. Osobiste podziękowania amerykański dowódca skierował do dowódcy Zadaniowego Zespołu Bojowego za operację, w czasie której przechwycono  i zniszczono kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych  oraz kilkanaście gotowych improwizowanych urządzeń wybuchowych. Generał Petraeus ocenił tę operację jako „wspaniałą, która niewątpliwie ocaliła życie wielu ludziom".

Zadaniowy Zespół Bojowy z 1 Pułku Specjalnego Komandosów został skierowany do misji ISAF w 2010 roku. Narodowe dowodzenie zespołem realizuje dowódca Wojsk Specjalnych, dowodzenie operacyjne zespołem delegowano do dowódcy sił specjalnych ISAF. TF-50 operacje specjalne realizował we współdziałaniu z Zadaniowym Zespołem Bojowym wydzielonym z JW GROM, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego, Samodzielną Grupą Powietrzną oraz Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa. O komandosach z 1 PSK mówi się: „cisi i skuteczni”.

Wyróżniony dowódca zespołu ukończył Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu w 1997 roku. Służbę zawodową rozpoczął w 1 Pułku Specjalnym Komandosów. W latach 2007–2010 służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Po 3-letniej kadencji w DWS powrócił do służby w 1 PSK na stanowisko dowódcy zespołu bojowego.

Zdjęcia: archiwum PSZ

 

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Front przy biurku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Optyka dla żołnierzy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
SOR w Legionowie
Zbrodnia made in ZSRS
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO