moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami

Dokumentowanie i badanie mechanizmów totalitarnych w okupowanej Europie to zadanie powołanego dziś Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Ma już pierwsze zadanie: spopularyzować relacje polskich świadków zbrodni nazistowskich i komunistycznych podczas II wojny światowej. Pierwsze dokumenty pojawią się w Internecie pod koniec roku. Będą dotyczyły rzezi na Woli w czasie Powstania Warszawskiego.


– Chcemy spopularyzować wiedzę o losach Polaków – ofiar niemieckiego i sowieckiego reżimu – mówiła dr Magdalena Gawin, wiceminister kultury, podczas podpisywania porozumienia między Instytutem Pamięci Narodowej a Narodowym Centrum Kultury w sprawie udostępniania świadectw o zbrodniach nazistowskich i komunistycznych.

Dokument inauguruje działalność Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Podpisy pod porozumieniem w warszawskiej siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyli dr Łukasz Kamiński, prezes IPN oraz Kazimierz Monkiewicz, wicedyrektor NCK.

Tajne archiwa

Główna Komisja Badania Zbrodni Niemieckich przeprowadziła po II wojnie światowej kilkanaście tysięcy śledztw w sprawie mordów popełnionych przez niemieckich okupantów. Natomiast terror sowiecki został utrwalony przez Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu po 1989 roku.

– Niestety do końca trwania PRL-u zeznania te były objęte nieformalną klauzulą tajności i nie mogły się z nimi zapoznać ani rodziny ofiar, ani historycy – podkreślała wiceminister kultury. Kiedy zaś materiały trafiły do IPN, dostęp do nich wymagał zastosowania specjalnych procedur. – W archiwach instytutu raporty z przesłuchań i postępowań sądowych zajmują setki tysięcy stron i trzeba udostępnić je szerszemu gronu odbiorców – uważa Monkiewicz.


Dzięki powstałemu dzisiaj ośrodkowi świadectwa te będą publikowane na specjalnej platformie internetowej. – Najbardziej uniwersalnym sposobem poznawania przeszłości jest dotknięcie jej poprzez relacje naocznych świadków – podkreślił dr Kamiński, który przekazał już ośrodkowi pierwsze skany dokumentów z zasobów IPN.

Niektóre świadectwa zostaną przetłumaczone na język angielski. – Umożliwiamy skorzystanie z nich badaczom zagranicznym, którzy do tej pory wiedzę na temat wojny i okupacji czerpali głównie ze źródeł niemieckich – wyjaśniała wiceminister.

Patron Pilecki

Dziś, podczas powołania ośrodka, tłumaczono też wybór płk Witolda Pileckiego na patrona tej instytucji. – Był on najwybitniejszym przedstawicielem ruchu oporu w okupowanej Europie i ofiarą obu reżimów – podkreślała Gawin.

Płk Pilecki w czasie okupacji był dobrowolnym więźniem niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Jako jeden z pierwszych informował o popełnianych tam zbrodniach.

Po wojnie oficer został zamordowany przez władze komunistyczne. Do tej pory nie odnaleziono miejsca jego pochówku. Najprawdopodobniej znajduje się ono na tzw. Łączce na warszawskim cmentarzu powązkowskim.


Na uroczystości w ministerstwie zaproszono członków rodziny pułkownika, jego córkę Zofię Pilecką-Optułowicz, syna Andrzeja Pileckiego oraz siostrzeńca prof. Edwarda Radwańskiego z żoną Anną. – Cieszy mnie, że ojciec patronuje pracom dotyczącym poszukiwania historycznej prawdy – mówił Andrzej Pilecki.

Świadectwo rzezi

Wiceminister Gawin obiecała, że pierwsza partia dokumentów przetłumaczonych przez ośrodek pojawi się w sieci pod koniec roku. – Później na platformie internetowej będziemy udostępniać świadectwa z poszczególnych regionów Polski – zapowiedziała.

Jednocześnie w Internecie ma powstać kompletna lista świadków zbrodni, wraz z systemem jej przeszukiwania, dzięki któremu będzie można odnaleźć interesujące nas osoby i zeznania.

Jako pierwsze ujawnione zostaną zeznania dotyczące rzezi na Woli w 1944 roku. W czasie Powstania Warszawskiego w ciągu kilku dni Niemcy zamordowali tam 40 tysięcy ludzi. – W chwili, gdy nasza grupa podeszła do miejsca, gdzie leżały trupy, żołnierze niemieccy stojący na ulicy Wolskiej oddali do nas salwę z karabinów ręcznych – zeznawała w 1946 roku Wacława Gałka, mieszkanka Woli.

Projekt udostępniania zeznań świadków jest częścią szerszego programu ośrodka, dotyczącego dokumentowania, badania i opisywania mechanizmów totalitarnych w okupowanej Europie. W pracach tych instytucja będzie współpracowała m.in. z Żydowskim Instytutem Historycznym.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~HKW
1455260940
Wreszcie !!!
7C-3D-92-EB

Groty dla proobronnych
 
Course on Diplomacy
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO już w poniedziałek
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wiosłują dla Emily
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Desantowanie z transportowego giganta
Sukcesy żołnierzy na AFN
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Zginęli, bo byli Polakami”
Lato w wojskowym klimacie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kontyngent do zmiany
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Nagroda nie tylko od dowódcy
Co ze sprawdzianem z WF?
Ankona – bitwa po polsku
NATO ćwiczy w Gruzji
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wilki znów na Mazurach
Stalowy człowiek
Kurs na dyplomację
Nowe książeczki wojskowe
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Afganistan: powrót do domu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Podwodne centrum przyszłości
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Abramsy dla 1 Brygady
Lufy prosto z Huty
Abrams – czołg z najwyższej półki
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Abrams – czołg niepokonany w walce
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Psy (w) WOT
V-2 leci do aliantów
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Umowa na Mieczniki podpisana
Rusza PKW Islandia
Afganistan. Czas wracać do domu
Combining Two Worlds
Javelin gwarantuje skuteczność
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wisła i Narew w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO