moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczebny scenariusz kryzysu

Siły Mondy zagrażają Wislandii. Wiele wskazuje na to, że wkrótce wybuchnie wojna. Okręty 8 Flotylli Obrony Wybrzeża sposobią się do opuszczenia portu w Świnoujściu i rozpoczęcia działań – procedury związane z przygotowaniami do takiej misji ćwiczyli marynarze podczas treningu sztabowego „Luty-16”.
Scenariusz kryzysu opracowali specjaliści z Flotylli. Dla ćwiczących pozostawał on jednak tajemnicą. – Sytuacja była bardzo dynamiczna, a my musieliśmy reagować na nią na bieżąco – przyznaje kmdr Krzysztof Jaworski, szef Sztabu 8 FOW. W ćwiczeniu wzięli udział marynarze z dowództwa Flotylli, a także wydelegowani żołnierze z 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego i 8 Batalionu Saperów z Dziwnowa.

– Działaliśmy dwa dni, choć nie bez przerwy. Kiedy kończyliśmy pracę, czas operacyjny był zatrzymywany, a gdy do niej wracaliśmy, ponownie rozpoczynał swój bieg – tłumaczy kmdr Jaworski. Wszelkie wydarzenia rozgrywały się w wirtualnym świecie, na mapach i papierze. W przygotowania nie zaangażowano załóg poszczególnych okrętów.

Według scenariusza w Europie doszło do konfliktu dwóch fikcyjnych państw. Monda zaczęła zgłaszać roszczenia terytorialne wobec sąsiedniej Wislandii, a napięcie rosło z każdą godziną. – Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych rozkazał, abyśmy przygotowali wydzielone siły do wyjścia w morze i podjęcia tam działań – wyjaśnia kmdr Jaworski.Proces ten przebiega według ściśle określonych faz. – Przede wszystkim poszczególne osoby funkcyjne muszą zebrać i opracować wiele informacji i danych, które potem są łączone w spójną całość – tłumaczy kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik świnoujskiej Flotylli. Dotyczą one między innymi obsad poszczególnych okrętów, zaopatrzenia ich w paliwo, żywność, wodę i amunicję. Skompletowane w ten sposób informacje zostają przedłożone dowódcy. A ten, mając klarowny przegląd sytuacji, może wydawać rozkazy siłom, które mu podlegają.

– Tego rodzaju treningi na szczeblu Flotylli odbywają się regularnie. Zwykle trwają od jednego do trzech dni. Pozwalają na przećwiczenie całego procesu decyzyjnego albo jego wycinka. W tym przypadku finałem treningu była tak zwana odprawa decyzyjna – informuje kmdr Jaworski. Innymi słowy, w wirtualnym świecie wydzielone do działania okręty stały w gotowości, czekając na rozkaz wyjścia w morze.

8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu – to jeden z głównych związków taktycznych Marynarki Wojennej RP. Trzon jej sił stanowią okręty transportowo-minowe, niszczyciele min i trałowce. Do zadań 8 FOW należy obrona polskich wód morskich i wybrzeża, a także zapewnienie możliwości działania siłom uderzeniowym, które stacjonują w Gdyni. Okręty świnoujskiej Flotylli regularnie biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach i misjach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Jednostka dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” dwa razy była nawet jego okrętem flagowym. We Flotylli służy około dwóch tysięcy marynarzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Rusza PKW Islandia
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Combining Two Worlds
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Lato w wojskowym klimacie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Abrams – czołg z najwyższej półki
Co ze sprawdzianem z WF?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Lufy prosto z Huty
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Groty dla proobronnych
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ankona – bitwa po polsku
Kontyngent do zmiany
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
V-2 leci do aliantów
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Podwodne centrum przyszłości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wilki znów na Mazurach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Zginęli, bo byli Polakami”
Psy (w) WOT
Wisła i Narew w Sejmie
Wiosłują dla Emily
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Abramsy dla 1 Brygady
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Stalowy człowiek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Afganistan: powrót do domu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Desantowanie z transportowego giganta
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan. Czas wracać do domu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat warszawskiego getta przed sądem
Umowa na Mieczniki podpisana
NATO ćwiczy w Gruzji
Javelin gwarantuje skuteczność
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nowe książeczki wojskowe
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Abrams – czołg niepokonany w walce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO