moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szturm podchorążych

Ćwiczyli desant różnymi technikami oraz ewakuację rannych drogą powietrzną. Uczyli się zasad obowiązujących na pokładzie śmigłowca i po jego opuszczeniu. Trenowali, wykorzystując śmigłowce Mi-17 i Mi-8. W Leźnicy Wielkiej zakończyło się szkolenie kilkudziesięciu podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Wojskowi studenci na szkoleniu w Leźnicy Wielkiej zameldowali się w poniedziałek. W tygodniowych zajęciach wzięło udział blisko 60 podchorążych, studentów drugiego roku studiów II stopnia w grupach: aeromobilnej, rozpoznania oraz pancerno-zmechanizowanej. Po raz pierwszy w zajęciach uczestniczyli także szeregowi, którzy w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu uczą się w ramach dwunastomiesięcznego studium oficerskiego. – Podchorążowie z grupy zmechanizowanej i studium oficerskiego w zajęciach z wykorzystaniem śmigłowców wzięli udział po raz pierwszy. Dlatego szkolenie zaczęliśmy od zajęć teoretycznych – mówi kierownik Zakładu Działań Połączonych WSOWL płk dr Lech Plezia.

Na początku podchorążowie uczyli się zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wykorzystania śmigłowców. Poznawali procedury obowiązujące na pokładzie śmigłowca i po jego opuszczeniu. W kolejnym etapie przeszli trening naziemny z wykorzystaniem śmigłowców transportowych należących do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Uczymy spraw elementarnych. Podchorążowie muszą wiedzieć, od której strony należy podchodzić do śmigłowca, w jaki sposób zajmować miejsca na pokładzie i jak go opuszczać – wyjaśnia kpt. dr Michał Kalisiak, wykładowca WSOWL. – Muszą odpowiednio reagować na sygnały podawane przez personel pokładowy i wiedzieć, jak osłaniać śmigłowiec podczas działań taktycznych – dodaje.

Wojskowi studenci trenowali także różne techniki desantowania. Wykorzystując Mi-8 i Mi-17, ćwiczyli desant z przyziemienia oraz desant za pomocą liny. Uczyli się również przygotowywania lądowisk i naprowadzania śmigłowców. Szkolenie, oprócz wykładowców z WSOWL, nadzorowała także kadra Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego z Leźnicy Wielkiej. – Podchorążowie muszą się oswoić ze śmigłowcami. Na początku mogą się pojawić problemy podczas lotu, zdarzają się też kłopoty z ustaleniem położenia tuż po desantowaniu. Ale te problemy znikają po kilkukrotnym treningu – przyznaje kpt. Kalisiak.

W środę kursanci udali się do Nowego Glinnika, gdzie przeszli trening w Powietrznej Jednostce Ewakuacji Medycznej. – Poznali tam śmigłowce przystosowane do ewakuacji medycznej, czyli Mi-17 AE i W-3 AE Sokół – mówi mjr dr Maciej Szukalski z WSOWL. Podchorążowie trenowali udzielanie pierwszej pomocy medycznej, a także organizowanie lądowiska w terenie i przyjmowanie lądującego śmigłowca. – Przećwiczyli również podchodzenie do śmigłowca z rannym na noszach oraz załadunek poszkodowanego na pokład – uzupełnia wykładowca.

Szkolenie zakończyło się sprawdzianem praktycznym, polegającym na zaplanowaniu i przeprowadzeniu rajdu powietrznego z wykorzystaniem śmigłowców Mi-8 i Mi-17. Podchorążowie, wyposażeni w broń indywidualną i zespołową (karabinki szturmowe, karabiny maszynowe, moździerze, RPG7), przeprowadzili szturm na stanowisko dowodzenia brygady zmechanizowanej przeciwnika. Na zadanie to mieli zaledwie kilkanaście minut.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


„Krwawa niedziela” na Wołyniu
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wisła i Narew w Sejmie
„Zginęli, bo byli Polakami”
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Stalowy człowiek
Groty dla proobronnych
Co ze sprawdzianem z WF?
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podwodne centrum przyszłości
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Nowe książeczki wojskowe
Kurs na dyplomację
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wiosłują dla Emily
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan: powrót do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Plany WB Group
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Kat warszawskiego getta przed sądem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Course on Diplomacy
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Rusza PKW Islandia
Lufy prosto z Huty
Combining Two Worlds
Klauzula: ściśle tajne
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Grot – rozwojowa konstrukcja
Desantowanie z transportowego giganta
Afganistan. Czas wracać do domu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
V-2 leci do aliantów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Psy (w) WOT
Sukcesy żołnierzy na AFN
Abrams – czołg z najwyższej półki
Ankona – bitwa po polsku
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Misja, która zmieniła polską armię
Kontyngent do zmiany
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO