moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walczyli o wolną Polskę

Potrzebny jest nowy kierunek w polityce historycznej dotyczącej dziejów Polski między 1944 a 1989 rokiem i wprowadzenie tej historii do programów w szkołach, także oficerskich i podoficerskich – podkreślali uczestnicy konferencji „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni”. Obrady w Muzeum Wojska Polskiego były częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.


– Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” traktujemy jako pokazanie nowego kierunku w polskiej polityce historycznej – mówił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, otwierając w warszawskim muzeum konferencję naukową „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni”. Jak dodał, MON chce, aby tę część polskiej tradycji wojennej wprowadzić jako element wychowawczy do polskiego wojska. – Jest potrzeba stworzenia nowego programu edukacyjnego dotyczącego naszej najnowszej historii w szkołach oficerskich i podoficerskich – stwierdził Fałkowski. Minister zapowiedział rozpisanie w tym roku konkursu na taki program oraz rozpoczęcie przeglądu ekspozycji w wojskowych izbach pamięci pod względem zgodności z prawdą historyczną.

Czarny PR

Także prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, podkreślał, że w szkolnych podręcznikach i programach żołnierzom niezłomnym nie poświęcono wiele miejsca. – Dlatego potrzebny jest nowy program edukacyjny i uzmysłowienie Polakom, szczególnie młodym ludziom, że bohaterowie powojennego podziemia walczyli o wolną Polskę – stwierdził profesor.

O miejscu dla żołnierzy wyklętych w świadomości Polaków mówił również Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”. – Wokół żołnierzy powojennego podziemia propaganda PRL-u budowała „czarny PR”, teraz musimy przywracać pamięć o tych bohaterach – stwierdził prezes.

Według szacunków historyków, przez szeregi podziemnego wojska w okresie 1944-1956 przeszło nawet 200 tysięcy ludzi. – Walczyli z komunistycznymi represjami, chronili cywili przed bandytami, odbijali z więzień żołnierzy podziemia – wyliczał prof. dr hab. Tadeusz Wolsza z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Za taką działalność władze PRL oskarżały ich o szpiegostwo, mordowanie ludności cywilnej i rabunki. Więziono ich, skazywano na karę śmierci, a ciała grzebano w bezimiennych mogiłach.

Jak wyliczył historyk PAN, w stalinowskiej Polsce w latach 1944-1956 we wszystkich miejscach odosobnienia przebywało od 1 miliona do 1,4 mln więźniów. Około 30 procent z nich stanowiły osoby skazane za służbę w konspiracji oraz działalność opozycyjną wobec komunistów.

W latach 1944-1963 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których połowa została wykonana. Jednocześnie ponad 200 tys. patriotów trafiło do więzień i obozów. – Wobec zatrzymanych i skazanych funkcjonariusze resortu bezpieczeństwa stosowali różne represje i tortury – mówił prof. Wolsza.

Osądzić katów

Obradujący przybliżyli także dzieje konspiracji antykomunistycznej i jej żołnierzy. – Najwyższym rangą i funkcją żołnierzem Armii Krajowej zamordowanym przez reżim komunistyczny był generał August Emil Fieldorf – przypomniał prof. dr hab. Marek Ney-Krwawicz z Instytutu Historii PAN.

Podczas niemieckiej okupacji generał stał na czele Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, kierując bieżącą walką z Niemcami. Po upadku Powstania Warszawskiego został zastępcą dowódcy AK. – Generał Fieldorf, który całe życie poświęcił służbie i walce o Polskę, został przez władze PRL aresztowany w 1950 roku i po brutalnym procesie skazany na karę śmierci – opowiadał prof. Ney-Krwawicz. Wyrok wykonano 24 lutego 1954 roku i do dzisiaj nie ustalono miejsca jego pochówku.

Historycy podczas konferencji wspominali też konspirację niepodległościową na Pomorzu Zachodnim. – Choć na tym terenie działał silny aparat bezpieczeństwa i oddziały Armii Czerwonej, kilkadziesiąt oddziałów partyzanckich podejmowało walkę: rozbijali posterunki Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa, wykonywali wyroki, akcje rekwizycyjne i propagandowe – wyliczał dr hab. Bogusław Polak, profesor Politechniki Koszalińskiej.

Natomiast dr hab. Waldemar Handke, także z Politechniki Koszalińskiej, przybliżył działalność konspiracji antykomunistycznej w Wielkopolsce. – Największą na tych ziemiach organizacją była Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta” – mówił historyk.

Uczestnicy konferencji apelowali nie tylko o upamiętnianie bohaterskich żołnierzy, ale też o osądzenie ich morderców. Nazwiska dwóch katów pracujących w więzieniu na Mokotowie przypomniał dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Jednym z nich był st. sierż. Piotr Śmietański, który zabił strzałem w tył głowy m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego. Drugi zbrodniarz to st. sierż. Aleksander Drej, który wykonał wyrok na majorze Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda nie tylko od dowódcy
 
Desantowanie z transportowego giganta
Afganistan: powrót do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kontyngent do zmiany
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ankona – bitwa po polsku
Nowe książeczki wojskowe
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
V-2 leci do aliantów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Groty dla proobronnych
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wilki znów na Mazurach
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
„Zginęli, bo byli Polakami”
Lufy prosto z Huty
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Psy (w) WOT
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Plany WB Group
Stalowy człowiek
Podwodne centrum przyszłości
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Misja, która zmieniła polską armię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Żołnierze bez testów z WF-u
Kurs na dyplomację
Rusza PKW Islandia
Course on Diplomacy
Wiosłują dla Emily
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wisła i Narew w Sejmie
Grot – rozwojowa konstrukcja
Klauzula: ściśle tajne
Kat warszawskiego getta przed sądem
Afganistan. Czas wracać do domu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Abrams – czołg z najwyższej półki
Combining Two Worlds
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO