moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łącznościowcy ćwiczą w warunkach bojowych

Pododdziały dowodzenia i łączności Dowództwa Garnizonu Warszawa przeprowadziły w kilku miastach szkolenie taktyczno-specjalne. Zadaniem żołnierzy było zorganizować miejsca pracy dla najważniejszych w armii stanowisk kierowania i zapewnić między nimi nieprzerwaną łączność. Szkolenie odbyło się w ramach przygotowań do najważniejszych w tym roku ćwiczeń „Anakonda-16”.

W szkoleniu wzięły udział pododdziały 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz Pułku Ochrony. Żołnierze tych jednostek zajmują się w warunkach bojowych przygotowaniem dla sztabowców stanowisk pracy wyposażonych w komputery i łączność telefoniczną. Organizują także miejsca zakwaterowania sztabowców oraz punkty żywienia. Zadaniem pododdziałów wsparcia dowodzenia jest także ochrona miejsc, w których odbywa się dowodzenie armią i państwem w razie kryzysu.

Bataliony mają być gotowe do wykonania swoich zadań w każdym miejscu w kraju. Muszą mieć zdolność szybkiego przemieszczania się i organizowania warunków do pracy dla dowództw w rejonie zabudowanym, w lesie, a gdy zajdzie potrzeba – w szczerym polu.

W koszarach i nie tylko

Najważniejszym zadaniem żołnierzy było zapewnić łączność między stanowiskami dowodzenia i bezpieczną komunikację pomiędzy sztabami a działającymi w różnych miejscach związkami taktycznymi.

W szkoleniu we Wrocławiu brało udział ponad 200 żołnierzy. Korzystali z ponad 30 różnego rodzaju pojazdów specjalistycznych. Choć żołnierze ćwiczyli na terenie koszar, jeden z batalionów musiał przemieścić ludzi i sprzęt przez teren miasta. Kolumny pojazdów w pokonaniu kilkunastu kilometrów wspierała Żandarmeria Wojskowa oraz policja.

Główna część szkolenia odbyła się na terenie 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Na potrzeby ćwiczeń zaadoptowany został jeden z budynków koszarowych. Obiekt szczelnie otoczono zasiekami oraz zaporami inżynieryjnymi. Wejścia do niego chronili uzbrojeni wartownicy.

W budynku przygotowano 60 stanowisk pracy. Każde wyposażone zostało w komputer, telefony łączności jawnej i utajnionej. Nieopodal budynku miejsca zajęły mobilne węzły łączności. – Ponieważ szkolą się dwa bataliony, które wykonują jednocześnie te same zadania, nie ukrywam, że oprócz współpracy w grę wchodzi także element dobrze pojętej rywalizacji, która mobilizuje żołnierzy – mówi ppłk Daniel Kowalewski, dowódca batalionu dowodzenia.

Informacja w warunkach bojowych

Na stanowiskach dowodzenia przez cały czas trwał nieustanny dyżur bojowy. Żołnierze korzystali ze sprzętu łączności jak w prawdziwych warunkach bojowych. – Radiostacje przez cały czas pracowały w systemie sieci i kierunków radiowych. Trwała ciągła wymiana informacji. Z jednego stanowiska dowodzenia na inne przechodziły telegramy, pakiety danych. Oficerom tam pracującym zapewniono trwałą wymianę informacji – wyjaśnia płk Kazimierz Łucki.

Dowódca 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia dodaje, że o tym, ile i jakich stanowisk pracy dla sztabowców ma być przygotowanych podczas ćwiczeń, decyduje dowódca batalionu. W ten sposób sprawdza sprawność poszczególnych zespołów swojego pododdziału. Gdy stwierdzi uchybienia, żołnierze muszą powtarzać zadanie dopóki nie wykonają go idealnie.

Sprawność pododdziałów wszystkich jednostek biorących udział w szkoleniu oceniał zespół oficerów z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Ich zdaniem żołnierze z Wrocławia, Sieradza i Warszawy dobrze wykonali wszystkie zadania.
Szkolenie odbyło się w ramach przygotowań do najważniejszych w tym roku ćwiczeń „Anakonda-16”.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Javelin gwarantuje skuteczność
 
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Desantowanie z transportowego giganta
Stalowy człowiek
Nowe książeczki wojskowe
Sukcesy żołnierzy na AFN
Co ze sprawdzianem z WF?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Pancerniacy ruszają na Łotwę
V-2 leci do aliantów
Wisła i Narew w Sejmie
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Psy (w) WOT
Groty dla proobronnych
Lato w wojskowym klimacie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Żołnierze bez testów z WF-u
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Kurs na dyplomację
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Course on Diplomacy
Abrams – czołg niepokonany w walce
Ankona – bitwa po polsku
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kontyngent do zmiany
Umowa na Mieczniki podpisana
Polak najlepszym podoficerem NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Abramsy dla 1 Brygady
Wiosłują dla Emily
Szczyt NATO już w poniedziałek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
NATO ćwiczy w Gruzji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wilki znów na Mazurach
„Zginęli, bo byli Polakami”
Afganistan: powrót do domu
Podwodne centrum przyszłości
Combining Two Worlds
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lufy prosto z Huty
Kat warszawskiego getta przed sądem
Rusza PKW Islandia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO