moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cykl ćwiczeń przed szczytem NATO

Przed lipcowym szczytem NATO na polskich poligonach odbędzie się cykl ćwiczeń potwierdzających gotowość Sojuszu do sprawnej reakcji na współczesne zagrożenia. Do końca czerwca Polacy będą gościć kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z 21 państw. Najbliższe ważne przedsięwzięcie szkoleniowe rozpocznie się już 9 marca.

Między 9 a 16 marca po raz dwudziesty odbędą się ćwiczenia zarządzania kryzysowego CMX16. W tym czasie państwa członkowskie NATO sprawdzą procedury podejmowania decyzji na poziomie polityczno-militarnym. Scenariusz ćwiczeń uwzględnia wspólną obronę przed fikcyjnymi, ale realistycznymi zagrożeniami. Obejmują one m.in. elementy wojny hybrydowej oraz możliwość uruchomienia działań przewidzianych w 4. i 5. artykule Traktatu Północnoatlantyckiego, które obejmują konsultacje w obliczu zagrożenia oraz gwarantują pomoc zbrojną w przypadku napaści na jedno z państw Sojuszu. CMX16 jest ćwiczeniem dowódczo-sztabowym, co wyklucza użycie realnych sił.

W szkolenie zaangażowany zostanie wojskowy, paramilitarny oraz cywilny personel państw członkowskich, Kwatery Głównej oraz obu dowództw strategicznych NATO: ACO (Allied Command Operations, czyli Sojusznicze Dowództwo ds. Operacji) oraz ACT (Allied Command Transformation – Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji). W Polsce koordynatorem ćwiczeń jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a uczestnikami m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, trzech ministerstw – Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji – oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora wystąpi Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Dziś, w przededniu rozpoczęcia ćwiczeń, przygotowaniami do CMX16 zajął się również rząd. Rada ministrów przyjęła dokument „Ocena aplikacyjnej sytuacji zagrożeń” i stanowisko Polski do przedstawienia przez ambasadora RP przy NATO podczas Rady Północnoatlantyckiej (NAC) 9 marca 2016 r. dotyczącej ćwiczenia NATO CMX16. Dokument opatrzony jest klauzulą poufny. Rząd przyjął również projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 roku, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Tysiące wojsk sojuszniczych w Polsce

CMX16 to najbliższe z szeregu ćwiczeń w Polsce, które odbędą się przed lipcowym szczytem NATO. To właśnie w Warszawie zostanie wyznaczona nowa strategia Paktu dotycząca reakcji na zagrożenia wynikające z obecnej sytuacji geopolitycznej. Podsumowana zostanie również realizacja postanowień przyjętych we wrześniu 2014 roku podczas poprzedniego szczytu NATO, który odbył się w walijskim Newport. Oceniony zostanie m.in. postęp w formowaniu tzw. szpicy, czyli sił bardzo wysokiej gotowości (VJTF – Very High Readiness Joint Task Force). Dla Polaków oznacza to nie tylko konieczność potwierdzenia zdolności określonych na poprzednim szczycie NATO, ale również wzmożoną i stałą obecność wojsk sojuszniczych na polskich poligonach.


– Dla Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym w tym roku będzie „Anakonda-16” – podkreśla ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy DGRSZ. – Podobnie jak inne ćwiczenia, wpisuje się ono w proces wzmacniania naszej własnej, narodowej zdolności obronnej oraz manifestuje naszą gotowość do kolektywnej obrony wszystkich państw Sojuszu – tłumaczy.

– Jako organizator ćwiczenia jesteśmy odpowiedzialni za cały scenariusz, wedle którego „Anakonda” będzie się rozgrywała przed wybuchem fikcyjnej wojny i skupia się na zagrożeniach hybrydowych – opisuje plan ćwiczeń ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ. – Szczegóły są tajne. Zakładamy, że ćwiczący zostaną zapoznani tylko z założeniami wyjściowymi i będą sami podejmować decyzje na bieżąco. Tylko w ten sposób mogą utrzymać gotowość do obrony – zaznacza.

W manewrach, które odbędą się na wszystkich polskich poligonach, weźmie udział ponad 25 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tysięcy z Polski oraz około 13 tys. z 21 innych państw. Największy zagraniczny kontyngent wystawią Amerykanie – około 10 tys. żołnierzy. Będą też liczne reprezentacje armii Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Planowane jest także zaangażowanie w działania sporej liczby żołnierzy rezerwistów oraz służb cywilnych. Jednocześnie odbywać się będą ćwiczenia towarzyszące „Anakondzie”: „Renegade” i „Kaper”, których scenariusze przewidują reakcję w wypadku uprowadzenia statków morskich i powietrznych, oraz „Baltops” przewidujące desant na plaży w okolicach Ustki.

W scenariusz „Anakondy” wpisane będą również ćwiczenia wojsk amerykańskich w Europie (USAREUR): „Saber Strike 16” oraz „Swift Response 16”. Pierwsze z nich dotyczy przemieszczenia żołnierzy przez Polskę do państw bałtyckich oraz Rumunii i Bułgarii. „Swift Response” natomiast zakłada przybycie wojsk powietrznodesantowych, które wedle zapowiedzi gen. Bena Hodgesa, dowódcy sił lądowych USA w Europie, przylecą do Polski bezpośrednio z Fort Bragg w Karolinie Północnej. To właśnie przerzut żołnierzy amerykańskich przez Atlantyk należy do najtrudniejszych części „Anakondy”.

– Liczba żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniach świadczy o rozmachu „Anakondy-16”, ale dla nas najważniejsza jest liczba zaangażowanych w nią państw. Daje nam to nie tylko możliwość sprawdzenia naszych zdolności do przyjęcia sojuszników na terenie naszego kraju, ale również pewność sojuszniczego poparcia oraz wywiązywania się z artykułów traktatu waszyngtońskiego – dodaje ppłk Piotr Walatek.

Certyfikacja dyżuru szpicy

Jeszcze przed warszawskim szczytem NATO dowodzenie siłami bardzo szybkiego reagowania VJTF obejmie Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie. Wiąże się to z serią intensywnych ćwiczeń, które mają go przygotować do osiągnięcia najwyższego stopnia gotowości. Najważniejszym z nich będzie „Brilliant Jump”, podczas którego w drugiej połowie maja do Polski zostanie przemieszczony hiszpański batalion wchodzący w skład szpicy. Następnie na poligonie w Żaganiu odbędzie się jego certyfikacja do dyżuru w 2017 roku. W tym samym czasie Korpus Północno-Wschodni będzie nadzorował ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Brilliant Capability”. Część oddziałów hiszpańskich zostanie później w Polsce, by wziąć udział w „Anakondzie”.

Na 2016 rok Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło prawie 300 różnych szkoleń, z czego połowa zostanie przeprowadzona z zaangażowaniem wojsk sojuszniczych NATO oraz armii partnerskich. Polscy żołnierze będą również uczestniczyli w manewrach poza granicami naszego kraju. Ponadto, w pierwszej połowie roku odbędzie się wspólne szkolenie w ramach operacji „Atlantic Resolve” (Stryker Detachmnet – USA) oraz w ramach „NATO Assurance Measures” (Maple Detachment – Kanada).

– Zawsze jesteśmy jednym z tak zwanych ćwiczących elementów zgrupowania lub wykonujemy zadania HNS, czyli wsparcia państwa gospodarza – dodaje ppłk Szczepan Głuszczak. – Pomagamy pod względem logistycznym i transportowym zabezpieczyć funkcjonowanie pododdziałów państw partnerskich na terenie naszego kraju. To doskonała okazja, by ćwiczyć współdziałanie oraz prezentować jedność Sojuszu w sprawach bezpieczeństwa – podkreśla.

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Misja, która zmieniła polską armię
 
Wisła i Narew w Sejmie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Co ze sprawdzianem z WF?
Sukcesy żołnierzy na AFN
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Plany WB Group
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Combining Two Worlds
Podwodne centrum przyszłości
Afganistan: powrót do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Psy (w) WOT
Ankona – bitwa po polsku
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Course on Diplomacy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wilki znów na Mazurach
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Lufy prosto z Huty
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Abrams – czołg z najwyższej półki
„Zginęli, bo byli Polakami”
Stalowy człowiek
Kontyngent do zmiany
Klauzula: ściśle tajne
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Desantowanie z transportowego giganta
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Rusza PKW Islandia
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Szczyt NATO już w poniedziałek
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Afganistan. Czas wracać do domu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Grot – rozwojowa konstrukcja
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wiosłują dla Emily
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kurs na dyplomację
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO