moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła „Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

St. sierż. rez. Tomasz Sawicki oraz prawie 40 wolontariuszy (mundurowi i rekonstruktorzy) od sześciu lat przygotowują paczki dla potrzebujących pomocy kombatantów II wojny światowej i walk po 1945 roku. W tym roku zbierają żywność, środki czystości i koce, a także kartki z życzeniami. Przed świętami wielkanocnymi przekażą je kombatantom.


– Akcję „Paczka dla Bohatera” organizuję od 6 lat. Robię to z potrzeby serca, bo choć jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, czasami coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy kombatanci – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. – To kwestia nie tylko niskich emerytur, ale również wielu bardzo osobistych tragedii. Każdy z bohaterów ma inną historię. Każdy z nich potrzebuje zauważenia.

Początki akcji nie były łatwe, ponieważ nie każdy z bohaterów chciał być odnaleziony. – To osoby, które niekoniecznie ufają każdemu, kto zapuka do ich drzwi – wyjaśnia Sawicki. Inicjatorom akcji trudno też było zdobyć adresy potrzebujących. Pomogli im kpt. Zbigniew Piasecki ps.„Czekolada”, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, por. Wieńczysława Ganicka ps. „Mała”, żołnierz Szarych Szeregów oraz Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno. – Można powiedzieć, że wystawili nam swego rodzaju referencje, dzięki którym nasi bohaterowie zechcieli się z nami spotkać i opowiedzieć swoje historie czy wskazać, czego im brakuje - wyjaśnia Sawicki.

W tegorocznej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” obdarowanych zostanie ponad 130 osób. Zbierana jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony, potrzebne są też środki czystości: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, ale też koce. – Nie zbieramy ubrań ze względu na to, że trudno byłoby trafić z odpowiednimi rozmiarami – wyjaśniają wolontariusze.

Tomasz Sawicki prosi również o kartki świąteczne, laurki i rysunki, które przekaże kombatantom. – Oni bardzo cieszą się z takich pamiątek. Zdarzyły się historie, że oddzwaniają lub odpisują do nadawców – mówi Tomasz Sawicki. – Jeśli więc ktoś nie może sobie pozwolić na zakup żywności dla kombatantów, może podarować im świąteczną kartkę albo po prostu pomóc nam rozpropagować akcję na Facebooku. To dla nas duża pomoc.

Podarunki do 19 marca można przynosić lub wysyłać do koordynatorów akcji. W Szczecinie zajmuje się tym Tomasz Sawicki (tel. 508 182 185). W Koszalinie trzeba kontaktować się z Rafałem Semołonikiem (tel. 509 752 732), w Czaplinku – z Marcinem Krężelem (tel. 602 531 586). W Warszawie dary zbierają: Edyta Bajan (tel. 504 198 646), Radosław Hołodniuk (tel. 533 339 100), Marcin Wyszyński (tel. 501 552 454), Agata Ring (tel. 731 809 478). Słupszczanie proszeni są o kontakt z Anną Mielczarek (tel. 793 413 165). Paczki do 13 marca mogą też podarować osoby mieszkające w Londynie, gdzie zbiórkę koordynują: Magdalena Pyra (tel. 07424847380), Magdalena Kamińska (tel. 07979482048) i Agata Wolska (tel. 07983235797).

Wolontariusze będą rozwozić paczki przez dwa dni: 19 i 20 marca. – Chcemy zdążyć przed Wielkanocą, by nasi bohaterowie mieli dobre święta – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: organizatorzy akcji

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o Niezłomnych
 
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Ferie w mundurze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wielki test w West Point coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Priorytety dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Nowoczesna łączność dla armii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Kleszcze dla wojska
Lotnictwo i kobiety
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Przerwany lot „Orlika”
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Rusza morski „Dragon”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Będzie za co kupić koreańską broń
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tajna misja polskiej agentki
Telefon zaufania dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sztandar dla Dowództwa WOT
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Carl-Gustaf w polskiej armii
Zamiana po włosku
Podoficer pies
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO