moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strażnicy Highwaya
Zniszczyli potencjalne miejsca podłożenia improwizowanych urządzeń wybuchowych

„Celem dzisiejszego wyjazdu jest utrzymanie kontroli nad południowym odcinkiem drogi Highway-1, a przede wszystkim sprawdzenie okolicy pod kątem zagrożenia IED”, informował żołnierzy przed misją dowódca 4 plutonu 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej podporucznik Łukasz Kaczor. Po sprawdzeniu sprzętu, obecności i przypomnieniu zadań, a także największych zagrożeń kolumna opuściła bazę Warrior.

Po drodze żołnierze wypatrywali typowych dla infrastruktury Afganistanu głębokich tuneli, które występują wzdłuż drogi Highway-1. Są one bardzo często wykorzystywane przez rebeliantów do podkładania pod jezdnią improwizowanych urządzeń wybuchowych, tzw. ajdików (IED – Improvised Explosive Device), oraz skrytego zdalnego odpalania ładunków. To także odpowiednie miejsce, żeby się schować lub skrycie podejść i zorganizować zasadzkę na patrol sił bezpieczeństwa. „Po dokładnym sprawdzeniu przez wozy bezpośredniego sąsiedztwa wejść do tuneli saperzy mogli dokładnie zbadać teren oraz wyeliminować zagrożenia”, wyjaśniał pomocnik dowódcy 4 Plutonu Piechoty Zmotoryzowanej młodszy chorąży Sławomir Michalczyk. Pozostali żołnierze ze składu patrolu zabezpieczali teren wokół miejsca, gdzie pracowali polscy saperzy. Żołnierze sprawdzali przede wszystkim punkty powybuchowe, w których były już przeprowadzane ataki z użyciem IED. „Są to miejsca bardzo często wykorzystywane do podłożenia kolejnego ajdika dlatego, że ziemia w tym miejscu jest poruszona i miękka po wcześniejszym wybuchu,” wyjaśnił jeden z saperów plutonowy Nikodem Kita z grupy inżynieryjnej „Bravo”.

Obok dziury w drodze znajdowało się wejście do tunelów, które po dokładnym sprawdzeniu zostały zniszczone. Po wybuchu było dokładnie widać, jak były ze sobą połączone poszczególne podziemne korytarze oraz na jak długim odcinku się rozciągały. „Zdarzało się już, że ajdika podkładano właśnie w bliskim sąsiedztwie tunelów i pod ziemią prowadzono przewody. Dlatego jesteśmy przezorni i staramy się działać prewencyjnie, eliminując ewentualne zagrożenie”, zaznacza dowódca 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej porucznik Artur Zielichowski.

Ponadto, żołnierze zabezpieczający miejsce prac saperów znaleźli pocisk PG-7 od granatnika przeciwpancernego. Jest to przedmiot niebezpieczny, gdyż znajduje się w nim jeszcze ładunek wybuchowy. Mógłby on posłużyć do odzyskania niebezpiecznego materiału lub eksplodując wyrządzić krzywdę mieszkającym w niedalekiej okolicy mieszkańcom. Dlatego też w następnej kolejności specjaliści od „budowania i wysadzania” zajęli się niebezpiecznym znaleziskiem. Nie było to jedyne takie odkrycie tego dnia. W drodze powrotnej znaleźli jeszcze jeden pocisk przeciwpancerny.

W trakcie wykonywania zadania żołnierze nawiązali kontakt z amerykańskim patrolem rozminowania RCP (Road Clearance Package). Koalicjanci, którzy „czyścili” drogę na południu prowincji Ghazni, poinformowali, że znaleźli IED i przystąpili do jego likwidacji. W związku z tym poprosili Polaków o pomoc w zabezpieczeniu drogi przed nimi. „Zorganizowaliśmy tymczasowy posterunek kontrolny, na którym zbieraliśmy dane kontrolowanych kierowców i pasażerów. Nasze działania ubezpieczała para myśliwców F-16”, dodał podporucznik Kaczor.

Kiedy pluton wracał do bazy, żołnierze zauważyli, że patrol afgańskiego wojska (Afghan National Army) prowadzi wymianę ognia z rebeliantami. Dowódca patrolu natychmiast podjął decyzję o wsparciu działań ANA. We wskazany rejon udały się transportery Rosomak, które po zidentyfikowaniu przeciwnika ostrzelały jego stanowiska. Oponenci zerwali kontakt i wycofali się. Żołnierze bezpiecznie mogli powrócić z „rutynowego” patrolu do bazy.

Zgrupowanie Bojowe „Bravo” zostało sformowane przede wszystkim na bazie 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Grupę inżynieryjną stanowią żołnierze z 1 Brzeskiego Pułku Saperów.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Pokazali bojowego ducha
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
WAM wraca po latach
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pływacy i maratończycy na medal
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów
Przysięga w Limanowej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Centrum Szkolenia WOT świętuje
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO