moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Raróg”, „Halny” i „Kondor” – lotnicze manewry na wiosnę

Wielozadaniowe F-16, myśliwce MiG-29, szturmowe Su-22, samoloty transportowe C-295M oraz ponad tysiąc żołnierzy weźmie udział w największych w tym roku manewrach sił powietrznych. Ćwiczenia „Raróg”, „Halny” i „Kondor” odbędą się w kwietniu i maju. Piloci sprawdzą się w walce powietrznej, będą atakować cele naziemne oraz osłaniać jednostki lądowe.

– Będą to największe w tym roku przedsięwzięcia szkoleniowe jednostek sił powietrznych. Kilka dni temu koncepcję ćwiczeń zaakceptował generał broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak z DGRSZ.

Zaplanowane manewry mają charakter połączony, co oznacza, że podczas ćwiczeń jednostki sił powietrznych będą współdziałały z pododdziałami lądowymi, specjalnymi i marynarką wojenną. Piloci będą musieli m.in. sprawdzić się w zwalczaniu celów nawodnych. Będą współpracować z 3 Flotyllą Okrętów i 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża. A na poligonie w Nadarzycach mają współdziałać z JTAC (żołnierzami naprowadzającymi lotnictwo na cele naziemne) z wojsk specjalnych. – Tegoroczna edycja ćwiczeń 1 i 2 Skrzydła jest ukierunkowana na przygotowanie sił powietrznych do udziału w najważniejszym przedsięwzięciu szkoleniowym w 2016 roku, czyli w międzynarodowych ćwiczeniach z wojskami sojuszniczymi „Anakodna-16” – mówi gen. bryg. Tomasz Drewniak, inspektor sił powietrznych.

Jako pierwsze odbędą się ćwiczenia „Raróg”. Manewry pod tym kryptonimem co roku organizuje 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. – Główny ich cel to sprawdzenie gotowości żołnierzy i sprzętu wydzielanych do Sił Odpowiedzi NATO oraz Komponentu Powietrznego Sił Zadeklarowanych do Sojuszu i Unii Europejskiej – mówi płk Piotr Próchniak z 2 Skrzydła. Ćwiczenia będą się odbywać od 25 do 29 kwietnia. Ich scenariusz zakłada, że lotnicy będą wykonywać zadania na terenie innego państwa. – Będziemy działać w systemie całodobowym. Podczas manewrów sprawdzimy funkcjonowanie dowództwa, części logistycznej oraz komponentu bojowego, czyli samolotów F-16 – mówi oficer z 2 Skrzydła. Piloci będą m.in. wykonywać zadania przechwytywania w powietrzu, ćwiczyć walkę powietrzną w różnych konfiguracjach, atakować cele znajdujące się na ziemi oraz wspierać jednostki lądowe podczas misji CAS (Close Air Support). Rolę przeciwników Jastrzębi odegrają samoloty MiG-29, Su-22 oraz transportowa Casa C-295M. W manewrach weźmie udział około 450 żołnierzy. Głównymi ćwiczącymi będą lotnicy z Dowództwa 2 Skrzydła oraz baz taktycznych w Łasku i Krzesinach.

Do dużych ćwiczeń przygotowuje się także 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. Manewry pod nazwą „Kondor-16” rozpoczną się 16 maja. Przez pięć dni lotnicy będą się szkolić w macierzystych jednostkach oraz na poligonach w Ustce i Nadarzycach. Najważniejszą rolę w czasie ćwiczeń odegra dowództwo 1 Skrzydła oraz żołnierze z 21 i 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Szkolenie lotników będą wspierać żołnierze z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, JTAC z wojsk specjalnych, pluton rozpoznawczy z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz wojskowi chemicy. Podczas ćwiczeń na niebie pojawi się w jednym czasie kilkanaście samolotów (Su-22 i MiG-29). Przewidziano użycie środków bombardierskich i artyleryjsko-rakietowych do niszczenia celów naziemnych. – Przećwiczymy także likwidację skażeń statków powietrznych. Żołnierze będą musieli również odeprzeć atak grupy dywersyjno-rozpoznawczej, która spróbuje zająć kluczowe elementy infrastruktury na terenie bazy – wymienia kpt. Paweł Krawczak, rzecznik prasowy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

W drugiej połowie maja szkolić się będą także wojskowi z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. „Halny-16” będzie miał formę rozgrywanego w systemie całodobowym treningu dowódczo-sztabowego. Weźmie w nim udział około 130 osób. – Dowództwo 4 Skrzydła będzie pełnić rolę kierownictwa ćwiczeń, a podległe jednostki będą rozwijać stanowiska dowodzenia – mówi mjr Grzegorz Grabarczuk z 4 Skrzydła. Żołnierze będą się szkolić w przygotowaniu i planowaniu lotów rozpoznawczych. Przećwiczony będzie także wariant szybkiego przebazowywania samolotów, tak by z lotniska szkolnego w Dęblinie mogło korzystać lotnictwo bojowe.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze


Kat warszawskiego getta przed sądem
 
Podwodne centrum przyszłości
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wisła i Narew w Sejmie
Rusza PKW Islandia
Combining Two Worlds
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Co ze sprawdzianem z WF?
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Szczyt NATO już w poniedziałek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Stalowy człowiek
Ankona – bitwa po polsku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Grot – rozwojowa konstrukcja
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Klauzula: ściśle tajne
Psy (w) WOT
Kontyngent do zmiany
Nowe książeczki wojskowe
Lufy prosto z Huty
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wiosłują dla Emily
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan: powrót do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Plany WB Group
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Sukcesy żołnierzy na AFN
Misja, która zmieniła polską armię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wilki znów na Mazurach
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Polak najlepszym podoficerem NATO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Desantowanie z transportowego giganta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO