moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-kanadyjski trening kawalerzystów

Z pokładu śmigłowców Mi-8 i W-3 Sokół desantuje się pluton żołnierzy. Wojskowi muszą jak najszybciej zatrzymać poruszającą się po drodze kolumnę pojazdów i przeszukać wozy. To scenariusz jednego z ćwiczeń polskich i kanadyjskich żołnierzy. W Nowym Glinniku pod Łodzią kawalerzyści odbyli kolejny trening w ramach cyklu Maple Detachment.


Na szkoleniu w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej zameldował się pluton z kompanii zmechanizowanej 22 Regimentu armii kanadyjskiej. Podczas szkolenia 40 Kanadyjczyków dołączyło do szwadronu 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej. – To dla nas duże wyzwanie – mówi kpt. Łukasz Ogrodowicz, dowódca szwadronu. – Oznacza to współpracę z żołnierzami jednostki zmechanizowanej, a nie aeromobilnej, jaką jesteśmy. Poza tym pochodzą oni z francuskojęzycznej prowincji w Kanadzie, przez co komunikacja jest znacznie utrudniona – dodaje.

Polsko-kanadyjski trening rozpoczął się w poniedziałek. Najpierw żołnierze zza oceanu poznawali polskie procedury dotyczące współdziałania ze śmigłowcami. Uczyli się zasad wsiadania i wysiadania ze śmigłowca, poznawali zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas lotu oraz awarii. – Wykorzystywaliśmy do tego makiety śmigłowców i trenażery. Kanadyjczycy musieli opanować podstawy, zanim rozpoczęli trening w powietrzu – wyjaśnia kpt. Ogrodowicz.

Żołnierze ćwiczyli także na strzelnicy. Mierzyli do celów w dzień i w nocy. Podczas treningu wymieniali się bronią, by każdy z polskich żołnierzy mógł spróbować swoich sił, wykorzystując kanadyjskie karabinki C7 i C9, a żołnierze 22 Regimentu strzelali z polskich Beryli. – Broń jest porównywalna, ale Kanadyjczycy mają naprawdę dobrą optykę. Celownik optyczny jest bardzo wygodny i zapewnia duże przybliżenie – mówi dowódca szwadronu.


Najwięcej czasu żołnierze poświęcili na trening z wykorzystaniem śmigłowców. Do dyspozycji mieli dwa W-3W Sokół i jeden Mi-8. – Działaliśmy w plutonach mieszanych narodowościowo. Mieliśmy zorganizować powietrzny check point. Plan był taki, że jeden ze śmigłowców W-3 zatrzymuje kolumnę pojazdów, a żołnierze po desantowaniu przeszukują wozy i chwytają przeciwnika – opowiada por. Robert Grabowski, dowódca 1 plutonu. – Na początek wyjaśnialiśmy Kanadyjczykom, w jaki sposób śmigłowiec podejmuje drużynę szturmową kawalerii powietrznej. Mówiliśmy o szykach, jakie można zastosować w przypadku Sokoła i Mi-8. Dopiero później ruszyliśmy do akcji – dodaje.

Każdy z żołnierzy desantował się dwukrotnie. Najpierw – z pokładu śmigłowca znajdującego się około 5 metrów nad ziemią. – Priorytetem było bezpieczeństwo i zapoznanie Kanadyjczyków ze specyfiką naszego działania. Dopiero po takim wstępnym treningu skupiliśmy się na dynamice pola walki i jeszcze kilkukrotnie przećwiczyliśmy ten sam element – dodaje kpt. Ogrodowicz.


Pod koniec treningu  żołnierze desantowali się za pomocą liny, tzw. fast rope, ze śmigłowca znajdującego się 10 metrów nad ziemią. W kilkanaście sekund po desancie sprawdzili pojazdy i zatrzymali przeciwnika. – Trening z polskimi żołnierzami ma dla nas duże znaczenie. Chcemy się jak najwięcej nauczyć, poznać metody szkoleniowe i procedury obowiązujące w polskiej armii. Szczególnie ważne jest dla nas szkolenie z desantowania za pomocą liny – przyznaje kpt. Jan Caric z 22 Regimentu.

Ćwiczenia w Nowym Glinniku pod Łodzią były już kolejnym szkoleniem polskich i kanadyjskich żołnierzy w ramach cyklu Maple Detachment. W ubiegłym roku z kawalerzystami 25 Brygady ćwiczyli wojskowi z 3 Królewskiego Pułku Sił Zbrojnych Kanady. Polscy i kanadyjscy żołnierze trenowali m.in. w Drawsku Pomorskim, Wędrzynie, Nowej Dębie, Trzciańcu, Leźnicy Wielkiej. Mieli zajęcia ogniowe, szkolili zwiadowców, ćwiczyli techniki maskowania oraz konstruowanie i wykrywanie materiałów wybuchowych. Wykonywali również zadania szturmowe z wykorzystaniem śmigłowców Mi-8 i W-3W Sokół.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Tomasz Pierzak

dodaj komentarz

komentarze


Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
 
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan: powrót do domu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Żołnierze bez testów z WF-u
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Groty dla proobronnych
Desantowanie z transportowego giganta
Javelin gwarantuje skuteczność
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wiosłują dla Emily
Polak najlepszym podoficerem NATO
Combining Two Worlds
Pancerniacy ruszają na Łotwę
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Afganistan. Czas wracać do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polskie F-16 gotowe na Islandię
V-2 leci do aliantów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Psy (w) WOT
Wisła i Narew w Sejmie
Abramsy dla 1 Brygady
Lufy prosto z Huty
Nowe książeczki wojskowe
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Stalowy człowiek
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kurs na dyplomację
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Co ze sprawdzianem z WF?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podwodne centrum przyszłości
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kontyngent do zmiany
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Lato w wojskowym klimacie
Course on Diplomacy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ankona – bitwa po polsku
Rusza PKW Islandia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO