moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przegląd filmowy „Echa Katynia”

W ramach 7. przeglądu filmowego „Echa Katynia” widzowie obejrzą trzy produkcje: „Pokutę” i „Epitafia katyńskie” oraz dokumentalną opowieść o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze”. Projekcje odbędą się w kwietniu w 40 polskich miastach. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

– Celem naszego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni katyńskiej – mówi koordynator przeglądu Karol Wisłocki z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaznacza jednak, że w repertuarze znajdą się też produkcje, które są poświęcone upamiętnieniu ofiar innych zbrodni. – W tym roku tylko „Epitafia katyńskie” obrazują tragedię polskich oficerów – mówi. – Dwa pozostałe filmy : „Pokuta” i „Zapora”, poruszają inne, równie ważne tematy – zdradza.

W filmie „Epitafia katyńskie” (realizacja: Paulina Brzezińska, Maciej Dancewicz, Marek Drążewski, Paweł Pawlicki i Piotr Wejchert) przedstawiono sylwetki oficerów, lekarzy, nauczycieli i sportowców, którzy zginęli wiosną 1940 roku z rąk NKWD w Katyniu, Kalininie (dzisiejszym Twerze) i Charkowie. O zamordowanych mówią ich bliscy – przedstawiają ich życie rodzinne i zawodowe oraz zasługi dla kraju.

„Pokuta”, gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze, to jedna z pierwszych produkcji o zbrodniach stalinizmu. Film opowiada o odpowiedzialności władzy za maltretowanie ludzi, skazywanie ich na pobyt w obozach i śmierć. Jak mówi Wisłocki, bardzo ciekawe są też kulisy produkcji filmu. – „Pokuta” powstała w 1984 roku, ale emisja nastąpiła dopiero dwa lata później – mówi Wisłocki. – Jego premiera była bardzo ważnym wydarzeniem, nie tylko kinematograficznym, lecz także i politycznym – dodaje.

zoomZdaniem przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej na szczególną uwagę zasługuje dokument o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze” w reżyserii Konrada Starczewskiego. W filmie o dowódcy partyzantów z Lubelszczyzny – cichociemnym, żołnierzu polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez komunistów, opowiadają jego podkomendni. – Jest to nowy film, jego premiera miała miejsce miesiąc temu – mówi Wisłocki. – Podczas produkcji zastosowano nowoczesne techniki – obraz urozmaicono m.in. animacjami, dlatego też film ten powinien szczególnie zainteresować ludzi młodych – dodaje.

Karol Wisłocki zachęca do udziału w przeglądzie przede wszystkim uczniów. – W wielu miastach dla młodzieży przygotowano specjalne pokazy w godzinach porannych – mówi Wisłocki. – Często będą one poprzedzane wprowadzeniem do tematu przez historyków IPN, więc młodzi ludzie mogą się wiele dowiedzieć – zaznacza.

W tym roku przegląd filmów „Echa Katynia” odbędzie się w 40 miastach, m.in. w Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Częstochowie. Wszystkie projekcje będą miały miejsce w kwietniu. Wstęp na nie jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń są na bieżąco publikowane na stronie pamięć.pl.

W Warszawie filmy będą emitowane w kinie Muranów. „Pokuta” – 13 kwietnia, a „Epitafia katyńskie” i „Zapora” – dzień później. Aby uczestniczyć w seansach, trzeba odebrać w kinie bezpłatną wejściówkę.

Przegląd filmowy „Echa Katynia” jest organizowany po raz siódmy. Do tej pory w jego ramach zaprezentowano łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Pierwsze pokazy odbywały się tylko w Warszawie, a cztery ostatnie miały już charakter ogólnopolski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
„Ryś” z laserem
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO