moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Białej Podlaskiej cenią polskie tradycje wojskowe

Zapisali nie tylko chlubną kartę w wojnie polsko-rosyjskiej. Zapisali się też w dziejach miasta, w którym stacjonowali. Pułku w mieście już nie ma – lecz jego tradycja jest wciąż żywa. Biała Podlaska po raz drugi, staraniem swego prezydenta, zorganizowała święto 34 Pułku Piechoty.

– Naród winien jest wdzięczność żołnierzom za to, że bronią granic Ojczyzny. To jeden z ważnych zapisów Konstytucji 3 Maja, której kolejną rocznicę niedawno świętowaliśmy – powiedział Bartłomiej Misiewicz, szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, podczas reaktywowanego w Białej Podlaskiej święta 34 Pułku Piechoty. – Dzisiaj naszym zadaniem jest pamięć o nich, o naszych przodkach – dodał.

– Wzmacniamy bezpieczeństwo Polski i Polaków. Mamy konkretne postulaty na szczyt NATO. Chcemy stałej rotacyjnej obecności wojsk sojuszu, chcemy, żeby były tutaj wojska amerykańskie. Ale to nie zmienia faktu, że modernizujemy też polskie wojsko. Zależy nam na tym, żeby polska armia i polscy żołnierze mieli jak najnowocześniejszy sprzęt, tak aby mogli skutecznie bronić naszej Ojczyzny. Mówię to też dlatego, że możemy się różnić, jeżeli chodzi o wiarę, poglądy, o myśli, o to, jak żyjemy. Ale w sprawach fundamentalnych, a taką jest bezpieczeństwo państwa, musimy wszyscy mówić jednym głosem – powiedział Bartłomiej Misiewicz. Podkreślił przy tym wagę podjętej przez ministra obrony narodowej decyzji o wzmocnieniu wschodniej ściany Polski, która w istotny sposób wpłynie na poczucie bezpieczeństwa jej mieszkańców.

Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej, przypomniał w swym wystąpieniu związki miasta z Wojskiem Polskim i fakt, że nad bialskim niebem całkiem niedawno szkolili się piloci Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego. Podkreślił, że miasto wciąż dysponuje infrastrukturą do takich ćwiczeń. Jak powiedział prezydent, tradycja 34 Pułku Piechoty to nie tylko walka i obrona miasta. Wokół garnizonu rozwijało się życie towarzyskie, kulturalne, sportowe. Żołnierze brali udział we wszystkich uroczystościach, imprezach i festynach, jakie odbywały się w mieście. Czuli życzliwość i szacunek mieszkańców i potrafili się im odwdzięczyć. Organizowali defilady, pokazy, budowali kościoły. Pierwsze boisko, jakie powstało w Białej Podlaskiej, zostało także wybudowane przez 34 Pułk Piechoty i do dziś służy studentom Akademii Wychowania Fizycznego.

W uroczystościach upamiętniających żołnierzy 34 Pułku Piechoty wzięła udział Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych, orkiestra wojskowa z Dęblina, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, posłowie i senatorowie, radni oraz poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych, a także goście z Brześcia, Litwy i Niemiec. Świętowanie rozpoczęło się pod pomnikiem 34 Pułku Piechoty, który w Białej Podlaskiej stanął w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, jeszcze podczas stacjonowania wojska w mieście. Pod pomnikiem złożono kwiaty, zaś wieczorem odbyła się msza święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 34 Pułku Piechoty. Jej uczestnicy przemaszerowali następnie na cmentarz do kwatery żołnierzy pułku, gdzie odbył się Apel Poległych.

Delegacja 34 Pułku Piechoty u prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Wręczenie prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu odznaki pułkowej przez delegację 34 Pułku Piechoty. Widoczni od lewej: pułkownik Jan Głogowski, Ignacy Mościcki, podpułkownik Franciszek Grabowski. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

34 Pułk Piechoty stacjonował w Białej Podlaskiej w latach 1918–1939. Jego żołnierze brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, jednak z powodu dotkliwych strat poniesionych pod Jabłonką zabrakło ich na polu słynnej bitwy warszawskiej. Prawdopodobnie walki stoczone pod Kobylanami były powodem, dla którego oficerowie bardzo zżyli się z Podlasiem i stacjonowali tu w czasie pokoju. Formacja walczyła w kampanii wrześniowej. Ostatnie bataliony złożyły broń 2 października 1939 roku. Dowódcami pułku byli: Aleksander Narbut-Łuczyński (19181920), Ludwik Bittner (19201930), Franciszek Grabowski (19301934), Jan Świątecki (193438) i Wacław Budrewicz (19381939).

Święto 34 Pułku Piechoty, przypadające na 8 maja, odbywa się z okazji zwycięstwa nad Dnieprem w 1920 roku. To także dzień, w którym w 1933 roku odsłonięto pomnik pułku, znajdujący się w Białej Podlaskiej przy ulicy Warszawskiej.

Katarzyna Pasieczna

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON, Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Chorwaci uczą się od polskich pilotów
 
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Rusza PKW Islandia
Course on Diplomacy
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan: powrót do domu
Ankona – bitwa po polsku
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Desantowanie z transportowego giganta
Plany WB Group
Co ze sprawdzianem z WF?
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Żołnierze bez testów z WF-u
Wiosłują dla Emily
Psy (w) WOT
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Groty dla proobronnych
Kontyngent do zmiany
Polak najlepszym podoficerem NATO
Sukcesy żołnierzy na AFN
Klauzula: ściśle tajne
Stalowy człowiek
V-2 leci do aliantów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Afganistan. Czas wracać do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilki znów na Mazurach
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Misja, która zmieniła polską armię
Abrams – czołg z najwyższej półki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kat warszawskiego getta przed sądem
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Grot – rozwojowa konstrukcja
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Podwodne centrum przyszłości
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wisła i Narew w Sejmie
Kurs na dyplomację
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Combining Two Worlds
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
Lufy prosto z Huty
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO