moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trauma z procentami
Znowelizowana ustawa daje większe uprawnienia żołnierzom rannym na misjach zagranicznych.

Grupę wojskowych, którzy brali udział w misjach, niemiecki Związek Bundeswehry szacuje na 20 tysięcy, grupę rannych – na prawie tysiąc. Nieco inne dane podaje dziennik „Die Welt”: 250 żołnierzy odniosło rany fizyczne, ponad dwa tysiące ma problemy z psychiką. Te statystyki mogą wzrosnąć, bo im większa grupa bierze udział w misjach, tym więcej poszkodowanych wraca do kraju. Gdy wejdzie w życie reforma Bundeswehry, do dziesięciu tysięcy zwiększy się liczba żołnierzy gotowych do misji zagranicznych poza obszarem państw NATO (obecnie jest ich około siedmiu tysięcy, w tym ponad pięć tysięcy w Afganistanie).

„Der Spiegel” podał, że w 2008 roku u 245 wojskowych stwierdzono zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder, PTSD), rok później – u 466, z których aż 419 służyło w Afganistanie. Do września 2011 roku 587 niemieckich żołnierzy było leczonych na PTSD. Rosnąca z roku na rok liczba zachorowań była jedną z przyczyn zmiany prawa.

Związek niemieckich weteranów (Der Verband Deutscher Veteranen) wielokrotnie zwracał uwagę na to, że cierpiący na PTSD żołnierze pozbawieni są należytej opieki, często trudno im udowodnić, że ich dolegliwości psychiczne, niekiedy dające o sobie znać dopiero po kilku latach, są wynikiem udziału w zagranicznej misji, a nie urazów z dzieciństwa.
Państwo musi lepiej traktować weteranów misji zagranicznych oraz ich rodziny, postulował związek. Dotychczas, aby ranny żołnierz po zakończonej rehabilitacji mógł pozostać w armii (na odpowiednim stanowisku), jego uszczerbek na zdrowiu musiał przekraczać 50 procent.
Podobnie było w przypadku odszkodowania, zwłaszcza gdy chodziło o urazy psychiczne. Dolegliwości spowodowane przez PTSD nie stanowiły podstawy do tego, żeby uszczerbek na zdrowiu został oceniony na 50 procent. Teraz ma być inaczej.

Jedną z inicjatorek zmian była Elke Hoff, posłanka FDP, która od lat zajmuje się odszkodowaniami dla żołnierzy Bundeswery dotkniętych traumą po misjach bojowych. W trakcie konsultacji międzyresortowych nie obyło się bez spięć, gdy ministerstwo spraw wewnętrznych protestowało, że żołnierze nie mogą być tratowani lepiej niż inni urzędnicy państwowi (na przykład policjanci), którzy także ulegają wypadkom. Weteranów bronił minister Thomas de Maiziere.

Nowe przepisy poparły wszystkie kluby parlamentarne, także posłowie lewicy, niechętni wysyłaniu wojskowych za granicę. Pod koniec października Bundestag przyjął nowelizację ustawy o poprawie zaopatrzenia żołnierzy uczestniczących w misjach bojowych poza krajem. Nowe prawo wejdzie w życie od stycznia 2012 roku, ale obejmie wszystkich weteranów misji zagranicznych Bundeswehry prowadzonych od 1 lipca 1992 roku (Kambodża). Dotychczas ustawa była skierowana do tych, którzy służyli od 1 grudnia 2002 roku, gdy Bundeswehra wzięła udział w operacji afgańskiej.

Żołnierz z co najmniej 50-procentowym uszczerbkiem na zdrowiu otrzyma teraz 150 tysięcy euro odszkodowania (dotychczas 80 tysięcy). Dzięki nowelizacji ustawy wojskowi Bundeswehry po powrocie z misji zagranicznych otrzymają też prawo do pracy w jej strukturach, gdy ich uszczerbek na zdrowiu będzie wynosił 30 procent (dotychczas 50 procent). Wzrosły także sumy wypłacane rodzinom poległych: z 60 do 100 tysięcy euro.

Dzięki zmianie ustawy żołnierze z traumą po misjach bojowych łatwiej i szybciej uzyskają przewidziane prawem świadczenia. Dotychczas bywało i tak, że czekali na nie nawet półtora roku, przypomniał dziennik „Die Welt”. Po walce w Afganistanie musieli stoczyć bój ponownie, z niemieckimi urzędami, przyznała posłanka Elke Hoff. Aby ułatwić im otrzymanie świadczeń, ministerstwo obrony wspólnie z resortem zdrowia opracuje katalog kryteriów, z którego ma jasno wynikać, że żołnierze uczestniczący w konflikcie zbrojnym są szczególnie narażeni na urazy psychiczne.

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Cena wolności
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ogień w podziemiu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Animus Fortis, czyli mężny duch
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Weterani i bokser „Master”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO