moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strzelcy konni w krajach nadbałtyckich

Siedemnaście kołowych transporterów Rosomak w różnych wersjach, karabinki, broń wyborowa oraz ponad sześć ton amunicji bojowej i szkolnej – m.in. z takim wyposażeniem na trzymiesięczne szkolenie zagraniczne pojechali żołnierze z Wędrzyna. Wojskowi 17 Brygady Zmechanizowanej miesiąc ćwiczyli na Łotwie, teraz są w Estonii, a w sierpniu ruszą na Litwę.


Do krajów bałtyckich wyjechało około 150 wojskowych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To żołnierze 5 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z Wędrzyna. W składzie wyjazdowego zgrupowania są także strzelcy wyborowi, zwiadowcy oraz logistycy. Żołnierze wyjechali na szkolenie w ramach operacji „Assurance Measures”, która polega na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. To pierwsze tego typu szkolenie z udziałem żołnierzy polskich sił zbrojnych. – Ta operacja to przesłanie, że wschodnia flanka NATO jest ważna dla każdego z członków Sojuszu – mówi ppłk Artur Barański, dowódca 7 Batalionu.

Międzynarodowe szkolenie podzielone zostało na trzy etapy. Zgodnie z harmonogramem w czerwcu żołnierze szkolili się na poligonie w łotewskiej miejscowości Adazi. W lipcu trenują wspólnie z Estończykami, a od 1 sierpnia szkolić się będą w miejscowościach Rukłe i Podbrodzie na Litwie.

– Zanim żołnierze dotarli na Łotwę, musieli pokonać 1500 kilometrów. To była wymagająca operacja, bo z Wędrzyna przez trzy doby jechała kolumna 30 pojazdów – podkreśla ppłk Barański. Podczas trzymiesięcznego tournée szkoleniowego żołnierze korzystają ze swojego etatowego wyposażenia, m.in. karabinków i karabinów wyborowych. Na ćwiczenia zabrali także kołowe transportery opancerzone Rosomak, wóz ewakuacji medycznej na podwoziu Rosomaka oraz dwa transportery w wersji rozpoznawczej.


Podczas miesięcznego szkolenia na poligonie w Adazi wojskowi uczestniczyli w międzynarodowych ćwiczeniach „Saber Strike-16”. – Polska kompania zmotoryzowana działała wspólnie z łotewskim plutonem przeciwpancernym oraz amerykańskimi kadetami. Szkolili się w taktyce, między innymi ćwiczyli działania obronne i natarcie – informuje por. Dorota Kusiak, rzecznik prasowy 17 Brygady.

Żołnierze korzystali z systemu symulacji Miles. Do ich umundurowania i wyposażenia przypięte zostały więc specjalne czujniki, a do broni dołączono laserowe promienniki, które działają podczas strzelania ślepą amunicją. Gdy żołnierz został trafiony, to urządzenie wydawało głośny pisk.

– Żołnierze mają doskonalić współpracę na poziomie kompanii i sprawdzić się w środowisku międzynarodowym. Podczas ćwiczeń na Łotwie działali na zasadzie „force on force”, czyli jeden pododdział się bronił, drugi atakował – relacjonuje ppłk Artur Barański.


Po zakończeniu międzynarodowych ćwiczeń żołnierze 5 Kompanii dowodzonej przez kapitana Krzysztofa Ilnickiego spotkali się z polską mniejszością narodową z Łotwy. Odwiedzili także podopiecznych Uniwersyteckiego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Rydze. Żołnierze przekazali dzieciom zebrane w Polsce pluszowe zabawki.

Obecnie strzelcy konni przenieśli się do Estonii, gdzie szkolą się z jednostkami zmechanizowanymi. – Do operacji „Assurance Measures” skierowaliśmy doświadczonych żołnierzy, którzy dzielą się swoimi umiejętnościami z Estończykami – mówi dowódca 7 Batalionu. – Nie oznacza to, że przez cały czas występują w roli mentorów. Każdy z krajów bałtyckich wysyłał swoje pododdziały na misje zagraniczne, więc żołnierze mają okazję porównać swoje umiejętności i dzielić się wiedzą – dodaje.

Ostatnim etapem natowskiej operacji będzie szkolenie na Litwie. Do kraju wrócą pod koniec sierpnia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Gatis Indrevics / Combat Camera Team-17

dodaj komentarz

komentarze


Groty dla proobronnych
 
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wilki znów na Mazurach
Psy (w) WOT
Abrams – czołg niepokonany w walce
Żołnierze bez testów z WF-u
Javelin gwarantuje skuteczność
NATO ćwiczy w Gruzji
Kat warszawskiego getta przed sądem
Lato w wojskowym klimacie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
V-2 leci do aliantów
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polak najlepszym podoficerem NATO
Co ze sprawdzianem z WF?
Combining Two Worlds
Szczyt NATO już w poniedziałek
Abramsy dla 1 Brygady
Stalowy człowiek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Ankona – bitwa po polsku
Wisła i Narew w Sejmie
Course on Diplomacy
Umowa na Mieczniki podpisana
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Rusza PKW Islandia
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wiosłują dla Emily
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan: powrót do domu
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Abrams – czołg z najwyższej półki
Podwodne centrum przyszłości
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kurs na dyplomację
„Zginęli, bo byli Polakami”
Lufy prosto z Huty
Desantowanie z transportowego giganta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO