moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak powstrzymać wodę wdzierającą się pod pokład

W niewielkim pomieszczeniu, które imituje wnętrze okrętu, siedzą marynarze. Nagle do wnętrza zaczyna wdzierać się woda, a oni muszą zrobić wszystko, by ją zatamować – tak wyglądają ćwiczenia w komorze OPA, czyli obrony przeciwawaryjnej. Wczoraj przeszli je podchorążowie, którzy odbywają praktyki w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.Obrona przeciwawaryjna okrętu to jedna z najważniejszych umiejętności, jakimi muszą wykazać się marynarze. – Załogi okrętów podczas każdego wyjścia w morze walczą z symulowanym pożarem albo przebiciem kadłuba – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Paradoksalnie jednak na pokładzie trudno o tak daleko posunięty realizm jak podczas ćwiczeń na lądzie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju przebicia i nieszczelności w okrętowych systemach. Co oznacza wdzierająca się na okręt woda, marynarze na własnej skórze mogą poczuć w komorze obrony przeciwawaryjnej.Jest to niewielki sześcian, który imituje wnętrze jednostki pływającej. Mieści się w nim dziesięciu marynarzy, ubranych w odzież ochronną. Wokół siebie mają różnego rodzaju przewody. Kiedy już siedzą w komorze, zaczyna się na nich lać lodowata woda. – Wpada ona przez wykonane wcześniej przebicia. Prowadzący szkolenie odkręcając zewnętrze zawory decyduje, w jakim tempie woda popłynie i przez które nieszczelności będzie się dostawać – opowiada kmdr ppor. Sławomir Bylicki, inspektor ochrony przeciwpożarowej, który w świnoujskiej flotylli prowadzi szkolenia w komorze OPA. Osoby znajdujące się we wnętrzu komory muszą poradzić sobie z przebiciem. Do dyspozycji mają środki, które na co dzień są w wyposażeniu załogi okrętu. – Przebicia w systemach mogą uszczelniać za pomocą specjalnych opasek. Nieszczelności w kadłubie łatają używając sztywnych plastrów, korków, czy rozpornic – wymienia kmdr ppor. Bylicki. Trening zwykle przeradza się w prawdziwy wyścig z czasem.

W komorze OPA regularnie ćwiczą załogi wszystkich jednostek pływających. – Najintensywniej od czerwca do września, kiedy okręty rzadziej wychodzą w morze – informuje kmdr ppor. Bylicki. Wczoraj zalety komory mieli okazję poznać podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej, którzy w Świnoujściu odbywają praktyki. Z symulowaną awarią walczyły dwie grupy. Każda liczyła po sześć osób. – Podczas wykładów poznawaliśmy zasady działania komory OPA. Ale co innego siedzieć na ławce i słuchać, a co innego samemu walczyć z wodą – przyznaje st. mat pchor. Konrad Długołęcki. – Do wnętrza lała się ona przez jakieś 20 minut. Zanim udało się nam załatać nieszczelności, sięgała nam już do kolan – dodaje.Praktyki podchorążych potrwają w sumie 15 dni. Do Świnoujścia przyjechało prawie 20 osób. Wszyscy właśnie ukończyli trzeci rok studiów. Część na wydziale mechaniczno-elektrycznym, część zaś na wydziale uzbrojenia okrętowego. – Studenci uczestniczą w codziennym życiu załóg okrętowych. Mieli na przykład okazję wyjść na morze, gdzie realizowali zadania zgodnie z przydzielonymi im stanowiskami – wyjaśnia kmdr ppor. Kwiatkowski.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~admirał
1471111860
W latach 80 tych na Oksywiu była komora opa woda lała sie do ust i zawsze tamowaliśmy wszystkie uszkodzenia nie było zmiłuj sie kto sie poddał ten sie podtopił ,po kolana jak pisze autor śmiech na sali,płetwonurkowie z słuzby zasadniczej pod wodą spawali uszkodzenia kadłubów itp uszkodzenia klasa wyszkolenia była ponad perfekcyjna każdego członka załogi pozdrawiam załogi wszystkich okretów ORP
55-FA-F2-3C

Rekordowa przysięga na WAT
 
Od Chersonia po Krym
Polska zmiana w zespole NATO
Czerwona agresja
Przygotowani na kryzys
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Brunatny najazd
Gaudeamus igitur!
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Ile Polska straciła podczas II wojny
Ukraińska kontrofensywa
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Jak się testuje F-35
Desant pod Arnhem
Dublet pięciobojowych sztafet
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Podniebny trening transportowców
Putin sięga po rezerwy
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Premier w Żelaznej Dywizji
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Collective Defense is Priority
„Rekin” dobił do brzegu
Święto logistyków
Jastrzębie nad Słowacją
NATO stawia na drony
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Zostań podoficerem WP!
Śladem profesjonalistów
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Interwencyjne granatniki
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Włoskie Typhoony w akcji
Alianci z AK
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Zostań stypendystą MON-u
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Integracja Wisły
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Wojska OT mają pięć lat!
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
Kolejni operatorzy Warmate
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Lider nauczy dowódców kreatywności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO