moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak powstrzymać wodę wdzierającą się pod pokład

W niewielkim pomieszczeniu, które imituje wnętrze okrętu, siedzą marynarze. Nagle do wnętrza zaczyna wdzierać się woda, a oni muszą zrobić wszystko, by ją zatamować – tak wyglądają ćwiczenia w komorze OPA, czyli obrony przeciwawaryjnej. Wczoraj przeszli je podchorążowie, którzy odbywają praktyki w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.Obrona przeciwawaryjna okrętu to jedna z najważniejszych umiejętności, jakimi muszą wykazać się marynarze. – Załogi okrętów podczas każdego wyjścia w morze walczą z symulowanym pożarem albo przebiciem kadłuba – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Paradoksalnie jednak na pokładzie trudno o tak daleko posunięty realizm jak podczas ćwiczeń na lądzie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju przebicia i nieszczelności w okrętowych systemach. Co oznacza wdzierająca się na okręt woda, marynarze na własnej skórze mogą poczuć w komorze obrony przeciwawaryjnej.Jest to niewielki sześcian, który imituje wnętrze jednostki pływającej. Mieści się w nim dziesięciu marynarzy, ubranych w odzież ochronną. Wokół siebie mają różnego rodzaju przewody. Kiedy już siedzą w komorze, zaczyna się na nich lać lodowata woda. – Wpada ona przez wykonane wcześniej przebicia. Prowadzący szkolenie odkręcając zewnętrze zawory decyduje, w jakim tempie woda popłynie i przez które nieszczelności będzie się dostawać – opowiada kmdr ppor. Sławomir Bylicki, inspektor ochrony przeciwpożarowej, który w świnoujskiej flotylli prowadzi szkolenia w komorze OPA. Osoby znajdujące się we wnętrzu komory muszą poradzić sobie z przebiciem. Do dyspozycji mają środki, które na co dzień są w wyposażeniu załogi okrętu. – Przebicia w systemach mogą uszczelniać za pomocą specjalnych opasek. Nieszczelności w kadłubie łatają używając sztywnych plastrów, korków, czy rozpornic – wymienia kmdr ppor. Bylicki. Trening zwykle przeradza się w prawdziwy wyścig z czasem.

W komorze OPA regularnie ćwiczą załogi wszystkich jednostek pływających. – Najintensywniej od czerwca do września, kiedy okręty rzadziej wychodzą w morze – informuje kmdr ppor. Bylicki. Wczoraj zalety komory mieli okazję poznać podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej, którzy w Świnoujściu odbywają praktyki. Z symulowaną awarią walczyły dwie grupy. Każda liczyła po sześć osób. – Podczas wykładów poznawaliśmy zasady działania komory OPA. Ale co innego siedzieć na ławce i słuchać, a co innego samemu walczyć z wodą – przyznaje st. mat pchor. Konrad Długołęcki. – Do wnętrza lała się ona przez jakieś 20 minut. Zanim udało się nam załatać nieszczelności, sięgała nam już do kolan – dodaje.Praktyki podchorążych potrwają w sumie 15 dni. Do Świnoujścia przyjechało prawie 20 osób. Wszyscy właśnie ukończyli trzeci rok studiów. Część na wydziale mechaniczno-elektrycznym, część zaś na wydziale uzbrojenia okrętowego. – Studenci uczestniczą w codziennym życiu załóg okrętowych. Mieli na przykład okazję wyjść na morze, gdzie realizowali zadania zgodnie z przydzielonymi im stanowiskami – wyjaśnia kmdr ppor. Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~admirał
1471111860
W latach 80 tych na Oksywiu była komora opa woda lała sie do ust i zawsze tamowaliśmy wszystkie uszkodzenia nie było zmiłuj sie kto sie poddał ten sie podtopił ,po kolana jak pisze autor śmiech na sali,płetwonurkowie z słuzby zasadniczej pod wodą spawali uszkodzenia kadłubów itp uszkodzenia klasa wyszkolenia była ponad perfekcyjna każdego członka załogi pozdrawiam załogi wszystkich okretów ORP
55-FA-F2-3C

Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Lufy prosto z Huty
Afganistan: powrót do domu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Rusza PKW Islandia
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wisła i Narew w Sejmie
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nagroda nie tylko od dowódcy
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Nowe książeczki wojskowe
V-2 leci do aliantów
Kontyngent do zmiany
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Stalowy człowiek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Żołnierze bez testów z WF-u
Groty dla proobronnych
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Grot – rozwojowa konstrukcja
Afganistan. Czas wracać do domu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podwodne centrum przyszłości
Wilki znów na Mazurach
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
„Zginęli, bo byli Polakami”
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Psy (w) WOT
Co ze sprawdzianem z WF?
Kurs na dyplomację
Ankona – bitwa po polsku
Klauzula: ściśle tajne
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Course on Diplomacy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Misja, która zmieniła polską armię
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Desantowanie z transportowego giganta
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Combining Two Worlds
Wiosłują dla Emily
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Plany WB Group

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO