moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze „na nieludzkiej ziemi”

Mundury, sztandary, a także przedmioty osobiste żołnierzy przetrzymywanych w obozach jenieckich NKWD można oglądać na wystawie „Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941–1942” w Muzeum Wojska Polskiego. – Ta wystawa ma skłaniać do myślenia o tym, co wydarzyło się pod okupacją sowiecką – mówi Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony.

Wystawa „Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941–1942” została przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy podpisania układu Sikorski-Majski oraz zawarcia umowy wojskowej między rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie a rządem ZSRR. Dzięki tym porozumieniom setki tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego przetrzymywanych w obozach jenieckich NKWD oraz obywateli II RP przymusowo deportowanych w głąb ZSRR odzyskało wolność. Wówczas utworzono armię polską, która wraz z ludnością cywilną, w sierpniu 1942 opuściła ZSRR. Dowodził nią generał Władysław Anders.

– Wystawa jest poświęcona pamięci tych, którzy nie doszli do polskich obozów, zostali na cmentarzach Rosji, Kirgistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu, oraz tym, którzy przeszli Rosję, a później walczyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie mówił podczas otwarcia profesor Zbigniew Wawer, dyrektor muzeum. Z kolei Jan Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który jest współorganizatorem wystawy, przypomniał, że utworzona przez generała Andersa armia była „złożona z ludzi, którzy wiedzieli, czym jest wolność, ale doświadczyli piekła na ziemi”. – Ci wyniszczeni zsyłką i katorżniczą pracą ludzie mieli tak wielką wiarę w niepodległość, że zaciągnęli się do wojska, marząc, że czynem orężnym odzyskają tę upragnioną wolność. Ten marsz zakończył się sukcesem. Polska jest wolna i Polska może podziękować swoim bohaterom za wolność – podkreślił.

Zdaniem profesora Wojciecha Fałkowskiego, wiceministra obrony narodowej i honorowego patrona wystawy, ta ekspozycja ma nie tylko przypomnieć tak wielkie postacie jak gen. Anders i jego oficerowie.  Mam nadzieję, że będzie również prowokowała do myślenia o tym, co wydarzyło się pod okupacją sowiecką – dodał prof. Fałkowski.

Organizatorom wystawy udało się zgromadzić bardzo ciekawe eksponaty. Wśród nich jest m.in. prezentowany po raz pierwszy sztandar 8 Dywizji Piechoty, który z uwagi na ewakuację żołnierzy do Iranu w 1942 roku nigdy nie został im przekazany. Tę pamiątkę przechowywała w USA rodzina generała Bronisława Rakowskiego, który był dowódcą formacji. Ciekawostką jest też wykonana ręcznie gazetka ścienna 22 Pułku Piechoty z 1942 roku. Wśród rekwizytów są także… obrus i sztućce. Mają one jednak swoją wartość historyczną - były używane podczas przyjęcia wydanego przez gen. Andersa na cześć gen. Sikorskiego w 1941 roku. W muzeum prezentowane są również chorągiew 6 Baonu Sanitarnego 6 Dywizji Piechoty oraz mundury polskich żołnierzy więzionych w rosyjskich obozach.

Większość eksponatów to osobiste przedmioty żołnierzy. Wśród nich znajdują się między innymi menażka znaleziona w Katyniu, naramienniki i orzełek zrobiony z łyżki aluminiowej oraz buty wykonane przez jednego z wojskowych przetrzymywanych w Kozielsku. Na wystawie można także zobaczyć legitymację ppłk. Zygmunta Berlinga, komendanta bazy w Krasnowodzku oraz inne dokumenty wojskowe, takie jak legitymacje strzelca, sapera, wachmistrza, poświadczenia o przebytej służbie wojskowej lub przynależności do Dywizjonu Artylerii lub 21 Pułku Piechoty, a także dokument pozwalający na robienie zdjęć.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskiego, Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy. Część przedmiotów na potrzeby ekspozycji udostępnili także pracownicy muzeum, których bliscy trafili z niewoli do Armii Polskiej w ZSRR, a później przeszli szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego.

Obecna na uroczystości córka generała Andersa  Maria Anna Anders  nie kryła wzruszenia. – Bardzo dziękuję za tę wystawę. Pracujmy dalej, aby o tych żołnierzach, kombatantach, o generale Andersie nigdy nie zapomnieć – dodała Anders, która jest sekretarzem stanu w kancelarii premiera i pełnomocnikiem do spraw dialogu międzynarodowego.

Wystawa będzie otwarta do 18 grudnia 2016 roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Muzeum Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze


Combining Two Worlds
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Umowa na Mieczniki podpisana
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wiosłują dla Emily
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Nagroda nie tylko od dowódcy
NATO ćwiczy w Gruzji
Żołnierze bez testów z WF-u
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Co ze sprawdzianem z WF?
Wisła i Narew w Sejmie
Javelin gwarantuje skuteczność
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Lufy prosto z Huty
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Psy (w) WOT
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Abrams – czołg niepokonany w walce
V-2 leci do aliantów
Course on Diplomacy
Nowe książeczki wojskowe
Podwodne centrum przyszłości
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Lato w wojskowym klimacie
Afganistan. Czas wracać do domu
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Desantowanie z transportowego giganta
Abrams – czołg z najwyższej półki
Ankona – bitwa po polsku
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kurs na dyplomację
Kontyngent do zmiany
Wilki znów na Mazurach
Rusza PKW Islandia
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Sukcesy żołnierzy na AFN
Stalowy człowiek
Groty dla proobronnych
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abramsy dla 1 Brygady
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO