moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kawalerzyści przekroczyli Odrę

Żołnierze 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich kilka dni temu dotarli do amerykańskiej bazy w Niemczech. Wezmą tam udział w manewrach „Combined Resolve 7”. Dwustu dwunastu zmotoryzowanych będzie ćwiczyć m.in. z żołnierzami z USA, Rumunii, Francji i Norwegii. Scenariusz zakłada obronę jednego z państw sojuszniczych. Przy okazji polscy wojskowi sprawdzą nowy kamuflaż Rosomaków.

 

Polscy żołnierze do Niemiec przemieszczali się publicznymi drogami. Główny konwój składał się z 48 pojazdów, w tym 16 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Podczas ponad 600-kilometrowej trasy samochody i transportery zatrzymały się na przydrożnej stacji benzynowej, aby uzupełnić zapasy paliwa.

Po kilku dniach kawalerzyści 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich przybyli do bazy armii Stanów Zjednoczonych w Hohenfels w Bawarii. – Dotarcie w rejon ćwiczenia było dodatkowym testem dla batalionu. Żołnierze i sprzęt sprawdzili się bardzo dobrze – ocenia ppłk Rafał Miernik, szef szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Dwustu dwunastu zmotoryzowanych uczestniczy teraz w szkoleniu wstępnym, przygotowującym do udziału w międzynarodowych manewrach. Rozpoczną się one 4 września.

Kontrnatarcie. Rosomaki w nowym kamuflażu

Polski batalion na czas ćwiczeń został wzmocniony amerykańską kompanią piechoty oraz pododdziałami logistycznymi. Kierować nimi będzie dowódca amerykańskiej brygady pancernej. Scenariusz zakłada obronę jednego z państw sojuszniczych, które zostało zaatakowane. – Będziemy ćwiczyć działania taktyczne na wypadek agresji, opóźnianie natarcia przeciwnika, przechodzenie do kontrnatarcia i wyparcie wrogich wojsk z zajętych terytoriów – zapowiada mjr Damian Kidawa, dowódca polskiego batalionu.

Oprócz Polaków i Amerykanów w manewrach weźmie udział batalion rumuński. Francja, Norwegia, Macedonia i Czarnogóra również angażują się w szkolenie, jednak w mniejszym zakresie. Wojskowi będą używać systemu symulacji pola walki MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System). Żołnierze zostaną wyposażeni, podobnie jak pojazdy, w specjalne sensory wychwytujące laserowe wiązki imitujące strzały. – Dzięki systemom komputerowym dowodzący działaniami na bieżąco widzą, ilu ich żołnierzy zostało wyeliminowanych oraz jaki sprzęt uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu – wyjaśnia szef szkolenia brygady. Z kolei mjr Kidawa dodaje, że w Niemczech żołnierze batalionu sprawdzą także nowe mobilne siatki maskujące do Rosomaków. Ćwiczenia „Combined Resolve 7” potrwają dziesięć dni.

Sprawdzeni na misjach

Z wojskami innych armii 7 Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich z 17 Brygady Zmechanizowanej współpracuje od lat. Kawalerzyści uczestniczyli w VIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, I zmianie PKW w Czadzie oraz kilku zmianach w Afganistanie. Brali udział także w dwóch ćwiczeniach międzynarodowych: w Armenii i we Francji. W 2013 roku batalion został wyróżniony przez dowódcę wojsk lądowych tytułem honorowym „Przodujący Pododdział Wojsk Lądowych”. W kraju batalionem dowodzi ppłk Artur Barański.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1472620740
POLSKA to bogaty kraj !!!! zamiast oszczedzac ...motogodziny silnikow i wynajac transport kolejowy to ...oszczedzamy na emerytach tego resortu MONu ..zabierajac im prawo do korzystania z obiektow sportowych tego resortu !!!!
F6-83-67-05

Combining Two Worlds
 
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Desantowanie z transportowego giganta
„Zginęli, bo byli Polakami”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Groty dla proobronnych
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze bez testów z WF-u
Lato w wojskowym klimacie
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Lufy prosto z Huty
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Ankona – bitwa po polsku
Abramsy dla 1 Brygady
Wisła i Narew w Sejmie
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
V-2 leci do aliantów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wiosłują dla Emily
Rusza PKW Islandia
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Course on Diplomacy
Podwodne centrum przyszłości
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polak najlepszym podoficerem NATO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nowe książeczki wojskowe
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Stalowy człowiek
Psy (w) WOT
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kontyngent do zmiany
Co ze sprawdzianem z WF?
Abrams – czołg z najwyższej półki
Kurs na dyplomację
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wilki znów na Mazurach
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Javelin gwarantuje skuteczność
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wyścig zbrojeń nie ustaje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO