moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Karta weterana
Będzie dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania na przykład z ulg komunikacyjnych.

Po wejściu w życie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, czyli od 30 marca 2012 roku, z upoważnienia ministra obrony, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON powinien zacząć wydawanie legitymacji potwierdzających status weterana oraz weterana poszkodowanego. Ustawa daje mu na to „do 60 dni”, licząc od dnia wydania ostatecznej decyzji administracyjnej o przyznaniu konkretnej osobie statusu weterana lub weterana poszkodowanego.

Pułkownik Sławomir Filipczak, dyrektor DSS, tłumaczy, że organ nadający status musi mieć czas na  wykonanie obowiązków nałożonych ustawą i rozporządzeniem. „Nie będziemy specjalnie wykorzystywać tych 60 dni. Jeśli będzie to możliwe, wydamy decyzję i legitymację niezwłocznie”.

ZŁÓŻ WNIOSEK

Uzyskanie decyzji jest sprawą kluczową – bez niej nie ma mowy o wydaniu legitymacji, która będzie dokumentem potwierdzającym prawo weterana poszkodowanego do korzystania na przykład z ulg komunikacyjnych.

Aby uzyskać decyzję o statusie, zainteresowany musi wystąpić z wnioskiem do ministra (trafi on następnie  do DSS jako komórki resortu właściwej do spraw weteranów) i przedstawić zaświadczenie wydane przez dowódcę jednostki, w której ostatnio służył lub służy albo wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (lub właściwego kierownika archiwum wojskowego) oraz dodać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.

Gdy zechce się ubiegać o status weterana poszkodowanego, musi dołączyć do tych dokumentów: protokół powypadkowy albo decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej; orzeczenie komisji lekarskiej o związku uszczerbku na zdrowiu z wypadkiem na misji lub chorobą nabytą podczas misji; decyzję administracyjną o przyznaniu świadczeń odszkodowawczych albo prawomocny wyrok sądu przyznający odszkodowanie. W trakcie prac legislacyjnych nikt tej dość uciążliwej procedury nie zakwestionował.

HOLOGRAM MON

Legitymacje będą wysyłane na adres wskazany przez weterana. Minister powierzył DSS MON prowadzenie rejestru wydanych legitymacji. w resorcie oszacowano, że ich posiadaczami może zostać do 95 tysięcy żołnierzy, byłych żołnierzy i pracowników wojska.

Legitymacje na zakupionych u zewnętrznego dostawcy kartach przygotowywać mają pracownicy Biura Ewidencji Osobowej WP. Zajmą się tym, gdy otrzymają nową drukarkę do personalizacji plastikowych kart o rozmiarze wojskowej przepustki. BEO WP ma doświadczenie w podobnych pracach: to tu są personalizowane karty tożsamości wydawane żołnierzom kierowanym do służby za granicą.

Czytelne i proste wzory legitymacji weterana dla żołnierzy i byłych żołnierzy są określone w odpowiednim projekcie rozporządzenia MON. Znajduje się on od 16 stycznia 2012 roku w uzgodnieniach międzyresortowych, bo sama ustawa dotyczy także funkcjonariuszy  służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i premierowi. Dlatego na razie nie można zamówić czystych kart do produkcji legitymacji.

Jeśli uzgadniający nie wniosą zastrzeżeń, żołnierska legitymacja dla weterana będzie koloru zielonożółtego cieniowanego, a legitymacja dla weterana poszkodowanego jasnoniebieskiego cieniowanego. Znajdą się na nich wizerunek orła z godła państwowego, hologram z napisem „MON”, napisy informacyjne w językach polskim i angielskim oraz personalia weteranów. Karty będą ważne z dowodem tożsamości.

Projekt rozporządzenia Departament Prawny MON konsultował z Konwentem Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP, Fundacją Servi Pacis, Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Artur Goławski

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pokazali bojowego ducha
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Piedimonte – samobójcza misja
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ostatnia droga Pileckiego
Przysięga w Limanowej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Podróż po AWACS-ie
„Grand Quadriga ‘24”
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
WAM wraca po latach
Serwis K9 w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAT-owskie eksperymenty na ISS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO