moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najważniejszy w roku sprawdzian przeciwlotników z Dziwnowa

Imitator samolotu, tarcza naśladująca śmigłowiec w zawisie, wolno opadające bomby świetlne – to tylko wybrane cele, do których na poligonie pod Ustką strzelają marynarze z 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego w Dziwnowie. Przechodzą oni właśnie najważniejszy sprawdzian w roku. Ćwiczą artylerzyści i operatorzy zestawów rakietowych Grom.

– Celowniczy śledzą Szoguna. Potem ustalają kierunek, w jakim się porusza, jego prędkość, dzielącą nas odległość, wreszcie kąt ustawienia działa. Kiedy to zrobią, meldują mi, że cel został namierzony. Meldunek przekazuję dowódcy plutonu, który decyduje o otwarciu ognia. Komenda wędruje do mnie, potem do żołnierzy, w końcu zaczynamy strzelać – relacjonuje mat Jacek Sochan, dowodzący siedmioosobową obsadą artyleryjską. Wspólnie z kolegami ostrzelał właśnie makietę holowaną przez imitator środka napadu powietrznego Szogun, który powoli przeleciał przed lufą ich armaty. Większość pocisków osiągnęła cel. – Sama makieta jest dużo mniejsza niż samolot, więc trafić w nią jest niezwykle trudno. Za skuteczny strzał uznajemy nawet taki, który przeleci w jej pobliżu – tłumaczy żołnierz.

Mat Sochan podkreśla przy tym, że strzelanie, które właśnie zakończyli, zalicza się do tych bardziej skomplikowanych. – Wszystko trzeba tutaj robić ręcznie. Wiele zależy więc od doświadczenia i dobrego oka celowniczych – mówi. Jest nieco łatwiej, gdy obsada armaty współpracuje z wozem dowodzenia Blenda. Namierza on cel za pomocą radaru, śledzi go i steruje armatą. Cały proces odbywa się więc wtedy automatycznie. – Ostatnio podczas takiego strzelania trafiło w cel siedem z dwunastu pocisków. A to w zupełności wystarczy na ocenę bardzo dobrą – wspomina mat.

Ale strzelania, o których opowiada, są tylko jednymi z wielu. Marynarze służący w 8 Dywizjonie Przeciwlotniczym zaliczają bowiem właśnie najważniejszy test w roku. – Przygotowywaliśmy się do niego przez długie miesiące, ćwicząc na przykoszarowych placach – informuje kmdr por. Roman Jadanowski, dowódca dziwnowskich przeciwlotników. Na poligon w pobliżu Ustki przyjechali kilka dni temu. Zamieszkali pod namiotami. Łącznie spędzą tutaj trzy tygodnie. Przez ten czas swoje umiejętności zweryfikują nie tylko artylerzyści, ale też operatorzy zestawów rakietowych Grom.

Sprawdzian dywizjonu można podzielić na kilka rodzajów. – Artylerzyści strzelają do Szoguna, który porusza się nie tylko po kursie poziomym, czyli wzdłuż armatnich luf, ale także obiera kurs szturmujący, co oznacza, że leci wprost ku nim – wyjaśnia komandor. Imitator przemieszcza się z prędkością około 50 kilometrów na godzinę, na wysokości 1100 metrów, w odległości od 2,2 do 3,5 kilometra.

Celem są też bomby świetlne zrzucone z samolotu czy wystrzelony z ziemi ICP (imitator celu powietrznego). – Bomby wykorzystuje się podczas strzelań przygotowawczych, ponieważ bardzo wolno opadają. Strzelanie do ICP jest o wiele trudniejsze z tego powodu, że leci on znacznie szybciej – tłumaczy kmdr por. Jadanowski. W rolę wroga wciela się również śmigłowiec. – Artylerzyści strzelają do niego metodą rozwarcia kątowego – wyjaśnia dowódca dywizjonu. Oznacza to, że muszą trafić w pozycję, która stanowi niejako lustrzane odbicie miejsca, gdzie faktycznie znajduje się przeciwnik.

Operatorzy Gromów ćwiczą z Szogunem, imitatorami celu powietrznego, ale też ze specjalnymi tarczami. Są one podnoszone w różnych miejscach poligonu, by podgrywać wiszące w powietrzu helikoptery. Jednocześnie wszyscy przeciwlotnicy, którzy zjechali do Ustki, muszą przejść ćwiczenia w strzelaniu z broni osobistej.

8 Dywizjon Przeciwlotniczy powstał w 1974 roku. Wchodzi on w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego podstawowe zadanie wiąże się z obroną stanowisk dowodzenia marynarki wojennej, baz morskich i punktów manewrowego bazowania przed atakami z powietrza.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Grot – rozwojowa konstrukcja
 
Ankona – bitwa po polsku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kurs na dyplomację
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Nowe książeczki wojskowe
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polak najlepszym podoficerem NATO
Rusza PKW Islandia
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Żołnierze bez testów z WF-u
Groty dla proobronnych
Co ze sprawdzianem z WF?
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Wilki znów na Mazurach
Desantowanie z transportowego giganta
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Abrams – czołg z najwyższej półki
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
V-2 leci do aliantów
Sukcesy żołnierzy na AFN
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Klauzula: ściśle tajne
Podwodne centrum przyszłości
Psy (w) WOT
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wisła i Narew w Sejmie
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Plany WB Group
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Afganistan: powrót do domu
Wiosłują dla Emily
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Lufy prosto z Huty
Misja, która zmieniła polską armię
Combining Two Worlds
Course on Diplomacy
Kontyngent do zmiany
Afganistan. Czas wracać do domu
Stalowy człowiek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO