moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Policyjni antyterroryści na niszczycielu min

Bomba została ukryta w kartonie i podrzucona na pokład niszczyciela min ORP „Czajka”. Po ogłoszeniu alarmu członkowie załogi szybko zeszli na ląd. Po chwili w gdyńskim porcie pojawił się oddział antyterrorystów. Tak oto przebiegały wspólne ćwiczenia marynarzy 13 Dywizjonu Trałowców i policji.

Scenariusz miał być maksymalnie zbliżony do realnych wydarzeń. – Dlatego też tylko jeden z członków załogi ORP „Czajka”, dowódca, znał miejsce ukrycia improwizowanego ładunku – wyjaśnia kmdr por. Piotr Sikora, dowodzący 13 Dywizjonem Trałowców. Informacja o podłożeniu bomby znalazła się w liście, który sprawca przysłał do jednostki. Sam okręt stał akurat przy portowym nabrzeżu, na jego pokładzie zaś znajdowali się marynarze. Z chwilą ogłoszenia alarmu musieli jak najszybciej zejść na ląd. – Zgodnie z procedurami zobowiązani byli odczepić od mundurów plakietki z nazwiskami i oznaczenia stopni. A wszystko to na wypadek, gdyby gdzieś z oddali obserwował nas snajper – tłumaczy kmdr por. Sikora. Ale na tym nie koniec. – Podczas alarmów bombowych marynarze powinni pamiętać chociażby o tym, by odciąć na okręcie zasilanie, a w najbliższym jego sąsiedztwie nie korzystać z telefonów komórkowych. W ten sposób zmniejszają ryzyko detonacji ładunku – zaznacza kmdr por. Sikora. Należy też wezwać wojskową straż pożarną oraz policję.

– Wojsko ma w swoich szeregach wysoko wykwalifikowanych specjalistów od neutralizacji ładunków wybuchowych, zarówno saperów, jak i nurków minerów. Ale kieruje się innymi procedurami. Ich podstawowym celem jest usunięcie zagrożenia. My musimy pozbierać ślady, które mogłyby stanowić dowody w procesie. Oczywiście podczas każdej tego typu akcji ściśle współdziałamy z marynarzami i żandarmerią wojskową – podkreśla dowódca grupy pirotechników Samodzielnego Oddziału Antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Wkrótce po przyjeździe policyjny antyterrorysta, ubrany w kombinezon ochronny EOD-9, wszedł na pokład ORP „Czajka”. – Działanie na pokładzie okrętu jest trudne z powodu ograniczonej przestrzeni. Często antyterrorysta musi po prostu zabrać ładunek we własne ręce i wynieść go poza okręt – przyznaje dowódca pirotechników. To ryzykowne, tym bardziej że nigdy do końca nie wiadomo, w jaki sposób bomba została skonstruowana. Mimo utrudnień akcja przebiegła jednak sprawnie i ładunek został zneutralizowany.

– Nasi marynarze regularnie ćwiczą obchodzenie się z IED, czyli improwizowanymi ładunkami wybuchowymi – zaznacza kmdr por. Sikora. W tym roku nurkowie minerzy już po raz drugi polecieli na Islandię, gdzie wzięli udział w ćwiczeniach „Northern Challenge”. Wśród nich znaleźli się specjaliści z 13 i 12 Dywizjonu Trałowców. Wspólnie z saperami oraz nurkami z 14 państw NATO poszukiwali i likwidowali „ajdiki” podłożone na lądzie i w basenie portowym. – Niezależnie jednak od tego, cały czas musimy być przygotowani na współpracę z policją. Wspólne ćwiczenia organizowane są cyklicznie. To ważne, tym bardziej że załogi okrętów się przecież zmieniają – podsumowuje dowódca 13 Dywizjonu Trałowców.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 13 Dywizjon Trałowców

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1481986680
No tak! Ochroniarze zaspali to i terroryści skorzystali i podłożyli takie małe "coś". Zadali, i jedni i drudzy, roboty odpowiednim służbom ;-)
80-A3-32-4D

Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
 
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan: powrót do domu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sukcesy żołnierzy na AFN
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Misja, która zmieniła polską armię
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kat warszawskiego getta przed sądem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Podwodne centrum przyszłości
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wiosłują dla Emily
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Rusza PKW Islandia
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Ankona – bitwa po polsku
Wilki znów na Mazurach
Groty dla proobronnych
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Course on Diplomacy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Afganistan. Czas wracać do domu
Kurs na dyplomację
Psy (w) WOT
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
V-2 leci do aliantów
Desantowanie z transportowego giganta
Nowe książeczki wojskowe
Co ze sprawdzianem z WF?
Lufy prosto z Huty
Klauzula: ściśle tajne
Plany WB Group
Grot – rozwojowa konstrukcja
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wisła i Narew w Sejmie
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Combining Two Worlds
Kontyngent do zmiany
Stalowy człowiek
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO