moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie na poligonie

Do Świętoszowa przyjechali podchorążowie, którzy studiują obronę przeciwlotniczą w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Razem z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej mogli się sprawdzić na poligonie. Ćwiczyli m.in. obsługę systemów dowodzenia i przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych. Po ukończeniu uczelni i zdobyciu pierwszej gwiazdki obejmą stanowiska dowódców plutonów.

Szkolenie na poligonie przeszło jedenastu podchorążych z trzeciego roku zarządzania Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Ich specjalizacja to obrona przeciwlotnicza. Gdy studenci stawili się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, zajęcia w terenie odbywał dywizjon przeciwlotniczy. Pododdział brał właśnie udział w treningu z siłami powietrznymi. W pole wyjechały stanowisko dowodzenia dywizjonu, baterie przeciwlotnicze oraz system zabezpieczenia logistycznego. Przeciwlotnicy ćwiczyli m.in. odpieranie ataków z powietrza. Studenci przyłączyli się do szkolenia.

Gromy i systemy dowodzenia

Na początek przyszli przeciwlotnicy mogli się sprawdzić w roli operatorów systemów dowodzenia obroną przeciwlotniczą. Korzystając z garnizonowych węzłów łączności, wzięli udział w procesie wymiany informacji między jednostkami na temat sytuacji powietrznej. – Podchorążowie są zdyscyplinowani. Widać, że chcą się jak najwięcej nauczyć – ocenia ppłk Piotr Jaraczewski, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady. – Na poligonie mają doskonałą okazję przekonać się, że to, co wyczytali, nie zawsze idealnie sprawdza się w warunkach polowych. Choćby wtedy, gdy jest sroga zima i wojskowy sprzęt na przykład ulega awarii – dodaje dowódca.

Studenci uczyli się m.in. organizowania systemu łączności, obsługi armat oraz wykorzystywania zautomatyzowanego systemu dowodzenia Łowcza-Rega. Poznawali procedury kierowania ogniem całego dywizjonu przeciwlotniczego. Wszystko pod okiem doświadczonych przeciwlotników.

Podchorążowie mogli także spróbować swoich sił, korzystając z urządzenia szkolno-treningowego, na którym ćwiczyli posługiwanie się zestawami przeciwlotniczymi Grom. Trening ten przygotowywał ich do strzelania bojowego, które w maju przeprowadzą na poligonie sił powietrznych w Ustce.

Szkoła pod gołym niebem

Ćwiczenia w jednostkach i centrach szkolenia wojskowi studenci odbywają na każdym roku studiów. Podczas pierwszego roku kandydaci na przeciwlotników uczyli się podstawowych funkcji, odgrywali np. rolę operatorów zestawów przeciwlotniczych i stanowisk dowodzenia. Taki miesięczny kurs przeszli między innymi w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Podczas drugiego roku studiów odbywali praktyki dowódcze. Jako dowódcy drużyn prowadzili zajęcia z żołnierzami. – Wszystkie praktyki w jednostkach wojskowych są dla nas bardzo ważne. Mamy bowiem kontakt z doświadczonymi specjalistami i szansę, by poznawać sprzęt, na którym kiedyś będziemy pracowali – podkreśla st. kpr. pchor. Bartłomiej Wajda, słuchacz trzeciego roku WSOWL. Uczestnik szkolenia dodaje, że praca w trudnym terenie i zimowych warunkach najlepiej przygotowuje do roli dowódcy.

– Cieszę się, że podchorążowie w czasie praktyk wykazali się sporą wiedzą i umiejętnościami. To dowód na to, że model kształcenia w szkołach oficerskich się sprawdza – mówi mjr Jacek Pająk, wykładowca, kierownik zespołu obrony przeciwlotniczej WSOWL.

Po zdobyciu dyplomu i uzyskaniu pierwszych oficerskich gwiazdek absolwenci wrocławskiej uczelni trafią do pododdziałów przeciwlotniczych na stanowiska dowódców plutonów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Adrianna Wołyńska

dodaj komentarz

komentarze


Chorwaci uczą się od polskich pilotów
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Ankona – bitwa po polsku
Wiosłują dla Emily
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Nowe książeczki wojskowe
Rusza PKW Islandia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wilki znów na Mazurach
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
„Zginęli, bo byli Polakami”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Psy (w) WOT
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Course on Diplomacy
Żołnierze bez testów z WF-u
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Combining Two Worlds
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podwodne centrum przyszłości
Abrams – czołg z najwyższej półki
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Sukcesy żołnierzy na AFN
Grot – rozwojowa konstrukcja
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Misja, która zmieniła polską armię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Stalowy człowiek
Desantowanie z transportowego giganta
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Afganistan: powrót do domu
Wisła i Narew w Sejmie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Afganistan. Czas wracać do domu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kontyngent do zmiany
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polak najlepszym podoficerem NATO
Co ze sprawdzianem z WF?
Lufy prosto z Huty
V-2 leci do aliantów
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Klauzula: ściśle tajne
Kurs na dyplomację
Plany WB Group
Groty dla proobronnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO