moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni walczyli w Orzyszu

Ponad 220 członków organizacji proobronnych wzięło udział w szkoleniu Combat Alert, wspieranym przez 15 Brygadę Zmechanizowaną. Była to pierwsza zimowa edycja manewrów organizowanych od 9 lat. Ich uczestnicy urządzali zasadzki, bronili obiektów, starali się spowolnić przejazd konwoju przeciwnika. Po raz pierwszy od lat Koalicja Zachodu pokonała Republikę Wschodu.Dowódcy i członkowie organizacji proobronnych spotkali się w miniony weekend w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. – Celem szkolenia było podniesienie umiejętności tych uczestników, którzy w edycji letniej Combat Alert będą dowodzić pododdziałami od szczebla drużyny do batalionu – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, która organizuje te poligonowe manewry proobronnych. W ich zimowym programie znalazły się tematy związane z łącznością, m.in. wykorzystanie radiostacji, a także posługiwanie się bronią, również przeciwpancerną i przeciwlotniczą.

Scenariusz wszystkich edycji Combat Alert na poligonie w Orzyszu zakłada, że wojnę toczą ze sobą dwa fikcyjne kraje: Republika Wschodu i Koalicja Zachodu. Wojskami Wschodu tej zimy dowodził Piotr Polak. Dysponowały one dwoma czołgami, dwoma wozami bojowymi piechoty i ośmioma ciężarowymi starami. Musiały pokonać 10-kilometrową trasę, opanować trzy punkty kontrolne i wyjść obronną ręką z zasadzek, które przygotował przeciwnik. Siły Zachodu, dowodzone przez Bartosza Ratajewskiego, miały utrudniać im te zadania. – Byliśmy stroną broniącą się. Jeśli chodzi o sprzęt ciężki, to mieliśmy tylko dwa opancerzone samochody rozpoznawcze BRD. Nie mogliśmy więc stanąć do równej walki, lecz tylko kąsać przeciwnika, spowalniać jego marsz – opowiada Ratajewski.

Ćwiczenia wspiera gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Zapewnia sprzęt, pomoc merytoryczną i instruktorów, którzy prowadzą szkolenia. Jak podkreślają organizatorzy Combat Alert, generał tworzy też w regionie atmosferę sprzyjającą funkcjonowaniu organizacji proobronnych.


Gen. Gromadziński osobiście prowadził szkolenie sztabowe 30 liderów (dowódców) oddziałów organizacji proobronnych. Uczył ich, jak się organizuje ćwiczenia w wojsku oraz jak planować wojskowe operacje. – Generał pokazał nam, jak pisać dokumenty sztabowe i rozkazy. Wiele osób uczestniczących w szkoleniu nie miało o tym pojęcia. A musimy znać wojskowe procedury, żeby współpracować z żołnierzami – mówi Piotr Polak.

– Wspólnie z fundacją „Combat Alert” staramy się zapoczątkować budowę systemu kształcenia liderów proobronnych, aby stali się oni łącznikami między regularną armią a organizacjami proobronnymi. Trzydziestu przeszkolonych obecnie dowódców przyjedzie do nas ponownie w kwietniu, aby doskonalić swoje umiejętności z planowania i organizacji ćwiczeń z wojskiem, a także, aby przygotować dokumentację na szkolenie poligonowe w lipcu – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński.


Stowarzyszenie chce powołać akademię polową, czyli ośrodek kształcenia liderów organizacji proobronnych. Starają się pozyskać w Orzyszu odpowiedni do tego obiekt. – Wspieram tę inicjatywę – zapewnia dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Uroczyste otwarcie ośrodka nastąpi prawdopodobnie podczas letniej edycji Combat Alert.

Zimowe manewry obserwował m.in. dyrektor Biura ds. Proobronnych MON Waldemar Zubek. Mariusz Sybilski, wiceprezes Stowarzyszenia FIA „Wierni w gotowości pod bronią”, koordynował zimową edycję Combat Alert. Przewiduje, że niektóre z uczestniczących w nich organizacji zakwalifikują się do ministerialnego programu „Paszport”, który ma na celu unifikację wyszkolenia organizacji proobronnych w Polsce.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Combat Alert, szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bez testów z WF-u
 
Nowe książeczki wojskowe
Combining Two Worlds
Rusza PKW Islandia
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wiosłują dla Emily
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Groty dla proobronnych
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Abrams – czołg z najwyższej półki
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Kat warszawskiego getta przed sądem
Stalowy człowiek
Wilki znów na Mazurach
Desantowanie z transportowego giganta
Lufy prosto z Huty
V-2 leci do aliantów
Ankona – bitwa po polsku
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan: powrót do domu
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kurs na dyplomację
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Psy (w) WOT
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kontyngent do zmiany
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Podwodne centrum przyszłości
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
„Zginęli, bo byli Polakami”
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Misja, która zmieniła polską armię
Wisła i Narew w Sejmie
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Szczyt NATO już w poniedziałek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Klauzula: ściśle tajne
Co ze sprawdzianem z WF?
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Course on Diplomacy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Plany WB Group

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO