moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kościuszko” szykuje się do ćwiczeń na północy Europy

Starty śmigłowca z pokładu okrętu i lądowanie na nim, obrona przed symulowanym atakiem z powietrza, współpraca z samolotem, który wskazywał cele do ataku rakietowego – takie zadania wykonywała na Bałtyku załoga fregaty ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” wraz lotnikami morskimi. Przez kilka ostatnich dni żołnierze przygotowywali się w ten sposób do manewrów w Norwegii.


– Ćwiczyliśmy w dzień, a pogodę mieliśmy wręcz modelową: niemal nie wiało, nie kołysało – relacjonuje kmdr ppor. Sebastian Bąbel, zastępca dowódcy eskadry z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Był on jednym z dwóch pilotów śmigłowca SH-2G, którzy przez ostatnie dni współdziałali na Bałtyku z fregatą ORP „Gen. T. Kościuszko”. Każdy trzykrotnie lądował i startował z pokładu okrętu. Operacja wymagała ogromnej precyzji ze względu na niewielkie rozmiary lądowiska i fakt, że okręt przez cały czas się poruszał. Aby nie wyjść z wprawy, piloci muszą to zadanie dość często powtarzać. – Powinniśmy trenować co najmniej raz na dwa miesiące – tłumaczy kmdr ppor. Bąbel.

Tym razem okazją do treningu stało się zadanie programowe O-2, które zdawała załoga fregaty. – Jest to egzamin potwierdzający zdolność pojedynczego okrętu do wykonywania zadań na morzu – mówi kmdr por. Maciej Matuszewski, dowódca ORP „Kościuszko”. Marynarze nawiązywali łączność, manewrowali jednostką, walczyli z symulowanym pożarem i przebiciem kadłuba, wykonywali też zadania bojowe. Współpracowali nie tylko z załogą śmigłowca, lecz także samolotu Bryza. Odpierali przypuszczany przez niego atak, podczas innego z epizodów zaś wspierali się jego wskazaniami podczas przygotowywania ataku rakietowego na okręt nieprzyjaciela, który znajdował się poza horyzontem. – Sprawdzian wypadł pomyślnie – opowiada kmdr por. Matuszewski i dodaje, że zadanie programowe 0-2 załoga każdego okrętu zdaje co trzy lata.

– Ale poziom wyszkolenia sprawdza się też zwykle przed wyjściem na zagraniczną misję lub ważne międzynarodowe ćwiczenia – podkreśla dowódca fregaty. Tak było i tym razem. Niebawem fregata oraz zaokrętowany na jej pokładzie śmigłowiec SH-2G wezmą udział w dużych międzynarodowych manewrach w Norwegii. – Przygotowania do nich wkroczyły w ostatnią fazę – przyznaje kmdr por. Matuszewski.

Jak zaznacza kmdr ppor. Bąbel, ćwiczenia w tym rejonie świata są dużym wyzwaniem nie tylko dla marynarzy, lecz także dla lotników. – Na co dzień latamy nad morzem oraz terenami płaskimi jak stół. Tam morze graniczy bezpośrednio z górami. Czasem ku wodzie opadają kilkusetmetrowe zbocza i urwiska, mamy też wąskie fiordy, które kilometrami ciągną się w głąb lądu – wylicza pilot SH-2G. Lotnicy muszą brać pod uwagę, że pogoda w takim rejonie może zmienić się błyskawicznie. Do tego dochodzą kapryśne wiatry, konieczność manewrowania w wąskich przestrzeniach i spory ruch w powietrzu. Wszystko to może powodować trudności z nawiązaniem i prowadzeniem łączności. – A na otwartym morzu często w tym czasie panuje sztorm – zaznacza kmdr ppor. Bąbel.

ORP „Kościuszko” i SH-2G na północy Europy ćwiczą regularnie. W ostatnich latach polscy marynarze oraz lotnicy morscy brali udział między innymi w manewrach „Cold Response” u wybrzeży Norwegii oraz w organizowanych nieopodal Szkocji ćwiczeniach „Joint Warrior”. Z kolei w ubiegłym roku fregata wraz ze śmigłowcem pokładowym skierowała się na południe, gdzie na dwa miesiące dołączyła do SNMG2, czyli natowskiego zespołu dużych okrętów. Polacy operowali na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Ich główne zadanie wiązało się z monitorowaniem szlaków, którymi nielegalni imigranci przedostają się z Azji do Europy. Namiary na wykryte przez nich łodzie przekazywali strażom przybrzeżnym Grecji i Turcji oraz Frontexowi – instytucji odpowiedzialnej za ochronę granic Unii Europejskiej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
 
Plany WB Group
Grot – rozwojowa konstrukcja
Afganistan. Czas wracać do domu
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Nowe książeczki wojskowe
Wilki znów na Mazurach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Desantowanie z transportowego giganta
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wisła i Narew w Sejmie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Misja, która zmieniła polską armię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Combining Two Worlds
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Afganistan: powrót do domu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Psy (w) WOT
Rusza PKW Islandia
Co ze sprawdzianem z WF?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Sukcesy żołnierzy na AFN
Lufy prosto z Huty
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podwodne rozpoznanie i ratunek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wiosłują dla Emily
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kontyngent do zmiany
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
„Zginęli, bo byli Polakami”
Klauzula: ściśle tajne
Ankona – bitwa po polsku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Stalowy człowiek
Podwodne centrum przyszłości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO