moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Manewry „Bison Drawsko”

W Polsce rozpoczęły się dziś największe od 15 lat ćwiczenia holenderskiej armii. Na poligon w Drawsku Pomorskim przyjechało 3500 Holendrów. Z żołnierzami m.in. z USA, Niemiec, Belgii i Polski będą ćwiczyć działania odpowiadające na zagrożenia, do których może dojść na wschodniej flance NATO. Organizatorem manewrów „Bison Drawsko” są holenderskie siły zbrojne.Dziś, podczas uroczystego rozpoczęcia manewrów, przed holenderskim dowódcą defilowało kilkuset żołnierzy z siedmiu państw NATO: Holandii, Polski, USA, Niemiec, Kanady, Estonii i Belgii. Zaprezentowali sprzęt, jakiego przez najbliższe tygodnie będą używać na poligonie. – Świat jest coraz mniej stabilny – mówił kierujący ćwiczeniami generał Jan Swillens, dowódca holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej. – Dlatego ważne jest, abyśmy szkolili się na międzynarodowym poziomie, we współpracy z sojusznikami, gotowi odpowiedzieć na zagrożenia, jakie mogą się wydarzyć. Razem jesteśmy silniejsi – podkreślał, rozpoczynając manewry.

Gen. Swillens przypomniał, że to największe ćwiczenia, jakie jego żołnierze przechodzą od 15 lat. – Oczywiście prowadzimy wiele operacji, nasi żołnierze są w tej chwili na misjach w Iraku, Mali czy Afganistanie, ale w Holandii jest za mało miejsca, by przeprowadzić ćwiczenia na taką skalę, na poziomie brygady. Drawsko idealnie się do tego nadaje – powiedział gen. Swillens. Jak podkreślił, głównym celem „Bison Drawsko 2017” jest przećwiczenie przez brygady działań ofensywnych i defensywnych. – Do drugiej połowy lutego będziemy trenować wiele różnych elementów, między innymi reagowanie na zagrożenia hybrydowe – zapowiadał holenderski dowódca.


Wśród 4500 ćwiczących żołnierzy jest 3500 Holendrów z 43 Brygady Zmechanizowanej, 600 Polaków, głównie z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej z kompanią czołgów, a także pododdziały przeciwlotnicze, piloci z samolotami Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Niemcy wysłali do Drawska 150 żołnierzy, m.in. z oddziałów inżynieryjnych, w ćwiczeniach bierze także udział 50 Kanadyjczyków, 250 Amerykanów, 50 Estończyków i 30 Belgów.Wojskowi na poligon przywieźli kilkaset sztuk sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone Boxer (20 sztuk) i Rosomaki (ponad 20), bojowe wozy piechoty CV90 (30 sztuk) niemieckie czołgi Leopard 2A6 (8 sztuk) i polskie czołgi PT-91, pojazdy rozpoznawcze Fenek (100 sztuk), armatohaubice Panzerhaubitze 2000 (9 sztuk) i amerykańskie samobieżne haubice Paladin.Manewry „Bison Drawsko” potrwają do 24 lutego. Po ich zakończeniu wojska powrócą do swoich jednostek. Ale jeszcze w tym roku, jak podkreśla dowództwo ćwiczeń, żołnierze z Holandii zostaną przerzuceni do Europy Wschodniej, aby wziąć udział w operacjach „Baltic Air Policing” i „Enhanced Forward Presence”.
15 lutego odbędzie się w Drawsku tzw. VIP Day, podczas którego żołnierze zaprezentują zaproszonym gościom wojskowe umiejętności i możliwości sprzętu.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Psy (w) WOT
 
Abrams – czołg niepokonany w walce
Abrams – czołg z najwyższej półki
„Zginęli, bo byli Polakami”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lufy prosto z Huty
Nagroda nie tylko od dowódcy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kat warszawskiego getta przed sądem
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Rusza PKW Islandia
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze bez testów z WF-u
Co ze sprawdzianem z WF?
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Nowe książeczki wojskowe
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Afganistan: powrót do domu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wilki znów na Mazurach
NATO ćwiczy w Gruzji
Course on Diplomacy
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kontyngent do zmiany
Desantowanie z transportowego giganta
Combining Two Worlds
V-2 leci do aliantów
Wiosłują dla Emily
Abramsy dla 1 Brygady
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Lato w wojskowym klimacie
Podwodne centrum przyszłości
Umowa na Mieczniki podpisana
Ankona – bitwa po polsku
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wisła i Narew w Sejmie
Kurs na dyplomację
Groty dla proobronnych
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Javelin gwarantuje skuteczność
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Stalowy człowiek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO