moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dragoni dyżurują w szpicy, ćwiczą w Wędrzynie

10 Batalion Zmechanizowany ze Świętoszowa, który pełni dyżur w siłach natychmiastowego reagowania NATO, rozpoczął trzytygodniowe szkolenie. W Wędrzynie żołnierze ćwiczą operacje, z jakimi może przyjść im się zmierzyć podczas natowskiej misji. W programie jest m.in. taktyka w terenie zabudowanym, strzelanie podczas wspinaczki, organizowanie punktów kontrolnych.

Od stycznia dyżur w siłach natychmiastowego reagowania NATO pełni prawie 600-osobowy polski pododdział. Jego główną siłą jest 10 Batalion Zmechanizowany Dragonów podlegający 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Na czas misji Dragoni zostali włączeni w skład The Iron Fist, czyli 20 Brytyjskiej Brygady Pancerno-Zmechanizowanej. Poza Polakami pod dowództwem brytyjskim dyżurują żołnierze z kilku armii NATO. Dragoni, by utrzymać swoją gotowość bojową, rozpoczęli właśnie ćwiczenia na poligonie w Wędrzynie.

Szturm z wąwozu

W programie szkolenia najwięcej czasu przeznaczono na strzelanie sytuacyjne. Jeden ze scenariuszy zakłada, że patrol sił NATO przemieszczający się głębokim wąwozem, zaatakują ze wzgórza terroryści. Gdy pluton znajdzie się w zasadzce, żołnierze będą musieli odpowiedzieć ogniem.

Ppłk Wojciech Strzelecki, dowódca 10 Batalionu podkreśla, że załoga patrolu będzie musiała bronić się w wąwozie i jednocześnie z tej pozycji przejść do szturmu za wycofującym się przeciwnikiem. Dla żołnierzy dźwigających broń i zapas amunicji będzie to niemały wysiłek. – Takich działań jeszcze nie ćwiczyli. Wykonanie zadania będzie wymagało od nich dużej wytrzymałości oraz umiejętności prowadzenia skutecznego ognia przy znacznym obciążeniu fizycznym – mówi ppłk Strzelecki. Żołnierze przyznają, że szkolenie będzie dla nich nowością. – Chcemy nauczyć się prowadzić celny ogień do nieprzyjaciela ulokowanego ponad nami – mówi kpt. Jan Bochnacki, dowódca 1 kompanii zmechanizowanej Sił Odpowiedzi NATO.

Podpułkownik Strzelecki dodaje, że zadanie jest także sprawdzianem dla dowódców. Muszą oni sprawnie pokierować ogniem piechoty, a jednocześnie wykorzystać możliwości bojowych wozów piechoty, rosomaków oraz artylerii i śmigłowców.

Taktyka w mieście

Zupełnie inny charakter będą miały zajęcia na terenie Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego poligonu. Tutaj zmechanizowani będą ćwiczyć działania polegające na obronie oraz zdobywaniu obiektów w mieście. Rozpoczną od rozpoznawania, podejścia do budynków, potem walki w ich wnętrzach i starć na ulicach. Trenować będą także działania o charakterze stabilizacyjnym, czyli organizowanie punktów kontrolnych w miastach, przeszukiwanie pojazdów oraz kontrole osób. Ważnym elementem będzie także ćwiczenie technik patrolowania terenów zabudowanych.

Wszystkie działania będą przebiegać według procedur obowiązujących w NATO. Najpierw do Tactical Operation Center, którego rolę pełni Punkt Kierowania Szkoleniem, wpłynie informacja o zagrożeniu. Następnie w sztabie odbędzie się planowanie operacji, wybór sił oraz jednostek wsparcia, które będą brały udział we wszystkich działaniach taktycznych w rejonie zabudowanym. Zmechanizowanych w walce wspierać będą między innymi żołnierze obsługujący moździerze 120 milimetrów, a z powietrza załogi śmigłowców.

Szkolenie autorskie. Obserwatorzy

Program szkolenia zakłada, że dowódca batalionu oraz dowódcy kompanii mogą wprowadzać do scenariusza nowe elementy. Kpt. Bochnacki chce sprawdzić umiejętności strzeleckie swoich podwładnych w sytuacji skrajnego zmęczenia. Dlatego jego żołnierze dostaną dodatkowe zadanie. Wyposażeni w broń, kamizelkę taktyczną, maskę przeciwgazową, zestaw medyczny oraz plecak górski z ekwipunkiem będą musieli w ciągu minuty przebiec 600 metrów i oddać 10 strzałów z odległości 50 metrów do białej kartki. Prowizoryczna tarcza będzie mieć wymiary 15 na 20 centymetrów. – Aby zaliczyć test, każdy musi trafić w nią co najmniej siedem razy – wyjaśnia kpt. Bochnacki. Zadanie ma wyrobić u żołnierzy nawyk szybkiego opanowania oddechu po wysiłku fizycznym, bez takiej umiejętności nie można skutecznie oddać strzału.

Szkoleniu batalionu ze Świętoszowa będą przyglądać się dwie grupy obserwatorów z zagranicy. Pierwsza to żołnierze amerykańscy z partnerskiego batalionu zmechanizowanego wchodzącego w skład 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – Armored Brigade Combat Team), która od miesiąca stacjonuje w Polsce. Druga grupa będzie składać się z oficerów 20 Brytyjskiej Brygady Pancerno-Zmechanizowanej. – Wizyta brytyjskich oficerów, z którymi dyżurujemy jest dla nas szczególnie ważna. Artylerzyści z 20 Brygady odwiedzą nas po raz pierwszy – podkreśla ppłk Strzelecki. Zastępca dowódcy, mjr Karol Szczepaniak dodaje, że być może jeszcze w tym roku polscy i brytyjscy artylerzyści przejdą wspólne ćwiczenia.

Szkolenie 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów zakończy się 11 marca.

Siły Natychmiastowego Reagowania NATO (Very High Redinest Joint Task Force), w których Polacy pełnią dyżur, pozostają w stałej gotowości do przerzutu w dowolne miejsce w obszarze odpowiedzialności Sojuszu. Podczas dyżuru żołnierzy ze Świętoszowa wspiera kompania zmotoryzowana na rosomakach z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, pluton saperów, jest też grupa CIMIC, czyli specjaliści od współpracy cywilno-wojskowej w rejonie misji, zespół rozpoznania osobowego HUMINT (Human Intelligence) oraz sekcja obsługująca bezzałogowe samoloty rozpoznawcze.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. kpr. Marcin Graczyk

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
Stalowy człowiek
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO już w poniedziałek
Abramsy dla 1 Brygady
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Lufy prosto z Huty
Podwodne centrum przyszłości
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polacy blisko podium, ale bez medalu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Lato w wojskowym klimacie
Course on Diplomacy
Psy (w) WOT
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
NATO ćwiczy w Gruzji
Żołnierze bez testów z WF-u
V-2 leci do aliantów
Wisła i Narew w Sejmie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Combining Two Worlds
Javelin gwarantuje skuteczność
Abrams – czołg niepokonany w walce
Sukcesy żołnierzy na AFN
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Afganistan. Czas wracać do domu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Abrams – czołg z najwyższej półki
Rusza PKW Islandia
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat warszawskiego getta przed sądem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Groty dla proobronnych
Wilki znów na Mazurach
Afganistan: powrót do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ankona – bitwa po polsku
Umowa na Mieczniki podpisana
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wiosłują dla Emily
Kurs na dyplomację
Kontyngent do zmiany
Nowe książeczki wojskowe
„Zginęli, bo byli Polakami”
Desantowanie z transportowego giganta
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO