moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma dowodzenia armią zdała test

Ćwiczenia „Zima-17” pokazały skuteczność naszych planów, dobre ich przygotowanie oraz skuteczność działań, które zostały podjęte i które mają nas bronić przed ewentualnym zagrożeniem – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na zakończenie ćwiczenia dowódczo-sztabowego przeprowadzonego w Akademii Sztuki Wojennej.

Przez kilka dni ponad 1700 żołnierzy testowało w wirtualnej przestrzeni założenia reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Dokumenty zmieniające strukturę Wojska Polskiego są właśnie opracowywane w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ćwiczenia „Zima-17” miały być jednym z końcowych sprawdzianów nowych rozwiązań. – To były największe ćwiczenia sztabowe, jakie od wielu lat zostały przeprowadzone. Największe i pierwsze z takim zadaniem – mówił minister Macierewicz. Poza wojskowymi wzięli w nich udział przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych resortów oraz wybranych instytucji układu pozamilitarnego. Do przeprowadzenia gry strategicznej wykorzystano infrastrukturę Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Sztuki Wojennej.


– Ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Zima-17” zostało ujęte do realizacji w harmonogramie pracy Strategicznego Przeglądu Obronnego. Jest to pierwsza taka sytuacja, gdy wnioski Przeglądu wypracowywane są w oparciu o tak zaawansowane przedsięwzięcia. Co więcej, jest to pierwsze ćwiczenie tej skali z realnym uczestnictwem kierownictwa resortu. Ćwiczenie umożliwiło pozyskanie wielu wniosków, które będą wykorzystane na potrzeby końcowego raportu SPO, w tym szczególnie w obszarze systemu dowodzenia oraz wybranych obszarach zdolności – podsumował Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie potencjału i możliwości polskiej armii we współdziałaniu z sojusznikami. – Ćwiczenia „Zima-17” z założenia miały stanowić poważne wyzwanie dla dowódców szczebla strategicznego i operacyjnego. Zgodnie z oczekiwaniami podczas realizacji zadań poczyniono wiele spostrzeżeń – mówi gen. bryg. Maciej Jabłoński, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Scenariusz ćwiczeń odpowiadał współczesnym wyzwaniom stojącym przed wschodnią flanką NATO z uwzględnieniem aspektów krajowych i sojuszniczych. Jak zaznaczył minister Macierewicz, po raz pierwszy manewry dowódczo-sztabowe przebiegały według tak realistycznego ciągu zdarzeń. Głównym zadaniem treningu było sprawdzenie krytycznych zdolności państwa do obrony własnego terytorium wraz z wojennym systemem dowodzenia armią, dlatego szczegółowe informacje na temat ćwiczeń są niejawne.

– Rezultaty i przemyślenia będą przydatne do wypracowania rozwiązań poprawiających efektywność procesu planowania, organizowania oraz prowadzenia działań bojowych na wszystkich szczeblach dowodzenia. Analiza jest prowadzona w środowisku wielowymiarowym, wykraczającym poza działania militarne, z uwzględnieniem szeroko rozumianego otoczenia, w tym systemu obrony państwa. Pierwsze refleksje i opinie ćwiczących podmiotów są satysfakcjonujące, potwierdzają bowiem słuszność przyjętych założeń – ocenia gen. Jabłoński.

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Podwodne centrum przyszłości
 
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Desantowanie z transportowego giganta
Groty dla proobronnych
Wisła i Narew w Sejmie
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Żołnierze bez testów z WF-u
Psy (w) WOT
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kurs na dyplomację
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wiosłują dla Emily
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Combining Two Worlds
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rusza PKW Islandia
Polak najlepszym podoficerem NATO
Course on Diplomacy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Abrams – czołg z najwyższej półki
Plany WB Group
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Nowe książeczki wojskowe
Kat warszawskiego getta przed sądem
Klauzula: ściśle tajne
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO już w poniedziałek
V-2 leci do aliantów
Afganistan: powrót do domu
Kontyngent do zmiany
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Stalowy człowiek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Misja, która zmieniła polską armię
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Grot – rozwojowa konstrukcja
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Afganistan. Czas wracać do domu
Ankona – bitwa po polsku
Lufy prosto z Huty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO