moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strzelcy konni atakują w Wędrzynie

Do dyspozycji mieli m.in. rosomaki, wyrzutnie rakiet Spike i armatohaubice Dana. Niemal tysiąc żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wzięło udział w ćwiczeniach „Gepard-17”. Do tygodniowego sprawdzianu żołnierze 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich i batalionu logistycznego przygotowywali się prawie trzy lata.

Sobota była ostatnim dniem ćwiczeń „Gepard-17”. Oprócz strzelców konnych i logistyków, na poligonie w Wędrzynie pojawili się żołnierze z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, amerykańscy specjaliści od naprowadzania samolotów, a także żołnierze z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych. W sumie w szkoleniu wzięło udział prawie 1000 żołnierzy. – Podczas ćwiczeń dowódcy wszystkich szczebli i ich podwładni zostali poddani maksymalnemu obciążeniu. Musieli współpracować i koordynować działania różnych rodzajów wojsk – mówi ppłk Rafał Miernik, szef szkolenia brygady.

Na poligonie pojawiło się około 300 pojazdów bojowych, logistycznych oraz dowodzenia. Podczas ćwiczeń batalion zmotoryzowany był wyposażony w 40 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz wzmocniony m.in. baterią przeciwlotniczą z zestawami przeciwlotniczymi Hibneryt i baterią artylerii samobieżnej uzbrojoną w armatohaubice Dana. Strzelców wspomagały również pododdziały inżynieryjne, personel naprowadzania wsparcia lotniczego (JTAC) oraz żołnierze wsparcia i zabezpieczenia logistycznego. Tak sformowanym batalionowym zgrupowaniem taktycznym dowodził ppłk Paweł Krzyżaniak. Żołnierze otrzymali zadanie zatrzymania natarcia przeciwnika oraz przeprowadzenie kontrataku.

Z kolei batalion logistyczny ćwiczył zaopatrywanie pododdziałów w czasie walki. Do zadań logistyków należało więc dostarczanie obronie amunicji, paliwa oraz wyżywienia. Żołnierze musieli także zorganizować bazę noclegową z polowymi pralniami, łaźniami, kuchnią i stołówką.

Podczas pierwszej części ćwiczeń żołnierze zgrupowania wykonywali zadania taktyczne – musieli powstrzymać natarcie przeciwnika, zorganizować obronę, a następnie przejść do kontrnatarcia. W drugiej części ćwiczenia pododdziały zmotoryzowane prowadziły ogień z broni indywidualnej oraz rosomaków. Strzelania odbywały się także z udziałem armatohaubic Dana oraz moździerzy 98 mm. – Sprawne koordynowanie ognia różnych rodzajów wojsk jest najtrudniejszym zadaniem dla każdego dowódcy – wyjaśnia płk Piotr Malinowski, dowódca 17 WBZ i jednocześnie kierownik ćwiczenia.

Żołnierze przećwiczyli także niszczenie nadlatujących nisko śmigłowców przeciwnika. Za to zadanie odpowiadały obsługi zestawów przeciwlotniczych Hibneryt. Strzelcy wezwali też własne siły powietrzne, by lotnictwo wsparło walczących. Jednym z trudniejszych zadań było użycie rakiet przeciwpancernych Spike. Trudność polegała na tym, że obsługa wyrzutni musiała przekierować pociski znajdujące się już w powietrzu na nowe cele.

Szkolenie zakładało także działania poza poligonem. W jednej z okolicznych miejscowości miały zostać rozwinięte elementy logistyczne zabezpieczające walczące pododdziały. Wojskowi spotkali się z przedstawicielami lokalnych władz, policją i strażą pożarną, by powiadomić ich które obiekty zostaną zajęte przez żołnierzy i jak powinny zostać przygotowane na użytek armii. „Przejęcie” budynków nastąpiło jednak jedynie na papierze.

„Gepard-17” był ćwiczeniem dynamicznym, wymagającym od dowódców podejmowania błyskawicznych decyzji taktycznych. Było to też szczególne wyzwanie dla ppłk. Pawła Krzyżaniaka, który dowodzi 7 Batalionem od dwóch miesięcy. – Ćwiczenie pozwoliło mi szybciej zorientować się jaką wartość prezentuje batalion – przekonuje podpułkownik.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Radosław Musin, 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze


Wilki znów na Mazurach
 
Misja, która zmieniła polską armię
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Co ze sprawdzianem z WF?
Afganistan: powrót do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polak najlepszym podoficerem NATO
Klauzula: ściśle tajne
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Groty dla proobronnych
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Grot – rozwojowa konstrukcja
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Combining Two Worlds
Sukcesy żołnierzy na AFN
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Plany WB Group
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kat warszawskiego getta przed sądem
Desantowanie z transportowego giganta
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Ankona – bitwa po polsku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
V-2 leci do aliantów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Afganistan. Czas wracać do domu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Psy (w) WOT
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Podwodne centrum przyszłości
Lufy prosto z Huty
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Kurs na dyplomację
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rusza PKW Islandia
Żołnierze bez testów z WF-u
Stalowy człowiek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Abrams – czołg z najwyższej półki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Course on Diplomacy
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wisła i Narew w Sejmie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wiosłują dla Emily
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Zginęli, bo byli Polakami”
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO