moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Głos pomordowanych

KL Auschwitz, gdzie wymordowano ponad milion osób, jest symbolem okrucieństw II wojny światowej. Dlatego jest miejscem, które możne pobudzić ludzi do myślenia nad ich własną odpowiedzialnością za losy świata – mówi dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 14 czerwca placówka obchodzi swoje 70-lecie.

Co jest dziś głównym celem muzeum? Zachowanie autentycznego miejsca pamięci i zapewnienie mu ochrony, edukacja czy przechowanie pamięci o zagładzie?

Nie skupiamy się na samej przeszłości, bardziej na budowaniu przyszłości. Pamięć nie jest rozpamiętywaniem tego, co było, jest pewnym budulcem dla lepszej świadomości i lepszej odpowiedzialności za przyszłość. Dlatego główne działania muzeum mieszczą się w dwóch zakresach. Pierwszy to zachowanie tego, co zostało po obozie, aby kolejne pokolenia były w stanie zrozumieć bezkres tej tragedii, przeżyć ją na własny sposób. Drugi obszar to bardzo szeroko rozumiana edukacja: oprowadzanie, projekty specjalistyczne, praca z nauczycielami, czyli ukazywanie tego, co się wydarzyło w Auschwitz taki sposób, aby pobudzać ludzi do myślenia nad ich własną odpowiedzialnością za losy świata.

Przez 70 lat istnienia placówki zmienił się sposób przekazywania historii. Odchodzą naoczni świadkowie i trzeba w inny sposób mówić o zagładzie?

Zmiany są nieuniknione. Kiedy 11 lat temu zaczynałem tutaj pracę, większość odwiedzających grup przyjeżdżała w towarzystwie osoby ocalałej z obozu, która im o nim opowiadała. Teraz to się już prawie nie zdarza. Jednak zmiany pokoleniowe są głębsze. W wielu krajach demokratycznych zagłada, której symbolem jest Auschwitz, weszła do szkolnych podręczników i kolejne roczniki młodzieży przychodzą do nas już przygotowane na to, co zobaczą. Lepiej przygotowani są też nauczyciele, którzy wiedzą, co chcą przekazać uczniom. Natomiast zaraz po upadku komunizmu, kiedy masowo zaczęły do muzeum przyjeżdżać grupy z zagranicy, często wychowawcy dopiero na miejscu razem z uczniami odkrywali, czym był obóz.

Jakie przesłanie można dziś odczytać, odwiedzając muzeum? Ostrzeżenie, żeby Auschwitz się nigdy więcej nie powtórzyło?

Niestety obserwując rzeczywistość, widzimy, że Auschwitz nie było nauczką dla świata. Ostatnie dekady pokazują, że nadal ludzkość cechuje obojętność na losy drugiego człowieka i jego tragedię. Dlatego młody człowiek u progu dorosłości musi zadać sobie kilka pytań o własne wybory. Nasze muzeum jest jednym z najistotniejszych miejsc, gdzie takie pytania się pojawiają. Tutaj też można sobie uświadomić, jakie mogą być skutki bierności, propagandy nienawiści, ale również obojętności.

Czy doświadczenie Auschwitz dało coś kolejnym pokoleniom?

Jestem przekonany, że tak. II wojna światowa różniła się od wszystkich poprzednich konfliktów przede wszystkim losami ludności cywilnej, a ich symbolem jest właśnie ośrodek zagłady i obóz koncentracyjny. Doświadczenia tej wojny bardzo wiele zmieniły w naszej części świata. Powstał projekt budowana wspólnej Europy, w warstwie religijnej pojawiły się płaszczyzny dialogu ekumenicznego. To wszystko wskazuje, że po II wojnie świat zechciał zbudować relacje inaczej niż dotychczas.

Obóz Auschwitz, ulokowany przez nazistów na polskich ziemiach, dziś jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Polsce. Czy wynikają z tego jakieś obowiązki dla naszego kraju?

Obowiązki te rodzą się z kilku względów, nie tylko z miejsca położenia obozu. Trzeba pamiętać, że Auschwitz to jeden z największych cmentarzy Polaków. Zostało tutaj zamordowanych 300 tys. polskich Żydów oraz połowa ze 150 tys. polskich więźniów. To rodzi zobowiązanie dla Polski w ukazywaniu dziejów obozu. Niestety w naszej historii były różne okresy opowiadania o tej historii. Za czasów stalinizmu prezentowano teorię, że powodem niemieckiego imperializmu był kapitalizm. W latach 60. zaczęto powoli wracać do normalności, niestety po 1968 roku pojawił się antysemityzm władz PRL i historia znów została zdeformowana. Dopiero od końca lat 80. i upadku komunizmu możemy pracować nad pozbyciem się poprzednich kłamstw. Dzięki temu nasze muzeum zyskuje w świecie coraz większą wiarygodność.

W muzeum szykują się jakieś zmiany i inwestycje?

Musi zostać rozbudowana infrastruktura przeznaczona dla zwiedzających. Zaplanowano ją w latach 50. dla 400–500 tys. odwiedzających rocznie, a w 2016 roku frekwencja przekroczyła 2 mln. Planujemy też adaptację budynku Starego Teatru na siedzibę centrum edukacji oraz sukcesywnie unowocześniamy wystawę główną. Rozpoczęliśmy też prace konserwatorskie murowanych baraków w Birkenau. Te wszystkie inwestycje są niezbędne, tym bardziej że dziś nasza placówka to najczęściej odwiedzane muzeum w Polsce oraz najczęściej odwiedzany były hitlerowski obóz w Europie.

Dr Piotr M. A. Cywiński, historyk i mediewista, kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu od września 2006 roku. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau. W tym roku został przewodniczącym Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Obóz w Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. W całym kompleksie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau otwarto 14 czerwca 1947 roku. Obejmuje ono obszar dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I i Auschwitz II – Birkenau

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: www.auschwitz.org

dodaj komentarz

komentarze


Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nowe książeczki wojskowe
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wisła i Narew w Sejmie
Ankona – bitwa po polsku
Wiosłują dla Emily
Stalowy człowiek
Żołnierze bez testów z WF-u
Klauzula: ściśle tajne
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Course on Diplomacy
Abrams – czołg z najwyższej półki
Desantowanie z transportowego giganta
Afganistan: powrót do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Kontyngent do zmiany
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Rusza PKW Islandia
Polskie F-16 gotowe na Islandię
V-2 leci do aliantów
Afganistan. Czas wracać do domu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pancerniacy ruszają na Łotwę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wilki znów na Mazurach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO już w poniedziałek
Psy (w) WOT
Combining Two Worlds
Groty dla proobronnych
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Lufy prosto z Huty
Plany WB Group
Kat warszawskiego getta przed sądem
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kurs na dyplomację
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Co ze sprawdzianem z WF?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Misja, która zmieniła polską armię
Polak najlepszym podoficerem NATO
Podwodne centrum przyszłości
Grot – rozwojowa konstrukcja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO