moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowo na Ukrainie

Żołnierze z 14 krajów doskonalili prowadzenie operacji pokojowych i stabilizacyjnych w ramach ćwiczeń „Rapid Trident ʼ17”. Oficerowie z lubelskiej brygady LITPOLUKRBRIG pełnili rolę dowództwa międzynarodowej dywizji, której zadaniem było powstrzymanie wojsk nieprzyjaciela.

Uderzenie nadchodzi z terenu krajów bałtyckich. Agresor wchodzi na terytorium Polski i blokuje tutejsze siły. Następnie próbuje przedrzeć się w kierunku wschodnim, opanować główne węzły komunikacyjne na terenie Ukrainy i kontynuować natarcie w głąb kraju. Międzynarodowa dywizja, stacjonująca na Ukrainie, otrzymuje zadanie obrony powierzonego odcinka. Nie może dopuścić, by przeciwnik osiągnął swoje cele.

To w dużym uproszczeniu scenariusz tegorocznych ćwiczeń „Rapid Trident”, przeprowadzonych na terenie Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa i Operacji Pokojowych w Jaworowie na Ukrainie. Przez dwa tygodnie szkoliło się tu 1800 żołnierzy z 14 państw – Bułgarii, Kanady, Estonii, Włoch, Gruzji, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Rumunii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. – Takie ćwiczenia dają nam możliwość nauki na własnych błędach, bez ponoszenia konsekwencji – mówi płk David Jordan, dowódca amerykańskiej 45 Brygadowej Grupy Bojowej oraz Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina, w ramach której organizowany jest „Rapid Trident”.

– Te ćwiczenia mają na celu dalsze zacieśnienie współpracy z NATO oraz wojskami Stanów Zjednoczonych w Europie. Pozwalają również rozwijać nasze możliwości działania i doskonalić współdziałanie z partnerami – dodaje z kolei ppłk Eligijus Senulis, szef sztabu LITPOLUKRBRIG. W ćwiczeniach wzięło udział 16 oficerów Wielonarodowej Brygady. Stanowili oni dowództwo międzynarodowej dywizji, której wojska miały powstrzymać nieprzyjaciela. Tego rodzaju sojusznicze środowisko to codzienność dla oficerów LITPOLUKRBRIG. – Na co dzień łączymy rożne specyfiki trzech armii pod jednym parasolem międzynarodowej jednostki – mówi ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu tej jednostki. – Mamy w swoich szeregach oficerów ukraińskich, litewskich i polskich, a na co dzień posługujemy się językiem angielskim – dodaje ppłk Czekaj.

W skład ćwiczącej dywizji wchodziły trzy brygady – z Ukrainy, Polski i Litwy. Pododdziały dwóch z nich – polskiej i litewskiej – występowały tylko aplikacyjnie, czyli ich działania były zasymulowane na mapach operacyjnych i w ramach gry sztabowej. Pierwszoplanową i realnie ćwiczącą jednostką była 30 Brygada Zmechanizowana z Ukrainy. W pierwszym tygodniu szkolenie miało wyłącznie charakter dowódczo-sztabowy. W czasie jego trwania wykorzystano m.in. komputerowy system symulacji pola walki JCATS.

Drugi tydzień zdominowały natomiast ćwiczenia z wojskami. Na poligonie w Jaworowie szkoliły się poszczególne bataliony 30 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze trenowali m.in. powstrzymywanie natarcia przeciwnika. – Każdy żołnierz powinien wykorzystać tę okazję, skoncentrować się na ciężkiej pracy, gromadzeniu doświadczeń i obserwacji, bo zdecydowanie lepsza jest nauka podczas ćwiczeń niż na polu bitwy, gdzie za każdy błąd można zapłacić najwyższą cenę – stwierdził płk David Jordan.

Dodatkowo na poligonie w Starokonstantynowie przeprowadzono wspólne szkolenie sił lądowych i lotnictwa. Żołnierze ćwiczyli m.in. ewakuację drogą powietrzną, przygotowanie taktycznych mostów powietrznych i zrzutów spadochronowych oraz planowanie logistyczne tego typu operacji.

Nadrzędnym celem „Rapid Trident” było jednak doskonalenie współdziałania państw sojuszniczych i partnerskich NATO w czasie operacji pokojowych i stabilizacyjnych. – Zależało nam, by sprawdzić ukraińską brygadę w praktyce, ale również zweryfikować jej procedury podczas przygotowania i prowadzenia misji – wyjaśnia płk Volodymyr Yudanov, zastępca dowódcy LITPOLUKRBRIG. – Niezwykle istotne jest to, by ukraińscy żołnierze mogli ćwiczyć ze swoimi partnerami i prowadzić działania zgodnie z procedurami NATO. Muszę przyznać, że 30 Brygada Zmechanizowana wywiązała się ze swoich zadań bardzo dobrze – kończy płk Yudanov, który w czasie ćwiczeń dowodził międzynarodową dywizją.

Coroczne ćwiczenia „Rapid Trident” wpisują się w program Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group-Ukraine – JMTG-U). To przedsięwzięcie, którego celem jest wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w podnoszeniu ich zdolności operacyjnej. Program będzie prowadzony do 2020 roku. Koordynuje go armia Stanów Zjednoczonych.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: mjr Tomasz Pędzik/ LITPOLUKRBRIG, MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze

~rick
1506187080
Ale laurka. Było cudownie.
32-C8-B5-AB

Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
 
Kontyngent do zmiany
Ankona – bitwa po polsku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Zginęli, bo byli Polakami”
Podwodne centrum przyszłości
Polak najlepszym podoficerem NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Psy (w) WOT
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Afganistan: powrót do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Nowe książeczki wojskowe
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kat warszawskiego getta przed sądem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Lufy prosto z Huty
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Groty dla proobronnych
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Combining Two Worlds
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Course on Diplomacy
Kurs na dyplomację
Wisła i Narew w Sejmie
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Co ze sprawdzianem z WF?
Grot – rozwojowa konstrukcja
Wiosłują dla Emily
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Rusza PKW Islandia
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Abrams – czołg z najwyższej półki
Klauzula: ściśle tajne
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wilki znów na Mazurach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Stalowy człowiek
Plany WB Group
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Desantowanie z transportowego giganta
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Misja, która zmieniła polską armię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
V-2 leci do aliantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO