moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ewa Matuszewska – bohaterka z powstania warszawskiego

73 lata temu w powstaniu warszawskim zginęła plut. Ewa Matuszewska, sanitariuszka w Pułku Armii Krajowej „Baszta”. Choć powstańcy zarządzili ewakuację, dziewczyna pozostała z najciężej rannymi. Została rozstrzelana razem ze swoimi podopiecznymi. 25-letnia Ewa była jedyną córką płk. Ignacego Matuszewskiego, współtwórcy wojskowego wywiadu II RP.

Warszawa, ranek 26 września 1944 roku. Trwa niemieckie natarcie na pozycje powstańcze na Mokotowie, m.in. na placówkę przy al. Niepodległości 117. Wielu jej obrońców jest rannych, brakuje amunicji. Około 18.00 dowódca obrony kpr. pchor. Antoni Łukawski „Ładzki” z Pułku „Baszta” wydaje rozkaz opuszczenia budynku.

Niestety najciężej ranni muszą zostać w piwnicznym punkcie sanitarnym. – Dlatego rozkazu nie posłucha plutonowy „Mewa”, która jako sanitariuszka postanawia pozostać z rannymi – opowiada Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego. Gdy Niemcy zajmują kamienicę, dziewczyna zostaje zamordowana razem ze swoimi podopiecznymi.

Harcerka i sanitariuszka

Tak zginęła Ewa Matuszewska, córka płk. Ignacego Matuszewskiego, jednego z twórców polskiego wywiadu wojskowego, który we wrześniu 1939 roku wywiózł przed okupantem 75 ton polskiego złota. Dziewczyna urodziła się 8 września 1919 roku w Warszawie. Jej matką była Stanisława z domu Kuszelewska, pisarka i tłumaczka literatury anglojęzycznej.

Po maturze Ewa postanowiła zostać lekarzem i jesienią 1938 roku rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Działała w harcerstwie, była zastępową 3 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej, uprawiała szybownictwo, narciarstwo i koszykówkę. – To była kobieta niezwykła; silna i mądra, energiczna, a jej pasją było niesienie pomocy innym – opowiada Utracka.

Umiejętności medyczne bardzo szybko się Ewie przydały. We wrześniu 1939 roku, w czasie obrony Warszawy pracowała razem z matką jako sanitariuszka w punkcie opatrunkowym w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Potem kontynuowała studia medyczne na tajnych kompletach, skończyła też szkołę pielęgniarską i specjalny kurs ratowania ciężko rannych.

Matuszewska działała w konspiracji. Najpierw należała do służby sanitarnej Szarych Szeregów, a od 1943 roku była żołnierzem i sanitariuszką w 3 kompanii oddziału Agat, czyli późniejszym Batalionie Armii Krajowej. „Parasol".

Została z rannymi

Po wybuchu powstania nie udało się „Mewie” dotrzeć do swojego oddziału. – Walczyła na Mokotowie jako komendantka punktu sanitarnego w Pułku „Baszta” – mówi historyk z MPW. Dziewczyna zorganizowała szpital polowy na tyłach powstańczej placówki Alkazar, w budynku na rogu al. Niepodległości i ul. Odyńca. Gdy linie powstańcze przesunęły się do ul. Szustra, tam przeniosła punkt sanitarny.

„Zawsze spokojna, uśmiechnięta i cierpliwa, niesie niezmordowanie pomoc rannym. Tylko sobie znanymi sposobami stara się o potrzebne lekarstwa i niezbędne narzędzia lekarskie. Szkoli inne dziewczęta, jest wszędzie”, tak Ewę opisywał Tadeusz Kubalski „Zbroja” w wydawanym w Londynie „Studium Polski Podziemnej”.

„To, co przeżywamy na Mokotowie, jest piekłem, ale mamy wolność, więc warto”, pisała z kolei Ewa w liście wysłanym pocztą polową do swoich krewnych.

Gdy w styczniu 1945 roku matka Ewy, która też uczestniczyła w powstaniu, dotarła w al. Niepodległości, zwłoki córki leżały jeszcze na schodach do piwnicy. Martwa dziewczyna trzymała w dłoniach bandaż, którego nie zdążyła użyć. – „Mewa” została z honorami pochowana na Powązkach Wojskowych w kwaterze Parasola i pośmiertnie odznaczona za bohaterstwo Krzyżem Virtuti Militari – dodaje Utracka.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Chorwaci uczą się od polskich pilotów
 
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polskie F-16 gotowe na Islandię
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Co ze sprawdzianem z WF?
Stalowy człowiek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Psy (w) WOT
Lufy prosto z Huty
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kontyngent do zmiany
Polak najlepszym podoficerem NATO
Desantowanie z transportowego giganta
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Zginęli, bo byli Polakami”
Nowe książeczki wojskowe
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Plany WB Group
Course on Diplomacy
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Abrams – czołg z najwyższej półki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wisła i Narew w Sejmie
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wilki znów na Mazurach
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wiosłują dla Emily
Misja, która zmieniła polską armię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Podwodne centrum przyszłości
V-2 leci do aliantów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Kat warszawskiego getta przed sądem
Grot – rozwojowa konstrukcja
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Klauzula: ściśle tajne
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Ankona – bitwa po polsku
Combining Two Worlds
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan: powrót do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Groty dla proobronnych
Rusza PKW Islandia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO