moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dragon ’17” – iperyt na poligonie!

Skażone zostały czołgi, transportery, a także żołnierze – podczas ćwiczenia „Dragon ’17”, chemicy mają pełne ręce roboty. Do ich zadań należało między innymi  zneutralizowanie skażenia całego batalionu czołgów. W odkażaniu Leopardów 2A4, wspierał żołnierzy 4 Pułku Chemicznego pododdział z Rumunii.

Godzina 11.00, batalion czołgów 22 Brygady 212 Dywizji zostaje zaatakowany. Na miejscu zdarzenia wykryto skażenie chemiczne. Zostaje ogłoszony alarm, a batalion zmienia położenie i zajmuje pozycje w rejonie, w którym możliwa jest neutralizacja skażenia. Tak wyglądał scenariusz kolejnego epizodu ćwiczeń „Dragon 17”. Tym razem test zdawali wojskowi chemicy.

Na pas ćwiczeń taktycznych Mielno na poligonie drawskim wjeżdżają czołgi Leopard 2A4, a także wchodzące w skład batalionu pojazdy ciężarowe służące do transportu żołnierzy. Na miejscu są już ścieżki odkażania. Skierowany w rejon działań batalion chemiczny przygotował trzy – osobną dla czołgów, pojazdów kołowych oraz żołnierzy.

Pierwszy punkt  to określanie stopnia skażenia. To właśnie tu chemicy sprawdzają, czy i jakim środkiem jednostka została skażona. Następnie pojazdy są kierowane na tzw. mycie wstępne, gdzie usuwane są powierzchowne zanieczyszczenia, błoto i kurz. Kolejny etap to nakładanie środka odkażającego, następny – jego usuwanie. Każda z tych czynności trwa 15 minut. Po tym procesie następuje kontrola – jeśli okazuje się, że pojazd został odkażony, opuszcza rejon, jeśli nie – całą ścieżkę musi przejechać ponownie.

Podobną procedurę przechodzą także żołnierze. Oni również po weryfikacji udają się na przygotowaną ścieżkę odkażania. – W tym przypadku mamy do czynienia z iperytem, to środek silnie parzący, więc trzeba go bardzo szybko zneutralizować  – mówi podczas ćwiczeń kapitan Piotr Utecht z 4 Pułku Chemicznego.  – Żołnierze, którzy poruszali się w Leopardach są bezpieczni, ponieważ te czołgi posiadają urządzenia filtro-wentylacyjne, ale wszyscy, którzy podczas ataku znajdowali się w pojazdach transportowych muszą przejść procedurę neutralizacji – podkreśla.


Film: DGRSZ

Na żołnierzy czekają specjalne namioty. Tam zdają najpierw sprzęt i mundury, następnie trafiają pod myjki, przypominające zwykłe prysznice. Potem lekarze i ratownicy medyczni sprawdzają, czy skażenie zostało zneutralizowane.  – Kiedy żołnierze po kilku tygodniach spędzonych na poligonie rozpoczynają ćwiczenia chemiczne, na ogół są bardzo zadowoleni – mówi kpt. Utecht. – W końcu mogą skorzystać z ciepłej kąpieli i spędzić czas w ogrzewanym namiocie – żartuje oficer.

W ćwiczeniu wzięli udział żołnierze i pojazdy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, a także batalion chemiczny  z 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy, który podczas akcji współdziałał z batalionem chemicznym z Rumunii. – Bardzo dobrze się znamy, ćwiczyliśmy już razem, między innymi podczas manewrów „Trident Juncture” w Hiszpanii, razem działamy też w Siłach Odpowiedzi NATO – opowiada kpt. Utecht. – Wszystkie procedury w ramach Sojuszu zostały kilka lat temu ujednolicone, więc działamy dokładnie w taki sam sposób – zaznacza.

„Dragon ’17” to najważniejsze w tym roku ćwiczenia Wojska Polskiego. Bierze w nich udział 17 tys. żołnierzy, m.in. z 11 państw NATO i partnerskich. Manewry mają charakter obronny, a ich głównym celem jest zgranie działania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem oraz przećwiczenie współpracy z administracją publiczną.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze


Podwodne rozpoznanie i ratunek
 
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polak najlepszym podoficerem NATO
Sukcesy żołnierzy na AFN
Desantowanie z transportowego giganta
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lufy prosto z Huty
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Afganistan: powrót do domu
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Abrams – czołg z najwyższej półki
Ankona – bitwa po polsku
Co ze sprawdzianem z WF?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Klauzula: ściśle tajne
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kat warszawskiego getta przed sądem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Misja, która zmieniła polską armię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żołnierze bez testów z WF-u
Wisła i Narew w Sejmie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nowe książeczki wojskowe
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Kontyngent do zmiany
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Plany WB Group
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rusza PKW Islandia
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podwodne centrum przyszłości
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Stalowy człowiek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kurs na dyplomację
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Combining Two Worlds
Wiosłują dla Emily
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Psy (w) WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO