moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni na „Dragonie”

Na co dzień wykładowca, członek zarzą du, student,  po pracy – dobrze wyszkolony działacz organizacji proobronnej. Trzystu najlepszych z całego kraju mogło sprawdzić swoje wojskowe umiejętności w manewrach „ Dragon  ’17”. Ci, kt ó rzy stawili się na poligonie w Drawsku, prowadzili rozpoznanie, patrolowali rejon, udzielali pierwszej pomocy medycznej.

Do Drawska Pomorskiego przyjechali na zaproszenie Biura ds. Proobronnych MON. Na poligonie zameldowali się m.in. członkowie stowarzyszeń: FIA „Wierni w Gotowości pod Bronią”, Pro Partia, Gwardia Narodowa ze Szczecina, ObronaNarodowa.pl oraz jednostek strzeleckich z całego kraju. W sumie kilkadziesiąt osób. Na co dzień to studenci, pracownicy biur, sprzedawcy, wykładowcy, członkowie zarządów czy nauczyciele, którzy swój wolny czas poświęcają na zdobywanie umiejętności wojskowych. 

– Każdy ma jakiegoś bzika – żartuje Marek Olczyk. Przekroczył już pięćdziesiątkę, był nauczycielem, teraz zajmuje się biznesem. Jednocześnie jest członkiem szydłowskiego stowarzyszenia Jednostka Strzelecka „Obrona Wybrzeża”. — Tak naprawdę jednak to pasja, która odrywa nas od codziennej pracy, pozwala się sprawdzić i przede wszystkim daje świadomość, że jesteśmy użyteczni, służymy krajowi tak, jak potrafimy. Bo tego naprawdę chcemy – dodaje Olczyk.

Proobronni swój obóz rozłożyli w rejonie Jaworza i jeziora Głębokie, tam bowiem stacjonowała goszcząca ich kompania logistyczna 2 Brygady Zmechanizowanej z Choszczna.

Podczas najważniejszych w tym roku manewrów sił zbrojnych dostali kilka zadań. – Odciążaliśmy regularne wojsko z niektórych obowiązków – mówi Jacek Grzybiński, prezes stowarzyszenia Jednostka Strzelecka 4018. – Prowadziliśmy rozpoznanie, patrole, ochranialiśmy konwoje z zaopatrzeniem i przeładunki.

Ale to nie wszystko. Proobronni stworzyli w lesie obóz z całym zabezpieczeniem, ustawili posterunki, przygotowali zasadzki na przeciwnika. Musieli też szybko przeprowadzić odwrót z terenu „zaatakowanego przez wroga”, udzielić pierwszej pomocy medycznej i przetransportować rannego z pola walki. Po raz pierwszy w tak dużych manewrach mieli okazję sprawdzić umiejętności, które zdobywają podczas szkoleń organizowanych przez stowarzyszenia. – Rewelacyjni ludzie, zdyscyplinowani i bardzo zaangażowani. Tworzyli wspaniały kolektyw, który dawał sobie radę na każdym etapie szkolenia – mówi kpt. Marek Sikorski, który dowodził grupą proobronnych na drawskim poligonie. – Przez wszystkie elementy maratonu, który im zorganizowałem, przechodzili bez narzekania, dali sobie radę z bytowaniem w lesie, psychologicznym torem przeszkód, nurkowaniem czy pomocą przedmedyczną – dodaje.

Ćwiczący przyznają, że „Dragon” był dla nich wyzwaniem. – Realizm działań, jaki mieliśmy na poligonie, jest nieporównywalnie większy, niż ten stworzony podczas naszych szkoleń – przyznaje Olczyk. Proobronni jednak na pierwszy rzut oka niewiele różnili się od żołnierzy. Ich umundurowanie i wyposażenie nieznacznie bowiem odbiegało od regulaminowego wojskowego wyposażenia. – Wszystko, co mamy, np. części umundurowania, kupujemy sobie sami i kompletujemy – wyjaśnia Marek Olczyk.

W sumie, w ćwiczeniach „Dragon ’17” na różnych poligonach (Drawsko Pomorskie, okolice Dęblina i Orzysza) brało udział ok. 300 członków organizacji proobronnych.

Marcin Górka

autor zdjęć: por. Paulina Popiel

dodaj komentarz

komentarze


Armia Fight Night uderzy w Żywcu
 
Grot – rozwojowa konstrukcja
Podwodne centrum przyszłości
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Plany WB Group
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Desantowanie z transportowego giganta
Afganistan: powrót do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Żołnierze bez testów z WF-u
Kurs na dyplomację
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Co ze sprawdzianem z WF?
Rusza PKW Islandia
Psy (w) WOT
Groty dla proobronnych
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wilki znów na Mazurach
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Wiosłują dla Emily
Klauzula: ściśle tajne
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wisła i Narew w Sejmie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ankona – bitwa po polsku
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Lufy prosto z Huty
Course on Diplomacy
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
V-2 leci do aliantów
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Stalowy człowiek
Nowe książeczki wojskowe
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
„Zginęli, bo byli Polakami”
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Misja, która zmieniła polską armię
Kontyngent do zmiany
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Combining Two Worlds

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO