moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Islandzka misja

W jednym z państw doszło do konfliktu  dwóch grup narodowościowych. Mnożą się akty terroru. W portach, miastach i na lotniskach są podkładane improwizowane ładunki wybuchowe. Trzeba je znaleźć i zniszczyć. Oto scenariusz ćwiczenia „Northern Challenge”, które właśnie rozpoczęło się na Islandii. Wśród uczestników znaleźli się żołnierze z Polski.

„Northern Challenge” to jedno z największych na świecie ćwiczeń dla specjalistów od rozminowania. W tegorocznej edycji bierze udział 300 żołnierzy z 15 państw. Stacjonują oni w bazie wojskowej Keflavik. W manewrach biorą udział również Polacy. – Na Islandię pojechało pięciu nurków minerów z naszego dywizjonu i sześciu z 12 Dywizjonu Trałowców – mówi kmdr por. Piotr Sikora dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. Uczestnicy tworzą 31 zespołów – 21 lądowych i 10 morskich.

– W fikcyjnym państwie dochodzi do konfliktu dwóch grup narodowościowych. Jedna z nich nie chce dopuścić do wyborów. Rozpoczyna działania sabotażowe i terrorystyczne – wyjaśnia kpt. mar. Damian Rogocki, dowódca polskich nurków. Improwizowane ładunki wybuchowe (z angielskiego – IED) są podkładane w strategicznych dla kraju miejscach, takich jak porty, lotniska, obszary zurbanizowane oraz fabryki. Zadaniem saperów i nurków jest odnalezienie i neutralizacja materiałów wybuchowych. – Na razie poznaliśmy tylko ogólny zarys sytuacji. Z każdym dniem jednak konflikt będzie się rozwijał. Zaczną spływać do nas kolejne informacje, na które będziemy musieli odpowiednio zareagować – relacjonuje kpt. mar. Rogocki. Zespoły rozminowania działają samodzielnie. Ich pracę oceniają tak zwani rozjemcy z innych państw.

Poziom trudności jest spory. – Przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Każdy z nich może różnić się od poprzedniego, więc ich neutralizacja wymaga od nas nie tylko dużej wiedzy, ale też intuicji – podkreśla kpt. mar. Rogocki. Organizatorzy „Northern Challenge” zadbali o maksymalny realizm. Saperzy i nurkowie zmagają się rzecz jasna z ładunkami ćwiczebnymi, ale do ich likwidacji używają prawdziwych materiałów wybuchowych. Działania dodatkowo komplikuje pogoda. – Na Islandii jest ona bardzo zmienna. W weekend mieliśmy piękne słońce, jednak na początku tygodnia zaczął padać deszcz, wiać silny wiatr, a temperatura spadła do sześciu–siedmiu stopni Celsjusza – przyznaje kpt. mar. Rogocki.

Polscy marynarze w „Northern Challenge” biorą udział po raz trzeci. – To doskonała okazja do kontaktu ze specjalistami z innych armii, którzy mają doświadczenie wyniesione z różnego rodzaju misji. Sposoby działania terrorystów bardzo szybko ewoluują, a oni są z tą tematyką na bieżąco – zauważa kmdr por. Sikora. Ale jest coś jeszcze. – Bardzo zależy nam na tym, by szkolić się w regionach o odmiennej specyfice, w bardzo różnych warunkach atmosferycznych. Nie możemy ograniczać się do Bałtyku, bo nigdy nie wiadomo, jakie zadania przyjdzie nam realizować – podkreśla kmdr por. Sikora. – Mam nadzieję, że dla odmiany, w nieodległej przyszłości, uda się wysłać naszych nurków na szkolenie gdzieś na południe Europy. Tam, gdzie jest ciepło, a zasolenie morza większe niż Bałtyku – dodaje.

W marynarce wojennej są dwie grupy nurków minerów. Wchodzą w skład 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. Każda liczy kilkanaście osób. Do ich zadań należy przede wszystkim poszukiwanie min w basenach i kanałach portowych oraz dokładna lokalizacja i identyfikacja obiektów wykrytych na morzu przez okręty. Nurkowie likwidują miny, niewybuchy, przeszkody nawigacyjne, wspierają akcje poszukiwawczo-ratownicze. Wykonują też zadania w głębi lądu: na rzekach, jeziorach, kanałach. – Minerzy wydobywają niewybuchy i przekazują je czekającym na lądzie saperom. Ci odwożą je na poligon i detonują – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Ćwiczenia „Northern Challenge” potrwają dwa tygodnie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, GNM 12 DTR

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
NATO ćwiczy w Gruzji
Abramsy dla 1 Brygady
Lato w wojskowym klimacie
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Combining Two Worlds
Course on Diplomacy
Podwodne centrum przyszłości
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Psy (w) WOT
Wilki znów na Mazurach
Kontyngent do zmiany
Stalowy człowiek
Wisła i Narew w Sejmie
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Abrams – czołg z najwyższej półki
V-2 leci do aliantów
Umowa na Mieczniki podpisana
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wiosłują dla Emily
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Lufy prosto z Huty
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Nowe książeczki wojskowe
Desantowanie z transportowego giganta
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierze bez testów z WF-u
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Abrams – czołg niepokonany w walce
Kurs na dyplomację
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rusza PKW Islandia
Kat warszawskiego getta przed sądem
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Javelin gwarantuje skuteczność
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Groty dla proobronnych
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Ankona – bitwa po polsku
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Afganistan: powrót do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO