moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Techniki wspinaczkowe w walce, czyli „górale” atakują

Rozkaz brzmiał: zdobyć wieżę ciśnień na szczycie stromego wzniesienia. Aby atak był szybki, musieli użyć poręczowania, czyli liny ułatwiającej stromą wspinaczkę. Po szturmie ewakuowali z wieży rannego. Przewieźli go w noszach typu SKED mostem tyrolskim, który tworzyła lina rozpięta od szczytu do podstawy wzniesienia. Żołnierze 22 Batalionu ćwiczyli walkę w górach.

Zajęcia zorganizowano na placu ćwiczeń ogniowych 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Uczestniczył w nich 15-osobowy pluton z kompanii dowodzenia. Żołnierze (nazywani w wojsku „góralami”) oprócz typowego wyposażenia bojowego: broni, magazynków z amunicją, kamizelek taktycznych, hełmów i środków łączności, mieli także niewielką ilość sprzętu wspinaczkowego. Ważne było, aby nie zabierali ze sobą zbyt dużego obciążenia, ale mieli niezbędne w górach wyposażenie. Wzięli więc ze sobą tylko kilka lin, minimalną liczbę karabińczyków oraz podstawowe elementy osobistej uprzęży wspinaczkowej.

Ćwiczenia podzielono na trzy części. Najpierw zadaniem żołnierzy było rozpoznanie obiektu i podejście do niego stromym zboczem. W tym przypadku skorzystali z tzw. poręczowania, czyli rozpiętej liny ułatwiającej stromą wspinaczkę. Potem ćwiczący musieli odeprzeć atak i ewakuować rannego z miejsca walki, stosując techniki linowe i korzystając z giętkich noszy typu SKED. Ostatnim zadaniem było szybkie odejście (tzw. systemem australijskim) z rejonu zagrożonego. Żołnierze zbiegali po zboczu, wykorzystując linę jako stabilizację oraz narzędzie wyhamowujące pęd w wyznaczonym miejscu. – Do ćwiczenia takich technik zmusza nas górzysty teren, w którym działamy. Chcemy być efektywniejsi i skuteczniejsi na polu walki – mówi plut. Piotr Górski, instruktor wspinaczkowy. Podoficer dodaje, że niektórych technik i sposobów postępowania podczas walki w górach nie ma w żadnych wojskowych instrukcjach. Są wdrażane i stosowane przez żołnierzy jednostek górskich po analizach i próbach, jako wynik doświadczeń oraz współpracy ze specjalistami m.in. z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Search and Rescue (SAR).

Ćwiczenia w Kłodzku odbywały się w ramach zajęć instruktorsko-metodycznych prowadzonych przez dowódcę batalionu dla dowódców pododdziałów. Ich celem było ujednolicenie poziomu wyszkolenia żołnierzy oraz trening wspinaczki górskiej z wykorzystaniem technik linowych i sprzętu wspinaczkowego w działaniach taktycznych.

Mjr Krzysztof Hanek, pełniący obowiązki dowódcy batalionu, na bieżąco omawiał poszczególne etapy działań taktycznych plutonu. Zwracał uwagę na uchybienia i wskazywał, jak powinno przebiegać prawidłowe wykonanie zadania. – Chodziło o wypracowanie modelowego sposobu prowadzenia szkolenia, którego wysoka jakość i efektywność byłaby jednakowa we wszystkich kompaniach – wyjaśnia mjr Hanek. Oficer podkreśla, że w kłodzkiej jednostce wspinaczkę górską, techniki linowe i sposoby działań taktycznych w górach muszą opanować na poziomie podstawowym żołnierze wszystkich pododdziałów. Znacznie większe wymagania stawia się specjalistom służącym w pododdziałach bojowych. Oni powinni legitymować się wiedzą i umiejętnościami w stopniu zaawansowanym.

22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej zajmuje się prowadzeniem działań bojowych oraz akcji ratowniczych i humanitarnych w terenie górzystym. Wspinaczka, stosowanie technik linowych i ratownictwo górskie są bardzo ważnymi elementami codziennego szkolenia żołnierzy tej jednostki.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: szer. Ireneusz Panasewicz, szer. Janusz Cisowski

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rusza PKW Islandia
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Ankona – bitwa po polsku
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kontyngent do zmiany
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Misja, która zmieniła polską armię
V-2 leci do aliantów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Sukcesy żołnierzy na AFN
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Co ze sprawdzianem z WF?
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wisła i Narew w Sejmie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kurs na dyplomację
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wiosłują dla Emily
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Żołnierze bez testów z WF-u
Kat warszawskiego getta przed sądem
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Lufy prosto z Huty
Grot – rozwojowa konstrukcja
Abrams – czołg z najwyższej półki
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Course on Diplomacy
Combining Two Worlds
Polak najlepszym podoficerem NATO
Podwodne centrum przyszłości
Plany WB Group
Stalowy człowiek
Afganistan. Czas wracać do domu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Groty dla proobronnych
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Klauzula: ściśle tajne
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wilki znów na Mazurach
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Psy (w) WOT
Desantowanie z transportowego giganta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO