moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie ofiar stalinizmu

Przywołujemy ich nazwiska, imiona, pamięć, by Polacy wiedzieli, jak wielką cenę ich przodkowie zapłacili za wolność – mówił minister Antoni Macierewicz w trakcie uroczystości ku czi trzech oficerów marynarki wojennej – ofiar stalinowskich represji. Jutro odbędzie się pogrzeb kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego, kmdr. Jerzego Staniewicza i kmdr. Stanisława Mieszkowskiego.


Oficerowie marynarki wojennej byli ofiarami czystek, jakie w Wojsku Polskim rozpoczęły się po okrzepnięciu komunistycznego reżimu. Choć wcześniej dostali zgodę na wstąpienie w szeregi „ludowego wojska”, po 1950 roku ściągnęli na siebie uwagę aparatu bezpieczeństwa. Powodem objęcia ich represjami było rozpoczęcie służby wojskowej w II RP. Na podstawie sfałszowanych dowodów i wymuszonych torturami zeznań kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, kmdr Jerzy Staniewicz i kmdr Stanisław Mieszkowski zostali oskarżeni o przygotowywanie zbrojnego zamachu stanu. Sąd wydał drakońskie wyroki – kary śmierci. Wykonano je w 1952 roku. Cztery lata później, na fali odwilży, zostali zrehabilitowani.

Przez wiele lat nie było znane miejsce pochówku oficerów. Dopiero w 2014 roku zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł ich szczątki na kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach Wojskowych. Jutro spoczną w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.


Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek w Helu. W tamtejszym kościele pw. Bożego Ciała wystawione zostały trumny ze szczątkami oficerów. Po mszy świętej gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN wręczył bliskim kmdr. Staniewicza i kmdr. Mieszkowskiego, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.

Następnie przed przed pomnikiem Obrońcom Helu odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej. – Przywołujemy ich nazwiska, imiona, pamięć, by Polacy wiedzieli, jak wielką cenę ich przodkowie zapłacili za wolność. Stanowią symbol naszej niepodległości – mówił szef MON.

Antoni Macierewicz przypomniał, że helskie uroczystości mają wyjątkowy charakter, bo są symbolicznym końcem drogi trzech oficerów. – Drogi, jaką przeszli po tym dniu, kiedy zaczęli obronę ojczyzny tutaj, w najbardziej na północ wysuniętej twierdzy Rzeczpospolitej, broniąc jej przed niemieckim barbarzyństwem. Przed zalewem germańskim, który miał zniszczyć Polskę i wraz z Sowietami raz na zawsze wymazać nasze polskie imię z mapy historii – mówił minister.


Minister przywołał losy komandorów jako przykład właściwej postawy w służbie Polsce. Nazwał ich symbolem bohaterstwa polskich marynarzy i wskazał jako wzór ludzi, którzy swoim życiem poświadczyli o gotowości do pracy dla ojczyzny bez względu na okoliczności. Zaznaczył też, że poza odbudową siły Wojska Polskiego i rodzimego przemysłu konieczna jest także odbudowa „siły polskiego ducha” oficerów, żołnierzy i przedstawicieli władz. – Bo godność Polaka poznajemy wtedy, gdy mamy pewność, że ci którzy reprezentują naród polski zachowują się z odpowiednią godnością – dodał minister.

Spod pomnika trumny przewieziono do portu w Helu. Zostały wniesione na pokłady okrętów marynarki wojennej, które jutro przewiozą je do Gdyni, gdzie zostaną uroczyście pogrzebane.

MC , PAP

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Grot – rozwojowa konstrukcja
 
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polak najlepszym podoficerem NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żołnierze bez testów z WF-u
Rusza PKW Islandia
Wilki znów na Mazurach
Groty dla proobronnych
Combining Two Worlds
Lufy prosto z Huty
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Course on Diplomacy
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Psy (w) WOT
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Abrams – czołg z najwyższej półki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Ankona – bitwa po polsku
„Zginęli, bo byli Polakami”
Co ze sprawdzianem z WF?
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wisła i Narew w Sejmie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Plany WB Group
Klauzula: ściśle tajne
V-2 leci do aliantów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nowe książeczki wojskowe
Desantowanie z transportowego giganta
Misja, która zmieniła polską armię
Afganistan: powrót do domu
Kurs na dyplomację
Sukcesy żołnierzy na AFN
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podwodne centrum przyszłości
Stalowy człowiek
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Kontyngent do zmiany
Wiosłują dla Emily
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO