moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łucznik celuje w przyszłość

Pierwsza partia Grotów trafiła już do wojska. To tysiąc z około 53 tys. karabinków, jakie zamówiło wojsko. Realizacja wieloletniego kontraktu na produkcję broni będzie możliwa dzięki inwestycjom w radomskiej fabryce. Zakup nowych maszyn pozwoli potroić możliwości produkcyjne. Zakład planuje także zwiększyć zatrudnienie.

15 grudnia zakończyła się dostawa do wojska partii tysiąca karabinków Grot C16 FB-M1. Pierwsze ich egzemplarze zostały uroczyście przekazane już 30 listopada. Umowę o wartości ponad 500 mln zł na dostawę do 2020 roku około 53 tys. sztuk tej broni dla wojsk obrony terytorialnej podpisano podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. – Umowa przewiduje, że pierwszy tysiąc Grotów będzie testowany przez WOT. Badania wykazały, że karabinek spełnia wymagania wojska, ale jeśli pojawią się uwagi dotyczące tej konstrukcji, to wprowadzimy zmiany. Produkcja zmodyfikowanej wersji broni rozpocznie się w lipcu przyszłego roku – mówi Adam Suliga, prezes Fabryki Broni „Łucznik”.

Z uruchomieniem seryjnej produkcji karabinków Grot jest związana modernizacja radomskiego zakładu. Postanowiono zakupić około 70 nowych urządzeń, które pozwolą na potrojenie zdolności produkcyjnych. Pierwsze z nich trafiły już do firmy, większość zostanie dostarczona od połowy lutego do czerwca 2018 roku. Koszty zakupu sprzętu wyniosą około 91 mln zł. Większość wydatków zostanie sfinansowana z czteroletniego kredytu w wysokości około 81,5 mln zł, zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego i gwarantowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową.

W planach jest także zwiększenie zatrudnienia. Obecnie w Łuczniku pracuje ponad 500 osób, a w przyszłości ma ich być około 600. – Fabryka Broni jest dobrym pracodawcą na miejscowym rynku. Oferuje niezłe pensje i warunki pracy – podkreśla prezes Suliga. – Poszukujemy konstruktorów i technologów. O tych specjalistów trudno dziś na rynku – dodaje Maciej Borecki, członek Zarządu Fabryki Broni.

Modernizacja parku maszynowego oraz zwiększenie zatrudnienia są związane z dużymi zamówieniami na broń strzelecką, złożonymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Chodzi nie tylko o Groty, lecz także o produkowanego w Radomiu Beryla. Jak informują przedstawiciele zakładu, Łucznik ma plany przygotowania oferty handlowej również dla cywilnego rynku. Radomska firma chce, aby od pierwszego kwartału przyszłego roku karabinek Grot był dostępny także w wersji cywilnej. Równocześnie w drugiej połowie 2018 roku w sprzedaży ma się pojawić kultowy przedwojenny pistolet VIS. – Cena nie będzie wyśrubowana, około 4 tys. złotych – zapowiada prezes Suliga. Duże nadzieje wiąże się z nowym pistoletem samopowtarzalnym PR-15 Ragun. Fabryka Broni liczy, że w przyszłym roku otrzyma od wojska pierwsze zamówienie na tę broń. W przyszłości w ofercie pojawią się też wersje Grota na amunicję innego kalibru niż 5,56 mm, tak jak ma to miejsce w przypadku Beryla. Modyfikacje takie ułatwi modułowa konstrukcja karabinka. Łucznik nie chce ograniczać swej aktywności do krajowego rynku, a klienci zagraniczni miewają różne oczekiwania, jeżeli chodzi o kaliber broni.

 

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
 
NATO Andersa
Umowa na Mieczniki podpisana
Afganistan. Czas wracać do domu
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Kontyngent do zmiany
Powstanie było czymś niezwykłym
GROM, czyli gotowi ratować życie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Cel: namierzyć okręt podwodny
Raki dla 12 Brygady
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Szczyt NATO już w poniedziałek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Żołnierze bez testów z WF-u
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Nowe książeczki wojskowe
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Psy (w) WOT
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Sięgając po oficerskie gwiazdki
Afghanistan: Going Back Home
Kurs na dyplomację
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Żeglarki na kursie po medal
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Medalowy dzień Polaków!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pół roku pod egidą ONZ
Lider po amerykańsku
Rusza PKW Islandia
Military Doctor 2021
Poligon na miarę XXI wieku
Course on Diplomacy
Świętuj razem z żołnierzami!
Abrams – czołg niepokonany w walce
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Lecieć między graniami
Rozkaz: nie brać jeńców
Co ze sprawdzianem z WF?
Javelin gwarantuje skuteczność
NATO ćwiczy w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO