moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany u specjalsów

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych oraz Inspektorat Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych zostały połączone.  –  Ułatwi to dowodzenie wojskami specjalnymi w kraju i za granicą. Pozwoli też lepiej przygotować się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO – ocenia gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca specjalsów. Nowa struktura działa od 1 stycznia.

O zmianach dotyczących specjalsów zdecydował pod koniec ubiegłego roku minister obrony Antoni Macierewicz. Nowa struktura powstała w wyniku połączenia działającego w ramach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Inspektoratu Wojsk Specjalnych z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych.

Dotychczas Inspektorat Wojsk Specjalnych odpowiadał m.in. za planowanie rozwoju wojsk specjalnych, zakupy sprzętu i współpracę międzynarodową, a działające w Krakowie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych kierowało szkoleniem i działaniami specjalsów w kraju i za granicą. Dowódcy Komponentu podlegały wszystkie jednostki WS i operacyjnie 7 Eskadra Działań Specjalnych. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej kompetencje obu instytucji zostały scalone i powierzone dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, czyli gen. bryg. Wojciechowi Marchwicy. Wojska specjalne podlegają obecnie bezpośrednio dowódcy generalnemu RSZ.

– Konsolidacja potencjału Inspektoratu Wojsk Specjalnych i Dowództwa Komponentu nie tylko ułatwi proces dowodzenia wojskami w kraju i poza jego granicami, lecz także pozwoli nam lepiej przygotować się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO – mówi polsce-zbrojnej.pl gen. bryg. Wojciech Marchwica. – Wojska specjalne to specyficzna i stosunkowo nieliczna formacja. Dlatego nie sposób porównywać ją z innym rodzajem sił zbrojnych. Naszym nadrzędnym celem jest zachowanie spójności. Dzięki tej konsolidacji będzie to możliwe – dodaje gen. Marchwica.

Wprowadzone przez ministra zmiany mają pomóc komandosom lepiej przygotować się do wykonywania sojuszniczych zobowiązań. Chodzi między innymi o przygotowanie kadry Sojuszniczego Wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO. Dowództwo wraz z podległymi jednostkami rozpocznie dyżur bojowy w 2020 roku. Wówczas polskie siły specjalne będą mogły dowodzić operacjami wszystkich komandosów NATO w dowolnym miejscu na świecie. – Przed polskimi wojskami specjalnymi stoi duże wyzwanie związane z dowodzeniem całym zgrupowaniem wojsk specjalnych w siłach szybkiego reagowania NATO – mówi ppłk Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy DKWS. – Mamy już doświadczenie w tym zakresie, bo pełniliśmy podobny dyżur w 2015 roku. Oficer wyjaśnia, że proces przygotowania do dyżuru jest wymagający i czasochłonny. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie wielu certyfikacji na poziomie krajowym i natowskim. – W czasie dyżuru Sił Odpowiedzi NATO, do którego już się przygotowujemy, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych będzie miał znacznie większy niż trzy lata temu zakres kompetencji, ale tym samym będzie to większa odpowiedzialność – podkreśla rzecznik DKWS.

Wojska specjalne liczą obecnie około 3 tysięcy żołnierzy, którzy służą w pięciu jednostkach: GROM, Komandosów, Agat, Formoza, Nil. Specjalsi prowadzą operacje w kraju i za granicą, w okresie pokoju i kryzysu, w układzie narodowym i sojuszniczym. Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych pełni rolę nie tylko tzw. dostarczyciela sił (ang. Force Provider), lecz jako jedyny w siłach zbrojnych ma również uprawnienia do bezpośredniego dowodzenia podległymi siłami tzw. użytkownika sił (ang. Force User) w czasie prowadzonych operacji.

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) funkcjonuje od 3 sierpnia 2015 roku. Powstało w wyniku kolejnych zmian będących następstwem reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, wprowadzonej 1 stycznia 2014 roku. Reforma ta zlikwidowała odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych, w tym Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS), powołując dwa główne dowództwa – generalne i operacyjne. W tej strukturze w DGRSZ wyodrębniono inspektoraty poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, w tym wojsk specjalnych. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych przejęło w znacznej części zadania istniejącego do grudnia 2013 roku Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Żądajcie „Polski Zbrojnej”
 
Żołnierze bez testów z WF-u
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Wilk na poligonie
Szef MON-u w Forcie Sill
Emerytura wypłacana w … karmie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Kobiety a pokój
Time for Miecznik
KFOR: wyższy stopień gotowości
Współpraca i wspólna pamięć
Szef MON odwiedził USA
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Kraby dla podhalańczyków
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Eto, pies na misje
Wybierz się na wojskowe studia
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polityka nie znosi próżni
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Duch Invictus jest, czas na formę
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Test mobilności 12 Dywizji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Dron dla hydrografów
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy
Star Army
JWK to test siły i motywacji
Afganistan. Czas wracać do domu
Wzmocnione siły na granicy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
Czy będą podwyżki?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polsko-tureckie obrady
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ogień na alpejskich szczytach
Ciemne strony Facebooka
Dron z LAW-u
Advantages of Efficient Organization
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO