moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błękitna Brygada wyruszyła do Hohenfels

Ponad 1200 żołnierzy i kilkaset sztuk sprzętu z 12 Brygady Zmechanizowanej wyjechało na pierwsze w tym roku międzynarodowe ćwiczenia NATO. Wczoraj w amerykańskiej bazie Hohenfels w południowo-wschodnich Niemczech rozpoczęły się manewry „Allied Spirit”. Mają być testem współdziałania sojuszników i sprawdzianem systemu przepływu informacji.

Przez cały weekend żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przygotowywali się do wyjazdu na natowskie ćwiczenia „Allied Spirit”. Manewry, które rozpoczynają tegoroczny międzynarodowy cykl szkolenia jednostek 12 Dywizji Zmechanizowanej, odbywają się w amerykańskiej bazie Hohenfels. W sobotę najcięższy sprzęt – ciężarówki i pojazdy inżynieryjne – żołnierze pakowali na lawety kolejowe na rampie w podszczecińskim Stobnie. Kilkadziesiąt lawet pomieściło 66 pojazdów i 40 żołnierzy, którzy w ten sposób odbyli trzydniową podróż do amerykańskiej bazy. W poniedziałek w kolumnach na ćwiczenia wyruszyła dalsza część transportu, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak. W sumie do Hohenfels 12 Brygada Zmechanizowana wyprawiła ok. 300 sztuk sprzętu wojskowego: od Honkerów, przez samochody ciężarowe i Rosomaki, po ciężki sprzęt inżynieryjny i logistyczny.

– Najtrudniejsze w całej tej operacji było uzyskanie zgód i zebranie informacji, jakie normy musimy spełnić i jakie przepisy nas obowiązują na trasie przemieszczenia transportem drogowym – mówi dowodzący transportem kpt. Przemysław Trojanowski z sekcji transportu i ruchu wojsk 12 Brygady Zmechanizowanej. – Poszczególne landy, przez które się przemieszczamy, mają różne, często niespójne ze sobą regulacje, które ograniczają możliwość poruszania się po drogach. Musimy zaplanować przerwy, czasem nawet trzygodzinne – dodaje.

Wyjaśnił także, że sprzęt, który 12 BZ wysyła do Hohenfels, będzie zabezpieczał stanowisko dowodzenia ćwiczącej międzynarodowej brygady i będzie elementem wspierającym jednostki innych krajów. – Będziemy np. zabezpieczać ćwiczące wojska amerykańskie kompanią transportową i logistyczną, która ma zapewniać m.in. dowóz paliwa czy żywności dla ćwiczących wojsk – mówi kpt. Trojanowski.

Ćwiczenia, w których biorą udział polscy żołnierze, noszą kryptonim „Allied Spirit VIII” i rozpoczęły się 15 stycznia. Uczestniczą w nim żołnierze 10 krajów NATO i państw partnerskich. Trzon sił wystawiają Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy, Dania i Polska. Na bawarskim poligonie ćwiczyć będą także wojskowi z Albanii, Kanady, Czech, Litwy i Rumunii. W sumie weźmie w nim udział 4100 uczestników, w tym 2420 żołnierzy z USA i 1200 z Polski. Jak podaje dowództwo ćwiczeń, NATO w ramach „Allied Spirit VIII” chce przetestować współdziałanie i bezpieczny przepływ informacji między sojusznikami i partnerami NATO.

Amerykańska baza Hohenfels to jeden z największych ośrodków treningowych NATO, zdolny pomieścić nawet kilkanaście tysięcy ćwiczących żołnierzy. Dowództwo kładzie szczególny nacisk na realizm prowadzonych tam operacji, stąd na terenie poligonu wybudowane są m.in. całe wioski i infrastruktura, która pomaga żołnierzom w przygotowaniu się np. do prowadzenia działań w terenie zurbanizowanym. Polscy żołnierze systematycznie ćwiczyli tam w czasie, gdy Polska wysyłała kilkutysięczne kontyngenty wojsk na operację NATO w Afganistanie.

Ćwiczenia „Allied Spirit VIII” potrawają do 5 lutego. Już w marcu żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej wrócą na poligon w Hohenfels. Szczecińska jednostka wyśle wówczas do Niemiec jeszcze większy kontyngent, który będzie dowodzić całymi międzynarodowymi ćwiczeniami. 

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Czekamy na pierwszy medal w Tokio
 
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Course on Diplomacy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
NATO ćwiczy w Gruzji
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Abramsy dla 1 Brygady
Kontyngent do zmiany
Żołnierze bez testów z WF-u
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Desantowanie z transportowego giganta
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Combining Two Worlds
V-2 leci do aliantów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wiosłują dla Emily
Co ze sprawdzianem z WF?
Ankona – bitwa po polsku
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Kurs na dyplomację
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Podwodne centrum przyszłości
Szczyt NATO już w poniedziałek
Afganistan: powrót do domu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Javelin gwarantuje skuteczność
Stalowy człowiek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Sukcesy żołnierzy na AFN
Nowe książeczki wojskowe
Wisła i Narew w Sejmie
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Lato w wojskowym klimacie
Lufy prosto z Huty
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Umowa na Mieczniki podpisana
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Groty dla proobronnych
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Psy (w) WOT
Kat warszawskiego getta przed sądem
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wilki znów na Mazurach
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Abrams – czołg niepokonany w walce
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Rusza PKW Islandia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO