moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy ruszyli w teren

Sprawdzili swoje umiejętności strzeleckie w dzień i w nocy, prowadzili obserwacje, a gdy byli już zmęczeni rozpoczęli 20-kilometrowy skryty marsz z pełnym wyposażeniem. Według takiego scenariusza, podczas pierwszych w tym roku ćwiczeń pododdziałów rozpoznawczych, szkolili się zwiadowcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

 

Na szkoleniu zameldowało się kilkudziesięciu zwiadowców z 17 BZ. To żołnierze 17 kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich i plutonów rozpoznawczych batalionów zmotoryzowanych. – To pierwsze w tym roku zajęcia zintegrowane dla zwiadowców. Podstawowym ich celem jest wyrównywanie poziomu wyszkolenia żołnierzy w pododdziałach i wymiana doświadczeń pomiędzy nimi – mówi mjr Zbigniew Jakóbczyk, szef sekcji rozpoznania 17 Brygady. – W pododdziałach mamy sporo nowych żołnierzy, ale są i tacy, którzy mają duże doświadczenie w służbie, byli także na misjach zagranicznych. Wspólne szkolenie to dobra okazja do wymiany doświadczeń – dodaje oficer.

Zajęcia zwiadowców trwały dwie doby. Żołnierze sprawdzili swoją celność podczas strzelań sytuacyjnych i bojowych w dzień i w nocy. Mieli także szkolenie z taktyki. Ich zadaniem było wykrycie celów, a potem określenie ich dokładnych współrzędnych. – Na strzelnicy w odległości od 200 do 600 m pojawiały się cele, które widoczne były tylko przez krótki czas, np. pół minuty. Zwiadowcy musieli jak najszybciej określić ich współrzędne za pomocą sprzętu optycznego i artyleryjskiego, a potem wykonać szkic prowadzonej obserwacji – mówi kpt. Łukasz Doliński, dowódca kompanii rozpoznawczej. – Sprawdziliśmy także żołnierzy z umiejętności rozkładania i składania broni na czas. Utrudnieniem było to, że wykonywali te czynności na czas z zasłoniętymi oczami. – Żołnierz musi umieć obsługiwać broń niezależnie od pory dnia czy nocy. Musi ją znać tak doskonale, by ją szybko i dokładnie rozłożyć i złożyć nawet wtedy, gdy jest ciemno – dodaje dowódca zwiadowców.

Po kilkunastu godzinach szkolenia, gdy żołnierze byli już zmęczeni i zziębnięci czekał ich jeszcze patrol – w pełnym oporządzeniu, z bronią, ciężkimi plecakami i zasobnikami musieli przejść 20 km. – Mieli przeniknąć w ugrupowanie przeciwnika, wystawić posterunki i prowadzić szczegółową obserwację terenu – mówi por. Weronika Milczarczyk, oficer prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Nocnym zajęciom towarzyszyły intensywne opady śniegu, więc musieliśmy odpowiednio się zamaskować. Wszyscy zwiadowcy ubrani byli w białe kombinezony – dopowiada kpt. Doliński.

Zintegrowane ćwiczenia pododdziałów rozpoznawczych brygady odbywają się co miesiąc i różnią się poziomem trudności wykonywanych zadań. – Teraz mieliśmy pierwsze szkolenie, więc zajęcia nie były wielkim wyzwaniem dla zwiadowców. Ale i takie wprowadzające szkolenie jest potrzebne, by młodzi żołnierze, którzy z nami służą, szybko przyswajali obowiązujące procedury. Z miesiąca na miesiąc poziom trudności będzie wzrastał – wyjaśnia kpt. Łukasz Doliński, dowódca kompanii rozpoznawczej. Oficer chciałby, by młodzi zwiadowcy 17 Brygady w toku szkolenia nauczyli się prowadzić obserwację przeciwnika w terenie zabudowanym i w nocy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wiosłują dla Emily
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Afganistan. Czas wracać do domu
V-2 leci do aliantów
Kat warszawskiego getta przed sądem
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Groty dla proobronnych
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Podwodne centrum przyszłości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Combining Two Worlds
Rusza PKW Islandia
Ankona – bitwa po polsku
Psy (w) WOT
Wilki znów na Mazurach
Stalowy człowiek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Javelin gwarantuje skuteczność
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Nowe książeczki wojskowe
Abrams – czołg z najwyższej półki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Course on Diplomacy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan: powrót do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Lufy prosto z Huty
Żołnierze bez testów z WF-u
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kurs na dyplomację
Desantowanie z transportowego giganta
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Kontyngent do zmiany
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Abramsy dla 1 Brygady
Lato w wojskowym klimacie
Wisła i Narew w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO