moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podhalańczycy na torze napalmowym

Ogień, gryzący dym oraz śmiertelnie niebezpieczne gazy bojowe. W ćwiczeniach na torze napalmowym w Nowej Dębie wzięło udział 200 żołnierzy z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Szkolili się w prowadzeniu walki w mieście i w terenie skażonym. Ale nie tylko. – Testowali też swoją kondycję i oswajali się ze strachem przed ogniem – przyznaje kierownik ćwiczeń.

Zajęcia na torze napalmowym podhalańczycy odbywają co najmniej raz w roku. Tu przygotowują się do walki w mieście i uczą działań w rejonie skażonym. Aby wykonać zadania, muszą wykazać się nie tylko umiejętnościami, lecz także odpornością psychiczną. – Podczas biegu trzeba pokonać strach. Przeciskamy się przez płonący tunel i biegniemy nad ogniem, po bardzo śliskich podkładach kolejowych. W powietrzu jest gęsto od dymu, czuć fale gorąca, ciężko jest oddychać – opowiada szer. Marcin Bożek z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Żołnierze biegną przez tor indywidualnie lub w grupach. – W tym drugim przypadku drużyna piechoty organizuje ubezpieczenie za każdą przeszkodą. Taki sposób uczy działania zespołowego w terenie zurbanizowanym. Walka w mieście toczy się na trzech poziomach: w piwnicach, na piętrach oraz na dachach, dlatego przygotowane przez nas przeszkody odzwierciedlają te wszystkie warunki – tłumaczy por. Tomasz Daniec, dowódca kompanii logistycznej 5 Batalionu oraz kierownik zajęć.

Ponieważ napalm to substancja o stałej, bardzo lepkiej konsystencji, może palić się na powierzchniach pionowych, a nawet na powierzchni wody i piasku. Podczas ćwiczeń żołnierze muszą więc przedsięwziąć szczególne środki bezpieczeństwa. Tor należy przebiec w masce przeciwgazowej, co podczas wysiłku fizycznego znacząco zmniejsza dopływ tlenu do organizmu. – Trudnością jest także ograniczone pole widzenia. Obraz widziany przez szybę maski przeciwgazowej jest zdeformowany, dlatego bieg w masce nie należy do łatwych – przyznaje por. Daniec.

Szkolenie na torze napalmowym to także okazja do przećwiczenia umiejętności wykrywania skażeń chemicznych oraz biologicznych w warunkach bojowych. Żołnierze rozpoczynający służbę w sekcjach monitorowania i wykrywania skażeń uczyli się, jak używać przyrządu rozpoznania chemicznego PChR-54M. – Gdy dojdzie do skażenia, na posterunku obserwacyjnym wykonywany jest pomiar środka, który został rozproszony na przedpolu. Robimy to za pomocą rurek wskaźnikowych. Te w kolorze czerwonym służą do pomiaru substancji najbardziej niebezpiecznych, czyli sarinu, somanu i gazów V. Następnie za pomocą zielonych sprawdzamy, czy w powietrzu są obecne związki fosgenu, difosgenu, cyjanowodoru oraz chlorocyjanu. Na końcu żółtymi fiolkami wykrywamy iperyt – opowiada plut. Marcin Maciołek.

W skład pododdziału wykrywania skażeń wchodzi m.in. starszy i młodszy obserwator, wyposażeni w urządzenia pomiarowe i kombinezony ochronne. W warunkach bojowych to oni mają za zadanie zaalarmować kolegów o zagrożeniu i przekazać analizę skażenia głównemu chemikowi batalionu.

Ze względu na szczególne środki bezpieczeństwa przez cały czas szkolenia w Nowej Dębie obecny był ratownik medyczny oraz instruktorzy wyposażeni w gaśnice. W ubiegłym roku żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w zajęciach na torze napalmowym brali udział trzykrotnie.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Polacy blisko podium, ale bez medalu
 
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Umowa na Mieczniki podpisana
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Desantowanie z transportowego giganta
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wilki znów na Mazurach
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze bez testów z WF-u
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kurs na dyplomację
Javelin gwarantuje skuteczność
Course on Diplomacy
Ankona – bitwa po polsku
Afganistan: powrót do domu
Kontyngent do zmiany
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wisła i Narew w Sejmie
V-2 leci do aliantów
Abrams – czołg niepokonany w walce
Stalowy człowiek
Wiosłują dla Emily
NATO ćwiczy w Gruzji
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Abrams – czołg z najwyższej półki
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Podwodne centrum przyszłości
Nowe książeczki wojskowe
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Psy (w) WOT
Co ze sprawdzianem z WF?
Lato w wojskowym klimacie
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Sukcesy żołnierzy na AFN
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Combining Two Worlds
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Abramsy dla 1 Brygady
Polak najlepszym podoficerem NATO
Rusza PKW Islandia
Kat warszawskiego getta przed sądem
Lufy prosto z Huty
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Groty dla proobronnych
Czekamy na pierwszy medal w Tokio

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO