moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Intensywny rok terytorialsów

Niemal 70 szkoleń podstawowych i wyrównawczych oraz blisko 190 rotacyjnych – tak przedstawia się plan szkoleniowy terytorialsów na 2018 rok. Po raz pierwszy prowadzone będą również szkolenia zintegrowane, organizowane przez dwa tygodnie w warunkach poligonowych. W sumie, w bieżącym roku zaplanowano 21 takich przedsięwzięć.

Szkolenie zintegrowane to dwutygodniowe ćwiczenia poligonowe. Przeprowadzane są tylko raz w każdym roku służby i przechodzi je każdy żołnierz wojsk obrony terytorialnej. – Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału – mówi gen. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. – Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych – dodaje gen. Kukuła.

Jako pierwszy na poligon wyjedzie 21 Batalion Lekkiej Piechoty z Lublina. Lubelski pododdział będzie ćwiczył na poligonie w Wędrzynie. – W szkoleniu poligonowym weźmie udział cały batalion i dowództwo sztabu brygady. Będą to żołnierze z najdłuższym stażem w brygadzie, bo szkolenie podstawowe przeszli w maju i lipcu ubiegłego roku – mówi płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wyruszą na poligon w sobotę i przez dwa tygodnie przejdą szereg szkoleń, których nie da się przeprowadzić w warunkach garnizonowych. Będą pracować m.in. pod okiem byłych żołnierzy jednostek specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych. – Są tu zupełnie inne strzelnice i obiekty, dzięki którym nasi terytorialsi z pewnością dużo się nauczą. Jest to przecież teren, na którym do misji pokojowych czy stabilizacyjnych przygotowywali się żołnierze wojsk operacyjnych – przyznaje ppłk Artur Chapski, dowódca 21 Batalionu Lekkiej Piechoty 2 LBOT.

Poligon w Wędrzynie nie został wybrany przypadkowo. Ideą wojsk obrony terytorialnej jest bowiem, by żołnierze szkolili się w warunkach możliwie zbliżonych do tych, w których będą później służyć. – Wybrałem ten ośrodek, ponieważ są tam jedyne w Polsce warunki do szkolenia w terenie zurbanizowanym, a przecież 21 Batalion jest pododdziałem typowo miejskim – wyjaśnia płk Nastarowicz. Oprócz szkolenia w ośrodku zurbanizowanym, żołnierze terytorialnej służby wojskowej będą ćwiczyli również strzelania sytuacyjne, przemarsze, zakładanie punktów obserwacyjnych i kontrolnych. – Na pewno wykorzystamy możliwości obiektów w Trzemesznie i tamtejszego pasa taktycznego, gdzie będziemy mogli m.in. strzelać w wąwozie, a także przećwiczyć obronę i utrzymanie campu, czyli ważnego obiektu – zdradza ppłk Artur Chapski.

Żołnierze z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty sprawdzą się także na torze psychologicznym, czyli w długim i ciemnym labiryncie, w którym będą musieli pokonać różne przeszkody. – Przechodzi go każdy żołnierz wojsk operacyjnych. Dla naszych terytorialsów będzie to na pewno spore wyzwanie, ale jestem pewien, że sobie z nim poradzą – zapewnia ppłk Chapski. – Dla żołnierzy TSW jest to pierwszy poligon i pierwszy poważniejszy sprawdzian nie tylko ich zdolności czy umiejętności, ale również tego, czy są rzeczywiście w stanie wyjechać na dwa tygodnie na szkolenie, godząc to z czasem prywatnym – zaznacza dowódca 2 LBOT.

Szkolenie zintegrowane to nie pierwsze w tym roku przedsięwzięcie szkoleniowe w wojskach obrony terytorialnej. W połowie stycznia pododdziały 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszły szkolenia rotacyjne. W sumie, w tym roku w trzech sformowanych już brygadach zaplanowano aż 112 takich ćwiczeń. W jednostkach z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia przeprowadzonych zostanie również 17 szkoleń podstawowych, 11 wyrównawczych i 13 zintegrowanych. Plany szkoleniowe poznali też żołnierze terytorialnej służby wojskowej w trzech brygadach sformowanych w drugim etapie, czyli na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. Tu zaplanowane zostały 22 szkolenia podstawowe, 17 wyrównawczych, 72 rotacyjne i 8 zintegrowanych.

W połowie roku rozpoczną się też pierwsze szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy, którzy zakończą roczny cykl szkolenia indywidualnego. Jako pierwsi wezmą w nich udział właśnie żołnierze z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie. – Prowadzone będzie przez cały drugi rok służby i ukierunkowane na te specjalności, które są przewidziane w 12-osobowej sekcji piechoty. Żołnierze przejdą szereg kursów i szkoleń, których paleta jest bardzo bogata i, co istotne, stale poszerzana – przyznaje ppłk Artur Chapski, dowódca 21 blp.

W tej chwili w Polsce funkcjonuje sześć brygad obrony terytorialnej, w których służy 6,3 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1,5 tys. żołnierzy zawodowych. W ciągu najbliższych miesięcy ma zostać sformowanych kolejnych siedem – w centralnej części kraju. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada, że pod koniec 2018 roku wojska obrony terytorialnej będą liczyły 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowe książeczki wojskowe
 
Co ze sprawdzianem z WF?
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Plany WB Group
Żołnierze bez testów z WF-u
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Kontyngent do zmiany
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Afganistan: powrót do domu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Psy (w) WOT
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Rusza PKW Islandia
Nagroda nie tylko od dowódcy
Klauzula: ściśle tajne
Afganistan. Czas wracać do domu
Combining Two Worlds
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Misja, która zmieniła polską armię
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Course on Diplomacy
Desantowanie z transportowego giganta
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wisła i Narew w Sejmie
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wilki znów na Mazurach
Abrams – czołg z najwyższej półki
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Szczyt NATO już w poniedziałek
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Grot – rozwojowa konstrukcja
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Ankona – bitwa po polsku
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wiosłują dla Emily
Lufy prosto z Huty
Kurs na dyplomację
Podwodne centrum przyszłości
Stalowy człowiek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polak najlepszym podoficerem NATO
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polskie F-16 gotowe na Islandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO