moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Su-22 pod osłoną

Piloci siedzący za sterami Su-22 wykonywali uderzenia na cele naziemne, w tym czasie ich koledzy z F-16 i MiG-29 odpierali ataki nieprzyjacielskich samolotów, które chciały przeszkodzić im w realizacji misji. Tego rodzaju zadania wykonywali piloci w ramach wspólnych ćwiczeń żołnierzy 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Takie ćwiczenia organizowane są stosunkowo rzadko. – Oczywiście piloci maszyn, w które są wyposażone polskie siły powietrzne, trenują regularnie, zwykle jednak spotykają się już w powietrzu. Tym razem MiG-29 i Su-22 przyleciały z macierzystych baz na lotnisko w Poznaniu-Krzesinach – wyjaśnia kpt. Grzegorz Jasianek, rzecznik 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Dla pilotów to istotna zmiana. – W misjach, które realizujemy, kluczowym elementem jest planowanie. Zazwyczaj podczas przygotowań korzystamy z łączy wideo i telefonów. Tym razem wszyscy mogliśmy się zebrać w jednym miejscu – mówi por. pil. Ireneusz Krajewski, pilot samolotu MiG-29.

Do wspólnych ćwiczeń 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego wystawiło sześć samolotów F-16. Do Poznania przyleciało też niemal dziesięć MiG-29 i Su-22 z baz należących do 1 Skrzydła.

Większość zadań było wykonywanych w dzień. Piloci latali w ugrupowaniach utworzonych przez różne typy statków powietrznych. Przeprowadzali też operacje określane jako Close Air Support. Polegają one na wsparciu wojsk lądowych i niszczeniu wskazanych obiektów naziemnych. Misje te realizowali piloci Su-22. – Hipotetyczne cele rozmieszczono na polskich poligonach. Oczywiście piloci nie używali ostrej amunicji. Wykonywali symulowane uderzenia – informuje kpt. Jasianek. W tym czasie byli osłaniani przez kolegów z F-16 i MiG-29. – Część samolotów podgrywała maszyny przeciwnika, które starały się przeszkodzić w misji. Zadaniem drugiej strony było odparcie ataków – zaznacza por. pil. Krajewski.

Dla części pilotów loty stanowiły też element przygotowań do „NATO Tiger Meet”. Te jedne z najbardziej prestiżowych ćwiczeń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym roku po raz pierwszy odbędą się w Polsce. W połowie maja w Poznaniu pojawi się kilkadziesiąt różnego typu statków powietrznych, między innymi z USA, Francji czy Niemiec. Łączy je przynależność do eskadr, które w logo mają wizerunek tygrysa. Piloci będą wspólnie ćwiczyć, na przykład loty w dużych ugrupowaniach, ale też rywalizować między sobą. Podczas „NATO Tiger Meet” poszczególne eskadry tradycyjnie już postarają się zaliczyć jak największą liczbę misji. Służący w nich żołnierze zmierzą się też w rozgrywanych na ziemi „Tiger Games”. To nietypowe zawody sportowe, zwykle nawiązujące do lokalnej specyfiki. Podczas ćwiczeń w Norwegii na przykład piloci ścigali się na nartorolkach.

Historia „NATO Tiger Meet” sięga 1961 roku. Wówczas to wspólne ćwiczenia zorganizowały „tygrysie” eskadry z USA, Wielkiej Brytanii i Francji. W tym samym roku powstało NATO Tiger Association. Dziś organizacja zrzesza ponad 30 jednostek z tygrysem w logo. Polskę reprezentuje w niej 6 Eskadra z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Piloci F-16 z Krzesin po raz pierwszy udział w „NATO Tiger Meet” wzięli w 2013 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Misja, która zmieniła polską armię
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Desantowanie z transportowego giganta
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Course on Diplomacy
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Ankona – bitwa po polsku
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kurs na dyplomację
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wisła i Narew w Sejmie
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wyścig zbrojeń nie ustaje
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wiosłują dla Emily
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Psy (w) WOT
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Rusza PKW Islandia
Klauzula: ściśle tajne
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Sukcesy żołnierzy na AFN
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polskie F-16 gotowe na Islandię
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Combining Two Worlds
Podwodne centrum przyszłości
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wilki znów na Mazurach
Afganistan: powrót do domu
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Lufy prosto z Huty
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Stalowy człowiek
Nowe książeczki wojskowe
Co ze sprawdzianem z WF?
Plany WB Group
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kat warszawskiego getta przed sądem
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO