moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”

Przeciwlotnicy US Army oraz wyrzutnie Patriot zapewniają osłonę powietrzną pododdziałom uczestniczącym w „Saber Strike' 18”. – Zapewniają bezpieczeństwo przed wszelkimi uderzeniami z powietrza – mówi kpt. Grzegorz Piśkiewicz z 12 Dywizji Zmechanizowanej. W czasie manewrów trzy amerykańskie baterie przeciwlotnicze stacjonują w Drawsku Pomorskim.

Amerykanie do Polski na ćwiczenia „Saber Strike' 18” przyjechali już pod koniec maja. Są to przeciwlotnicy z 5 Batalionu 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, czyli jednostki, która na co dzień stacjonuje w niemieckim Baumholder. – W Drawsku Pomorskim jest teraz kilkudziesięciu amerykańskich przeciwlotników. Tworzą oni trzy baterie, przy czym jedna bateria składa się z radaru i pięciu wyrzutni – tłumaczy kpt. Grzegorz Piśkiewicz z pionu szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej. Oficer uczestniczył niedawno w prezentacji amerykańskiego sprzętu przeciwlotniczego, który na poligonie drawskim poprowadził gen. bryg. Timothy J. Sheriff z Gwardii Narodowej stanu Karoliny Północnej.

System Patriot, wykorzystywany w czasie manewrów „Saber Strike”, tworzą trzy radary MPQ-53 oraz wyrzutnie rakiet PAC-2 i PAC-3, a także satelitarny zestaw łączności oraz stacje zasilające. Stacjonujący obecnie w Drawsku przeciwlotnicy amerykańscy dysponują obecnie 12 rakietami PAC2, które służą do zwalczania m.in. samolotów, śmigłowców czy pocisków manewrujących cruise. Posiadają też 32 rakiety PAC3, które służą do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, np. rakiet Iskander. – W czasie ćwiczenia amerykańskie baterie przeciwlotnicze nie będą przemieszczać swoich pododdziałów, bo zasięg radarów i rakiet Patriot jest tak duży, że spokojnie z jednego miejsca zabezpieczą wszystkie szkolące się tu pododdziały – podkreśla przeciwlotnik z 12 Dywizji. – Ich zadaniem jest osłona wojsk własnych przed wszelkimi uderzeniami z powietrza, czyli stworzenie tzw. parasola przeciwlotniczego. W realnych działaniach chodziłoby o to, by pododdziały lądowe skupiały się jedynie na walce z przeciwnikiem i nie martwiły się o zagrożenie z powietrza – dodaje.

Scenariusz manewrów „Saber Strike' 18” nie zakłada jednak użycia bojowego rakiet Patriot. Amerykanie skupiają się na wykrywaniu celów, identyfikacji (swój–obcy) i śledzeniu ich w powietrzu. – Z tego powodu sercem systemu jest wykorzystywany w Polsce radar typu ścianowego MPQ-53 – podkreśla por. Błażej Łukaszewski, zastępca szefa Centrum Prasowo-Informacyjnego Drawsko.

Jest to mobilny radar umieszczony na platformie kołowej, sterowany komputerowo, który pracuje w zakresie częstotliwości 4-8 GHz. Może on skanować przestrzeń powietrzną i śledzić bez przerwy maksymalnie ponad sto celów jednocześnie oraz uczestniczyć w naprowadzaniu do dziewięciu pocisków atakujących różne cele.

Zestawy Patriot, w podobnej konfiguracji do tych wykorzystywanych w Drawsku Pomorskim, mają trafić do polskich żołnierzy w 2022 roku. Tak zakłada umowa, jaką w marcu 2018 roku podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kontrakt wart jest 4,75 mld dolarów.

Manewry „Saber Strike' 18” rozpoczęły się 3 czerwca i potrwają dwa tygodnie. Uczestniczy w nich ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniejsza jest grupa amerykańska – organizatora ćwiczeń. Polskie siły zbrojne stanowią drugą siłę pod względem liczby zaangażowanych żołnierzy. Istotną rolę podczas „Saber Strike' 18” odgrywają także batalionowe grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej obecności NATO stacjonują na wschodniej flance. Sojusznicy działają w Polsce i Estonii, na Łotwie i Litwie. To ostatnie państwo jest głównym rejonem ćwiczeń.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Marcin Zając

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Rusza PKW Islandia
Sukcesy żołnierzy na AFN
Nowe książeczki wojskowe
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wiosłują dla Emily
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kat warszawskiego getta przed sądem
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ankona – bitwa po polsku
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Plany WB Group
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Szczyt NATO już w poniedziałek
Desantowanie z transportowego giganta
Żołnierze bez testów z WF-u
Podwodne centrum przyszłości
Podwodne rozpoznanie i ratunek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Klauzula: ściśle tajne
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wilki znów na Mazurach
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan: powrót do domu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Wisła i Narew w Sejmie
Grot – rozwojowa konstrukcja
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kurs na dyplomację
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Combining Two Worlds
„Zginęli, bo byli Polakami”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kontyngent do zmiany
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
V-2 leci do aliantów
Course on Diplomacy
Lufy prosto z Huty
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Psy (w) WOT
Stalowy człowiek
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Misja, która zmieniła polską armię
Groty dla proobronnych
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO