moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja na południowej flance NATO

Do Rumunii przylecieli w trzech turach. 13 lipca oficjalnie przejęli obowiązki od poprzedników. Od dwóch tygodni 230-osobowy kontyngent wystawiony przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną pełni służbę w Rumunii. Ich zadaniem jest wzmocnienie południowej flanki NATO.

Trzecią zmianę kontyngentu wykonującego zadania w ramach tFP (ang. tailored Forward Presence), czyli dostosowanej, wysuniętej obecności NATO, tworzą głównie żołnierze kompanii zmotoryzowanej z 17 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej międzyrzeckiej brygady. Dowódcą III zmiany PKW jest mjr Marcin Szulewa, pełniący na co dzień obowiązki szefa sztabu, zastępcy dowódcy 17 Batalionu. Polacy stacjonują w koszarach rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty w miejscowości Craiova.

Głównym uzbrojeniem żołnierzy biorących udział w misji jest 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Siłę ognia armat transporterów i ich broni pokładowej uzupełnia uzbrojenie drużyn zmotoryzowanych, wyposażonych w karabinki szturmowe Beryl, karabiny maszynowe UKM, granatniki przeciwpancerne RPG-7, lekkie moździerze LM-60 oraz granatniki automatyczne MK-19.

Partnerami polskich żołnierzy są Rumuni z 2 kompanii piechoty 26 Batalionu Piechoty, nazywani Red Scorpions. Pododdział ten wyposażony jest w kołowe transportery opancerzone Piranha. Pierwsze dni wspólnej służby minęły na wzajemnym poznaniu się. – Skoro potencjalnie mielibyśmy razem walczyć, musimy znać ich możliwości. Wiedzieć, jak są wyszkoleni, na jakie odległości mogą prowadzić skuteczny ogień i jaka jest ich siła bojowa – mówi kpt. Przemysław Beczek, dowódca kompanii zmotoryzowanej polskiego kontyngentu.

Polski oficer wyjaśnił, że transportery Piranha manewrowością, siłą ognia i możliwościami bojowymi są zbliżone do polskich Rosomaków. Cieszy go to, że sojusznicza kompania wzmocniona została plutonem przeciwpancernym i plutonem moździerzy. Dzięki temu połączony pododdział ma znacznie zwiększą siłę ognia.

Pierwszym szkoleniowym wyzwaniem podwładnych kpt. Beczka były ćwiczenia na strzelnicy. Żołnierze PKW trenowali prowadzenie ognia z broni osobistej – pistoletów, Beryli i karabinów maszynowych. Za kilka dni odbędą się strzelania z granatników, a w późniejszym terminie z zamontowanych na transporterach armat i ich broni pokładowej.

Pierwsze zajęcia na ziemi rumuńskiej tylko z pozoru były łatwe. – Nie spodziewaliśmy się, że będzie tutaj taki klimat – mówi dowódca kompanii. Problemem nie są ponad 30-stopniowe upały, bo do takich żołnierze przyzwyczaili się już w kraju. We znaki daje się jednak wysoka wilgotność, za sprawą której warunki są zbliżone do tych panujących w dżungli. – Gdy żołnierze założą na siebie całe bojowe wyposażenie, przy niewielkim wysiłku pot leje się z nich strumieniami – relacjonuje kpt. Beczek.

Zwieńczeniem półrocznej misji będą międzynarodowe ćwiczenia na poligonie w Cincu. Odbędą się one we wrześniu. Żołnierze PKW już teraz rozpoczęli przygotowania do tego zadania. Oficerowie z dowództwa kontyngentu przeprowadzili rozpoznanie trasy, którą polskie pododdziały będą się poruszać w drodze do Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Cincu. Jest to o tyle ważne, że to przeważnie wąskie, kręte, górskie drogi i jazda po nich Rosomakiem nie należy do najłatwiejszych. – Na początku sierpnia wyjedziemy razem z gospodarzami, aby dokonać rekonesansu samego poligonu – mówi mjr Marcin Szulewa, dowódca PKW. Wyjaśnił, że chce poznać możliwości tego obiektu, położenie placów ćwiczeń i ich wielkość.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: PKW Rumunia, kpt. Dariusz Szeląg, st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Borsuk bezwzględnie potrzebny
 
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
„Dragon” wskazał cel
Tygrysy grasowały także nocą!
Co ze sprawdzianem z WF?
Nowe książeczki wojskowe
Afganistan. Czas wracać do domu
Podoficer, czyli lider
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Żandarmeria świętuje
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Krwiodawcy w mundurach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
PKW Turcja już działa
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Borsuk pokazał swoje możliwości
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Grupy niszczycieli czołgów
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
CBW świętuje
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Marynarz na „Korfantym”
Misje kształtują charakter
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Moździerze dla WOT-u
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kask Weterana do zdobycia!
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Gorzka parada zwycięstwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jacht i menażki od wojska
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
A Multi-Front Operation
W drodze do Ameryki
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Siła braterstwa
Kurs na dyplomację
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Specjaliści od wsparcia
„Albatros” wyszedł na morze
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Żołnierz uratował ofiarę wypadku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO