moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dziś polskich żołnierzy, którzy służą poza granicami kraju w ramach unijnej misji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie oraz natowskiej KFOR w Kosowie. Z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego wręczył im medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.  Złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – powiedział również szef MON.

Szef resortu obrony swoją wizytę rozpoczął od Bośni i Hercegowiny. W tym kraju trwa właśnie XV zmiana PKW EUFOR, a polski kontyngent tworzy 39 żołnierzy. Minister Mariusz Błaszczak spotkał się z nimi na apelu. – Jesteście ambasadorami Polski poza granicami naszego kraju, jesteście wizytówką Polski – mówił w Sarajewie. Kolejne zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego działają w Bośni i Hercegowinie od 26 lat.

Minister podkreślił, że polscy żołnierze angażują się w misję EUFOR Althea, by wspierać w szkoleniu jedną z brygad armii tego kraju oraz by nieść pomoc jego mieszkańcom. – Poprawiająca się sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest również rezultatem służby, wysiłków i zaangażowania polskich żołnierzy – mówił szef MON. Mariusz Błaszczak spotkał się także z szefem sztabu misji EUFOR Althea gen. Gaborem Horvathem. – Usłyszałem jak najlepszą ocenę waszej służby, waszego zaangażowania, waszego profesjonalizmu – powiedział po tym spotkaniu polskim żołnierzom.


Film: MON

Po południu szef resortu obrony przyleciał do Kosowa, gdzie Polski Kontyngent Wojskowy tworzy około 250 żołnierzy. Na co dzień współpracują z kosowską policją, patrolując powierzony im rejon. Minister Błaszczak spotkał się z dowódcą natowskiej misji KFOR gen. Salvatorem Cuocim, a następnie wziął udział w uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego. – Pełnicie razem z policjantami ważną misję i robicie to bardzo profesjonalnie. I za to należą wam się słowa podziękowania. Chcę też powiedzieć, że złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – mówił szef MON.

Minister Błaszczak uhonorował żołnierzy służących w Kosowie medalami za wzorową służbę poza granicami kraju oraz złożył im życzenia z okazji zbliżającego się święta. Podczas wizyty spotkał się też z polskimi policjantami, którzy w Kosowie biorą udział w unijnej operacji EULEX.

Celem misji EUFOR Althea jest szkolenie oraz budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR Althea liczy 39 żołnierzy. Obecnie XV zmianą PKW EUFOR dowodzi ppłk Tomasz Adamczyk.

Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Republice Kosowa realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. W ramach działalności operacyjnej wykonuje zadania w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód. Obecnie XXXVIII zmianą PKW KFOR dowodzi ppłk Piotr Wrona. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie liczy 248 żołnierzy zawodowych oraz 14 pracowników wojska.

Główną siłą PKW jest kompania manewrowa, którą tworzą żołnierze 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Żandarmerii Wojskowej. Łącznie 96 osób. Zadaniem żołnierzy jest patrolowanie powierzonego im rejonu oraz współpraca z miejscową policją. W razie potrzeby wesprą również policjantów, którzy pełnią misję EULEX.

KE /PAP

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Misje kształtują charakter
 
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Siła braterstwa
„Albatros” wyszedł na morze
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Tygrysy grasowały także nocą!
Krwiodawcy w mundurach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Co ze sprawdzianem z WF?
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Borsuk pokazał swoje możliwości
Nowe książeczki wojskowe
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kask Weterana do zdobycia!
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Kurs na dyplomację
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
W drodze do Ameryki
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Moździerze dla WOT-u
Specjaliści od wsparcia
Podoficer, czyli lider
Marynarz na „Korfantym”
Gorzka parada zwycięstwa
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
CBW świętuje
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
„Dragon” wskazał cel
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
PKW Turcja już działa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
A Multi-Front Operation
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żandarmeria świętuje
Jacht i menażki od wojska
Grupy niszczycieli czołgów
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Wyścig zbrojeń nie ustaje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO