moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeden pokład, wiele mundurów

Prezentacja wybranych jednostek polskiej armii, ale też analiza rosyjskiego ćwiczenia „Zapad” oraz potencjału i rozmieszczenia wojsk, które stacjonują w Obwodzie Kaliningradzkim – na pokładzie okrętu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” trwa kurs szkoleniowo-metodyczny. Biorą w nim udział żołnierze marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych. 

ORP „Czernicki” to okręt dowodzenia należący do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W poniedziałek wyruszył w dwutygodniowy rejs dla uczczenia 100-lecia polskiej marynarki i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Załoga, a także przedstawiciele flotylli odwiedzą porty w Tallinie, Helsinkach oraz Sztokholmie. Jednak rejs prócz dyplomatycznego, ma również wymiar szkoleniowy. Na pokładzie „Czernickiego” odbywa się kurs szkoleniowo-metodyczny dla dowódców jednostek, które podlegają 8 FOW. – Organizujemy go co roku – mówi kmdr por. Bogdan Chmiel, szef wydziału planowania i analiz w świnoujskiej flotylli. – Dowódcy mają okazję, by porozmawiać o najnowszych planach flotylli, o szkoleniu i sposobach, w jakich powinny być prowadzone – wylicza. Tegoroczny kurs jest jednak wyjątkowy. – Po raz pierwszy uczestniczą w nim przedstawiciele jednostek spoza flotylli, a nawet marynarki wojennej, które jednak regularnie z nami współpracują – wyjaśnia kmdr por. Chmiel.

Na pokładzie „Czernickiego” goszczą między innymi oficerowie z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Centrum Operacji Morskich, czy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Dla większości żołnierzy, którzy na co dzień nie noszą marynarskiego munduru, to pierwsza okazja, by spędzić tak długi czas na pokładzie okrętu. – Rzeczywiście, wcześniej trochę żeglowałem, ale w takim rejsie jeszcze nie brałem udziału – przyznaje płk Tomasz Kozyra, szef szkolenia z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Jako pilot odrzutowca okręty obserwuje często, tyle że zwykle z góry. Współpracę swojej jednostki z marynarką określa jako ścisłą. – Z załogami okrętów trenujemy podczas ćwiczeń na Bałtyku – tłumaczy. Samoloty prowadzą symulowane ataki, które marynarze muszą odpierać. – Współdziałamy też z przeciwlotnikami marynarki wojennej. Kurs to doskonała okazja, by lepiej się poznać, wymienić doświadczenia, przedstawić możliwości i potrzeby swoich jednostek – dodaje płk Kozyra.

W podobnym tonie wypowiada się płk Rafał Ostrowski, dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. – Nasi żołnierze bardzo często ćwiczą z należącymi do 8 Flotylli okrętami transportowo-minowymi. Regularnie prowadzimy załadunek sprzętu na ich pokłady, by następnie trenować operacje desantowe – mówi płk Ostrowski. Na tym jednak nie koniec. – Wraz ze specjalistami z obydwu polskich flotylli współdziałamy przy okazji ćwiczeń dowódczo-sztabowych. W tym roku mogliśmy też sprawdzić swoje siły podczas wspomaganego komputerowo ćwiczenia dowódczo-sztabowego, w którym uczestniczyli marynarze z 3 Flotylli. A w przyszłym roku czeka nas podobne przedsięwzięcie, tyle że z kolegami ze Świnoujścia – wylicza płk Ostrowski. – Mimo wszystko jednak rzadko mamy możliwość, by na spokojnie, „od kuchni” przyjrzeć się innym rodzajom wojsk. Teraz taka okazja się nadarzyła i grzechem byłoby z niej nie skorzystać – zauważa.

Uczestnicy kursu przeprowadzili prezentacje swoich jednostek. Podczas wykładów została przedstawiona też analiza rosyjskiego ćwiczenia „Zapad”, a także potencjału i rozmieszczenia wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim. Żołnierze mieli okazję poznać „Czernickiego” oraz obejrzeć pokaz symulowanej walki z atakiem terrorystycznym i pożarem na pokładzie, który przeprowadziła dla nich załoga okrętu.

Łukasz Zalesiński z pokładu ORP „Czernicki”

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
 
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Afganistan: powrót do domu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Sukcesy żołnierzy na AFN
Nagroda nie tylko od dowódcy
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Ankona – bitwa po polsku
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
Co ze sprawdzianem z WF?
Groty dla proobronnych
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Nowe książeczki wojskowe
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Javelin gwarantuje skuteczność
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Desantowanie z transportowego giganta
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wisła i Narew w Sejmie
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Abrams – czołg z najwyższej półki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie F-16 gotowe na Islandię
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kurs na dyplomację
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat warszawskiego getta przed sądem
V-2 leci do aliantów
Abramsy dla 1 Brygady
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kontyngent do zmiany
Combining Two Worlds
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Psy (w) WOT
Podwodne centrum przyszłości
Rusza PKW Islandia
Wiosłują dla Emily
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
Lufy prosto z Huty
Lato w wojskowym klimacie
Wilki znów na Mazurach
Stalowy człowiek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO