moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marsz 12 Dywizji wzdłuż wschodniej granicy

Rozpoczęli na Podkarpaciu, skończyli na Podlasiu. Ponad miesiąc trwały ćwiczenia 12 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze szkolili się poza poligonami, testując współpracę z wojskami obrony terytorialnej, służbami mundurowymi i lokalnymi samorządami. W niedzielę żołnierzy odwiedził minister Mariusz Błaszczak.

Na początku marca ponad tysiąc żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina błyskawicznie przemieściło się na wschód Polski i tam rozpoczęło nietypowe manewry. Wojska przemieszczały się z południa na północ wzdłuż wschodniej granicy. – Cel tego ćwiczenia to doprowadzenie do tego, by Wojsko Polskie było mobilne, by odpowiadało swoimi umiejętnościami najwyższym standardom NATO – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu obrony odwiedził dzisiaj żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej w Czartajewie koło Siemiatycz.

Zadaniem ćwiczących wojsk była m.in. współpraca z lokalnymi pododdziałami wojsk obrony terytorialnej oraz działania połączone z innymi jednostkami, m.in. 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej, 1 Brygadą Pancerną czy 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, które na co dzień stacjonują we wschodniej Polsce. – To są pierwsze ćwiczenia, gdzie wojska operacyjne współpracują z wojskami obrony terytorialnej. Istotne jest również to, że wojsko wychodzi poza poligony, że jest widziane przez mieszkańców – zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.

Film: MON

Minister obrony narodowej obejrzał m.in. mobilne stanowisko dowodzenia dywizji i brygady oraz pokaz funkcjonowania FARP, czyli wysuniętego punktu uzbrajania i tankowania śmigłowców. – To przykład szkolenia poza poligonem, które daje umiejętności i zdolności bojowe Wojsku Polskiemu. Pierwsze wnioski, o których rozmawialiśmy z szefem Sztabu Generalnego, dotyczą pewnych zmian ustawowych, których celem będzie umożliwienie, by możliwości bojowe Wojska Polskiego były jeszcze większe. To jest standard, który wprowadzamy. Tak będą wyglądały ćwiczenia Wojska Polskiego – zapewnił minister. – Wyjście ze strefy komfortu, adaptacja, inicjatywa, prędkość. Te słowa kluczowe odmieniamy na wszystkich odprawach, a ja przyjechałem, by zobaczyć, czy one się odpowiednio materializują – mówił z kolei gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Jestem bardzo podbudowany postawą wszystkich żołnierzy i procesami, które tu zachodzą – ocenił generał.

Ponieważ ćwiczenie zorganizowane zostało poza poligonem, żołnierze musieli nawiązać współpracę z cywilami, innymi służbami mundurowymi czy lokalną administracją publiczną. W ten sposób w praktyce sprawdzali m.in. procedury kryzysowe i swoje zdolności do realizacji szerokiej gamy zadań. – Ten przerzut pokazał możliwości, jakie ma Wojsko Polskie. Uważam, że te ćwiczenia są niezwykle korzystne, budują zdolności Wojska Polskiego – powiedział minister obrony narodowej. – Te ćwiczenia dają nam dużo wniosków do rozważań na temat nowych rozwiązań systemowych w obszarze gotowości bojowej czy też ochrony informacji niejawnych. Chodzi o to, by jak najszybciej urealnić te rozwiązania i dostosować do dzisiejszych czasów, by można było realizować zadania stosownie do zagrożeń, które się pojawiają – powiedział gen. Andrzejczak. Dodał także, że z perspektywy szefa Sztabu Generalnego chciałby, aby tempo zmian było możliwie wysokie. – Dlatego to wszystko, o czym rozmawiamy w Warszawie, musi być równolegle sprawdzane i implementowane na ćwiczeniach wojsk. Stąd takie zadanie realizowane na ścianie wschodniej. Nie ukrywam, że przed 12 Dywizją Zmechanizowaną poprzeczka została postawiona bardzo wysoko – zwrócił uwagę gen. Andrzejczak.

To nie pierwsze takie ćwiczenie z udziałem 12 Dywizji Zmechanizowanej. Dwa lata temu żołnierze ze Szczecina również opuścili dobrze im znane poligony i szkolili się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jak podkreślają wojskowi, takie manewry pozwalają żołnierzom wyjść ze strefy komfortu i są odpowiedzią na stale zmieniające się zagrożenia.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1554668340
Ćwiczenia są dowodem na to, że Polska B nie będzie oddana potencjalnemu przeciwnikowi ze wschodu w pierwszych dniach ewentualnego konfliktu zbrojnego, jak to było w założeniach doktryny wojennej poprzednich ekip rządzących.
D7-7F-AD-03

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Hiszpański palimpsest
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Weterani i bokser „Master”
Rakiety dla Jastrzębi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO